Hlavní navigace

Předražené e-booky vyjdou Apple na 400 milionů dolarů

Jan Beránek

E-booková kauza se pravděpodobně chýlí ke konci. Za kartelovou dohodu, při které byl Apple a pár vydavatelů přistiženi, zaplatí skoro půl miliardy.

Předražování knížek napříč trhem. Kauza, ve které americké soudy viní Apple ze zorchestrování cenového kartelu s pěti vydavatelstvími, se chýlí ke konci. Firma ale i přes pokutu stále popírá, že by se dopustila něčeho špatného.

Pokud bude soudce s dohodou souhlasit, poputuje 400 milionů dolarů zpět zákazníkům a Apple si připlatí dalších dvacet milionů dolarů za proces. „V případě, že to dobře dopadne, tak by Apple měl vrátit stovky milionů dolarů svým zákazníkům jako kompenzaci za nelegálně předražené e-booky,“ tvrdí podle BBC newyorský státní zástupce Eric Schneiderman

Velký soud začíná za měsíc a v případě komplikací může jít o mnohem víc. Zástupci třiatřiceti amerických států totiž vyžadují na kompenzacích 840 milionů dolarů. 

Vydavatelé zapojení do kartelu, tedy Hachette Book Group, HarperCollins Publishers, Penguin Group, Macmillan and Simon & Schuster, se už ve své kauze dohodli na 166 milionové platbě. Detaily dohody ale nebyly zveřejněny. 

Marcom

Narazil i Amazon

Své problémy s kreativním přístupem k dodavatelům má i Amazon. Na největší internetový e-shop si stěžují vydavatelé kvůli vydírání a šikaně. Stačilo málo – odstranit tlačítko k předobjednávkám titulů čtvrtého největšího amerického vydavatelství Hachette. 

Zároveň zákazníky upozornil, že by měli počítat s tím, že knížky od Hachette se k nim budou dostávat až několik týdnů. A to u firmy, která se ráda honosí tím, že doručuje co nejdřív, zavání schválností.

Našli jste v článku chybu?
18. 7. 2014 9:48
MarekM (neregistrovaný)

Neslo o cenove hladiny, Apple pozadoval, aby ty koncove ceny, ktere si vydavatele nastavi, dodrzovali v ramci Agency modelu (provize z koncove ceny) i u dalsich prodejcu. Protoze napr. Amazon radu blockbusteru ihned prodaval za 9.99 USD, tedy pod svou vlastni nakupni cenou. Ale to pry neni monopolni chovani a vytlaceni konkurence z trhu...

18. 7. 2014 0:42
Tomáš Kapler (neregistrovaný)

co si vzpomínám, tak vůbec nešlo o to, že by je chtěl apple předražovat. Jen požadoval, aby si vybrali nějakou z cenových hladin, které měl, a že nechtěl, aby to nabízeli jinde levněji.