Hlavní navigace

Předběžné opatření Markízy se zatím dohledat nepodařilo, televize ho komentovat nechce

17. 6. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Redakci serveru DigiZone.cz se i přes celodenní snahu nepodařilo dohledat soud, který měl vydat předběžné opatření zakazující nelegální šíření programových služeb společnosti Markíza-Slovakia na území České republiky.

Tiskoví zástupci televize Markíza, stejně jako sesterské Novy, se odmítli k záležitosti vyjádřit nad rámec včera rozeslané tiskové zprávy. Ta ale nespecifikovala, jaký soud a kterého stupně zmíněné předběžné opatření vydal ani kterých operátorů se konkrétně týká. Na Slovensku už Nova získala předběžné opatření omezující aktivity kyperské společnosti Alin-Sa Pro. Ta měla být využívána jako klíčový zprostředkovatel šíření kanálů TV Nova na území Slovenské republiky.

PSALI JSME: Už jde do tuhého. Soud zakázal šíření TV Markíza v ČR

Jak zjistil jeden z našich spolupracovníků Petr Jakub, tuzemské ministerstvo spravedlnosti žádné oficiální informace ohledně předběžného opatření Markízy ve vztahu k českým operátorům zatím nemá. Doporučujeme obrátit se na konkrétní soud, který předběžné opatření vydal, dodala Kristina Labohá z tiskového oddělení ministerstva spravedlnosti.

K TÉMATU: Markíza International by měla začít vysílat 1. února, stejně jako „mezinárodní“ Nova

O předběžném opatření ale žádné bližší informace neposkytl ani brněnský Nejvyšší soud, pražský Vrchní soud nebo olomoucký Vrchní soud. Stejně tak Městský soud v Praze nevede žádný případ se společností Markíza-Slovakia, což bylo ověřeno pomocí jejího názvu i podle IČO.

Příslušný soud záleží na žalované straně

Právník Ondřej Preuss z webu DostupnyAdvokat.cz pro server DigiZone.cz vysvětlil, že předběžné opatření nařizuje soud, který je příslušný k samotnému řízení, tedy soud, který bude řešit celý spor. Jde tedy podle něj o soud určený podle adresy sídla žalovaného. Záleží tedy na tom, který z distributorů byl žalován, domnívá se Preuss.

cif - debata 2

Bohužel ale není jasné, zda se předběžné opatření týká jednoho nebo více distributorů kabelového signálu na území České republiky. Preuss sice nezná text předběžného opatření, ale nejspíš podle něj přejímá návrh TV Markíza. Měl by tak znít zhruba v tomto smyslu: Žalovaný je povinen se zdržet distribuce kanálů TV Markíza ve své kabelové síti XY, myslí si Preuss.

Usnesení, kterým bylo nařízeno předběžné opatření, je podle Preusse vykonatelné vyhlášením. Nedošlo-li k vyhlášení, je vykonatelné, jakmile bylo doručeno tomu, komu ukládá povinnost, dodává Preuss. Týká se pak pouze těch stanic, které žalobce uvedl v návrhu. Podle všeho by se tak mělo týkat jen stanic TV Markíza.

Advokát Ondřej Preuss z webu DostupnyAdvokat.cz

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).