Hlavní navigace

Předražené e-booky vyjdou Apple na 400 milionů dolarů

17. 7. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

E-booková kauza se pravděpodobně chýlí ke konci. Za kartelovou dohodu, při které byl Apple a pár vydavatelů přistiženi, zaplatí skoro půl miliardy.

Předražování knížek napříč trhem. Kauza, ve které americké soudy viní Apple ze zorchestrování cenového kartelu s pěti vydavatelstvími, se chýlí ke konci. Firma ale i přes pokutu stále popírá, že by se dopustila něčeho špatného.

Pokud bude soudce s dohodou souhlasit, poputuje 400 milionů dolarů zpět zákazníkům a Apple si připlatí dalších dvacet milionů dolarů za proces. „V případě, že to dobře dopadne, tak by Apple měl vrátit stovky milionů dolarů svým zákazníkům jako kompenzaci za nelegálně předražené e-booky,“ tvrdí podle BBC newyorský státní zástupce Eric Schneiderman

Velký soud začíná za měsíc a v případě komplikací může jít o mnohem víc. Zástupci třiatřiceti amerických států totiž vyžadují na kompenzacích 840 milionů dolarů. 

Vydavatelé zapojení do kartelu, tedy Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Penguin Group, Macmillan and Simon & Schuster, se už ve své kauze dohodli na 166 milionové platbě. Detaily dohody ale nebyly zveřejněny. 

KL24

Narazil i Amazon

Své problémy s kreativním přístupem k dodavatelům má i Amazon. Na největší internetový e-shop si stěžují vydavatelé kvůli vydírání a šikaně. Stačilo málo – odstranit tlačítko k předobjednávkám titulů čtvrtého největšího amerického vydavatelství Hachette. 

Zároveň zákazníky upozornil, že by měli počítat s tím, že knížky od Hachette se k nim budou dostávat až několik týdnů. A to u firmy, která se ráda honosí tím, že doručuje co nejdřív, zavání schválností.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).