Hlavní navigace

Předseda TÚ SR kritizoval přístup slovenských televizí k DVB-T

15. 2. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
15. 2. 2008

Předseda Telekomunikačního úřadu Slovenské republiky (TÚ SR) Branislav Máčaj kritizoval snahu vysilatelů vstoupit do výběru provozovatelů digitálních sítí a pozastavil se nad veřejnoprávním multiplexem. Máčaj vystoupil se svými názory včera v Bratislavě na konferenci Středoevropské radiokomunikační dny 2008 a informace o jeho příspěvku přinesl server Digimedia.sk.

Neakceptovatelná. Taková je podle Branislava Máčaje snaha současných televizních stanic na Slovensku vstoupit do procesu výběru provozovatelů zemských digitálních sítí. Televize takový záměr přitom uvedly v připomínkovém řízení k návrhu slovenského Technického plánu přechodu. Podle šéfa TÚ SR má podmínky pro výběr provozovatelů multiplexů určovat především stát jako hospodář nakládající s kmitočtovým spektrem. Připomínky vysilatelů Máčaj přesto nevylučuje, bere je ale až jako druhé v řadě. Předseda TÚ SR vidí také jako nepřijatelnou podmínku televizní stanic nepřijít digitalizací ani o jednoho diváka.

Výběrové řízení na provozovatele 1. a 2. slovenského multiplexu by podle Branislava Máčaje mohlo proběhnout v druhém čtvrtletí letošního roku. TÚ SR bude potom trvat na dodržení zákonné podmínky startu prvního multiplexu do jednoho roku od přidělení frekvencí. Současné televizní stanice přitom namítají, že by nejdřív stačilo omezit start první řádné digitální sítě na území dnešního pilotního vysílání DVB-T na Slovensku a do celoplošnosti ho rozvinout až k Silvestru 2011. Televize takovou proluku požadují navzdory faktu, že mutliplex 1 bude vysílat na frekvencích dosud neobsazených analogovým vysíláním a k jeho startu proto nebude potřeba cokoli vypínat.

MMF23 tip3

Branislav Máčaj se pozastavil také na myšlenkou veřejnoprávního multiplexu. Slovenská televize ho podle něj zatím není schopná smysluplně naplnit a pokud by se k tomu rozhodla, mohla by začít chtít víc peněz na svůj provoz. Jestli formou zvýšení koncesionářských poplatků, nebo v podobě financí ze státního rozpočtu, to už předseda TÚ SR neřešil.

Podle Máčaje je každopádně nutné uvědomit si skutečnost, že – narozdíl od České televize – nebude STV kmitočty veřejnoprávního multiplexu obhospodařovat sama. Jejich správu bude mít místo toho v rukou vybraný operátor sítě veřejné služby. A jeho regulace bude kvůli změně pravidel Evropské komise do budoucna velmi obtížná. Jinými slovy – pokud se operátor rozhodne nastavit STV vysokou cenu, těžko s tím ona nebo TÚ SR něco zmůžou.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).