Hlavní navigace

Před olympiádou bylo mezi Čechy 160 tisíc set-top-boxů

9. 3. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
9. 3. 2006

Set-top-box, tedy zařízení na příjem digitálního televizního vysílání, mělo na přelomu ledna a února letošního roku 1,6 procenta domácností ČR. Údaj vyplynul z výzkumu občanského sdružení Hermes a společnosti Respond and Co, jehož tazatelská část probíhala od 20. ledna od 13. února a zúčastnilo se jí 1227 domácností vybraných podle standardní výzkumné metodiky z celé republiky. Podle Ondřeje Gažíka z Respond and Co je při tomto vzorku možná odchylka od reality jen 2,9 procenta, a to při hodnotách odpovědi na 50 procentech – s nižšími čísly se omylnost ještě snižuje. Pokud uvážíme zhruba desetimilionovou populaci České republiky, je právě 160 tisíc kusů dobrým odhadem pro penetraci set-top-boxů v domácnostech. Údaj může být zkreslený jen faktem, že praticky všichni majitelé digitálního přijímače žili v době výzkumu na území Prahy, okolních středních Čech a Brna i jeho okolí, kde už probíhalo vysílání DVB-T.

Odhad počtu set-top-boxů společnosti Czech Digital Group, která provozuje vysílání multiplexu B, hovořil na konci minulého roku o čísle 100.000 digitálních přijímačů. Pokud by se blížil skutečnosti, pak za měsíc a půl vzrostl počet přijímačů digitálního signálu v domácnostech ČR více než o polovinu. A připomeňme jen, že XX. Zimní olympijské hry v Turíně a nový televizní program ČT 4 Sport, který je považovaný za hlavní příčinu nedávného zvýšení zájmu digitalizace, se váží k datu 10. února 2006, jež výzkumná doba překračuje pouze minimálně. Bude tedy zajímavé sledovat, jak se budou další odhady o počtu set-top-boxů vyvíjet. Dokud ale neproběhne další sčítání lidu nebo se alespoň nesečtou prodejní výsledky všech českých prodejců (za dobu i zkušebního vysílání DVB-T), přesné číslo o digitálních přijímačích v Česku se nedozvíme. Údaj, který vyplynul ze zmiňovaného výzkumu, je tedy možná nepřesný, ale zatím také nejlepší.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).