Hlavní navigace

Přechodová síť pro DVB-T2 už příští týden, první OLED pod 100 tisíc je v prodeji

25. 2. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Dvě události, dvě zásadní změny. Záhy odstartuje vysílání v DVB-T2/HEVC a v Česku je v prodeji první OLED TV s oficiální úvodní cenou nižší než 100 000 Kč.

Přechodová síť pro DVB-T2 bude 1. března

Už na začátku letošního roku anoncovaly České Radiokomunikace spuštění přechodové DVB-T2 sítě na přelomu února a března. Konečné datum zní 1. března.

Slavnostní spuštění prvních částí přechodové sítě pro budoucí vysílací standard zemské televize DVB-T2 proběhne v režii Českých Radiokomunikací během tiskové konference ve středu 1. března od 10 hodin dopoledne. Vybrané hosty spolu s vedoucími pracovníky největších tuzemských televizních stanic, zástupci regulátora z Českého telekomunikačního úřadů nebo úředníky ministerstva průmyslu a obchodu a dalšími odborníky zve management operátora do observatoře vysílače na pražském Žižkově.

Jan Brychta: Ve středu 1. března oznámí České Radiokomunikace spuštění přechodové sítě pro nový standard DVB-T2


Autor: České Radiokomunikace

Aktuální stav koordinace kmitočtů pro přechodové sítě DVB-T2

Vláda vzala minulý týden na vědomí zprávu o stavu realizace Strategie rozvoje zemského digitálního televizního vysílání, tedy přechodu na DVB-T2, kterou předložilo ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde o první souhrnnou zprávu, kterou má ministerstvo v souladu se zmíněnou vládní strategií odevzdávat každý rok vždy ke konci ledna. Zpráva rekapituluje pokroky v oblasti právního rámce a správy kmitočtového spektra, na závěr pak uvádí reálie tuzemského přechodu do mezinárodního kontextu. Její plné znění najdete v příloze na závěr článku.

Klíčová část zprávy se věnuje aktuálnímu stavu koordinace kmitočtů pro přechodové sítě DVB-T2. Vládní strategie počítá s využitím tří přechodových sítí, které se pracovně označují číslicemi 11, 12 a 13. Ty by měly umožnit simultánní vysílání programů ze čtyř současných celoplošných sítí, které jsou označovány jako sítě 1 až 4.

Jan Brychta: Ministerstvo průmyslu a obchodu varuje před zpožděním, které ohrožuje tříletý souběh DVB-T a T2

V prodeji je první TV s obrazovkou OLED a oficiální startovní cenou pod 100 000 Kč

O tomto televizoru od společnosti TP Vision prodávající pod značkou Philips jsme vás informovali už několikrát a poprvé před jeho uvedením na zářijovém veletrhu IFA 2016. Od té doby se také objevil na stránkách prodejců za původně oznamovanou cenu 99 999 Kč. Přednost však v listopadu dostala mj. Velká Británie a k nám se dostává až nyní v počtu kusů – podle výrobce – „takovém, jaký bude zapotřebí“.

Philips 55POS901F se sice začal nabízet od středy, první kusy ale mají do Alza.cz dorazit v sobotu, 25. února 2017. Ve stručnosti jsme si zopakovali, co za 89 999 Kč vlastně dostanete. Podrobné technické parametry přímo od výrobce jsou pak ke stažení v PDF a češtině na konci článku.

Bohumil Herwig: Prodej OLED televizoru Philips 55POS901F zahájen i v Česku. Za hodně zajímavou cenu

Stručně

Internet věcí je tahounem průmyslového odvětví, nazývaného Průmysl 4.0. Tento pojem označuje aktuálně probíhající průmyslovou revoluci, historicky čtvrtou v pořadí. Přechod na DVB-T2 pak ovlivní veškerou bezdrátovou komunikaci.

Václav Udatný: Internet věcí, kmitočtové spektrum a České Radiokomunikace. Ne, to není recept na dort od pejska a kočičky

Luděk Schneider působí na Ministerstvu průmyslu a obchodu jako vedoucí oddělení služeb informační společnosti, od března 2016 je zároveň pověřen řízením odboru elektronických komunikací.
Autor: Václav Udatný

Luděk Schneider působí na Ministerstvu průmyslu a obchodu jako vedoucí oddělení služeb informační společnosti, od března 2016 je zároveň pověřen řízením odboru elektronických komunikací.

Nově představená platforma Multiscreen propojuje více než deset milionů obrazovek z České republiky a umožňuje společně s uživateli internetu oslovit i dva miliony televizních diváků.

Jan Brychta: Programatická reklama míří na deset milionů českých obrazovek

Na webových stránkách Sony se objevují první nové modely 2017/18, včetně řady OLED uvedené na CES 2017. Tou nejviditelnější zprávou je podpora HDR už od nejnižších modelů. Celkem bylo o posledním víkendu na lokálních stránkách Sony k vidění deset řad LCD a OLED televizorů označených jako novinky. Z toho je pět s rozlišením Ultra HD (4K) s podporou technologie HDR (High Dynamic Range – vysoký dynamický rozsah).

Bohumil Herwig: Jaké budou televizory Sony pro sezónu 2017/18

Pravidelná monitorovací zpráva Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) mj. také říká, že k poslednímu lednu bylo ve zkušebním provozu 1758 základnových stanic systému 4G/LTE, v trvalém provozu pak 11 838.

Bohumil Herwig: ČTÚ: od roku 2014 bylo LTE příčinou rušení u takřka poloviny přijatých hlášení

Jedním z důvodů, proč se předseda vlády Bohuslav Sobotka rozhodl na začátku tohoto týdne odvolat ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka, by mohly být sporné pasáže v návrhu novely zákona o elektronických komunikacích. Tu předložilo ministerstvo Legislativní radě vlády minulý týden, její schválení je také jedním z předpokladů pro zahájení procesu přechodu na nový standard zemského televizního vysílání DVB-T2.

Jan Brychta: Novela zákona o elektronických komunikacích mohla způsobit odvolání ministra Mládka

BRANDstorming tip2


Autor: Čestmír Polák

Odvolaný ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek.

Od pondělí 6. března se diváci stanice Nova 2 mohou těšit na nový pořad s názvem Soudy Kláry Slámové. Role nekompromisní soudkyně se ujme právnička Klára Long Slámová, která účinkování v pořadu vnímá jako novou zkušenost.

Jan Brychta: Od začátku března se formátu Soudní síně dočkají i diváci kanálu Nova 2

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).