Hlavní navigace

Velký přehled monitorů se zabudovanými televizními tunery na českém trhu

6. 3. 2015
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: LG
Přinášíme vám další přehled, tentokráte směřující více k počítačovým technologiím, na což jsme ostatně narazili už u tunerů do mobilů a notebooků.

Stav je tu ale zcela jiný než jinde. Situace v tomto segmentu trhu vypadá totiž hodně jednoznačně. Rozebraly si ho dvě společnosti a zatímco dříve byla konkurence relativně velká a například v roce 2010 jste v této kategorii našli Asus, BenQ či Philips, v současnosti je to jen o LG a Samsung.

Tu a tam sice ještě zahlédnete nějakou jinou značku, ale to je zanedbatelné minimum. Popravdě jde buď o staré a doprodávané modely jako například NEC LCD4620, nebo ty, které jsou uváděny jako typicky hotelové kombinace „TV/monitor“ či „monitor/TV“. Například Philips 23HFL2809.

Ty jsou ale pro náš přehled příliš speciální. A pokud jde o specialitky, díval jsem se i po monitorech s rozlišením Ultra HD a s TV tunerem. Nenarazil jsem ale ani na jediný.

LG 22MT45D za 4.190 Kč má úhlopříčku necelých 44 centimetrů a antireflexní povlak povrchu LCD.
Autor: LG

LG 22MT45D za 4190 Kč má úhlopříčku necelých 44 centimetrů a antireflexní povlak povrchu LCD.

LG a Samsung, nic jiného nehledejte

Prošel jsem internetové stránky, kontaktoval pro jistotu i velké výrobce/dovozce, ale stále zněla ta samá odpověď.

Narazil jsem sice ještě na modely od NEC, ale i to se ukázalo jako fáma, resp. šlo o staré modely. Překvapilo mě ale, že ani výrobce typu Lenovo nic takového v nabídce nemá.

Alespoň u nás.

Od Samsungu a LG jsem se snažil zařadit do přehledu to nejnovější, i když je to někdy těžké poznat, a to především u LG. Navíc řada menších obchodů má v nabídce ještě i notně staré modely, které ale opravdu nestojí za to kupovat.

LG 29UT55V (9.890 Kč) představuje v současné nabídce na našem trhu naprosto unikátní „monitoro-televizor“. Má totiž poměr stran proveden v tzv. kino formátu 21:9.
Autor: LG

LG 29UT55V (9890 Kč) představuje v současné nabídce na našem trhu naprosto unikátní „monitoro-televizor“. Má totiž poměr stran proveden v tzv. kino formátu 21:9.

Jaká je nabídka?

Pokud se podíváme na nabídku obou značek, uvidíme v drtivé většině případů monitory s poměrem stran 16:9 (21:9 je v podobě LG 29UT55V čestnou výjimkou) s klasickým rozlišením Full HD a s průměrnou výbavou spočívající v HDMI, dvojici video vstupů (komponentní YUV a kompozitní), tradičním D-Sub (VGA) a neméně tradičním SCART. Samozřejmě je tu i zabudovaný televizní tuner v podobě DVB-T/C i s podporou příjmu HD kanálů, i když tu se nepodařilo všude potvrdit.

S jakým anténním vstupem můžete počítat, na to bohužel u prodejců nedohlédnu, většinou by ale mělo jít o klasický konektor stejný jako u anténního svodu.

Všechny monitory jsou vybaveny rozhraním USB 2.0 a měly by tudíž také umožnit přímé přehrávání fotografií i hudby, někdy dokonce prý i videa.

Klasickou otázkou, která nastupuje u monitorů jako takových, je i povrch displeje, tedy zda je lesklý nebo matný či dokonce potažený nějakou antireflexní vrstvou zamezující odleskům. Tady už záleží na vašich konkrétních potřebách a u monitorů je – na rozdíl od televizorů – někdy i na výběr.

Naprostou špičku tohoto segmentu pak představuje výše zmiňovaný monitor s poměrem stran 21:9, satelitním tunerem a rozlišením o něco vyšším než Full HD, což je ovšem dáno pouze poměrem stran jako takovým.

Pokud jde o DVB-T2, předpokládám, že všude je pouze podpora kodeku H.264.

Kdyby byl totiž podporován H.265/HEVC, určitě by se tím výrobci pochlubili.

Zcela vlevo je DisplayPort, vpravo od něj HDMI a dvojice DVI.
Autor: archiv autora

Zcela vlevo je DisplayPort, vpravo od něj HDMI a dvojice DVI.

Co je zapotřebí si ohlídat

Základem jsou pochopitelně rozhraní, tedy aby se ta v monitoru shodovala s těmi (s tím) v počítači či notebooku. Protože je ale ve všech monitorech našeho přehledu zároveň zabudováno i tradiční VGA (D-Sub), čímž jsem docela překvapen, protože to ještě před několika roky ani zdaleka nebylo obvyklé, není to vlastně takový problém. Problémem ale mohou být některé vaše speciální požadavky, typicky Ethernet (LAN), DisplayPort a HDMI (MHL), abyste mohli na monitor rovnou kabelem napojit mobil a přehrát něco přímo z něho bez nutnosti to přetahovat na flash paměť či do počítače.

DisplayPort pak najdete – pokud se dá věřit údajům na webech velkých prodejců a u výrobce – pouze u modelu LG 29UT55V (9890 Kč). Podobný problém je ostatně i u televizorů, kde ho taktéž najdete málokde a podporuje ho zejména Panasonic.

Nemusíme ale chodit tak daleko. Stačí jen, když si budete přát nějaké to klasické digitální audiorozhraní. Nikde jsem totiž nenašel ani optický, ani koaxiální audio výstup.

Obecně vzato se vám možná zdá, že rozhraní nemusí být až takový problém, protože existují nejrůznější adaptéry, včetně adaptérů na DisplayPort. Pokud ale jdete po kvalitě obrazového výstupu, je lepší se jim vyhnout.

Naopak příjemným bonusem je bezdrátová podpora, tedy Wi-Fi, resp. Wi-Fi Miracast, dovolující na monitor přenášet obsah i bezdrátově. Ta je ale taktéž jen u jediného modelu a opět je to LG (27MT55S – 7390 Kč).

Nezapomeňte si vždy prověřit i anténní konektor. Klasika by měla být všude, ale člověk nikdy neví.

Pozor si dejte také na sluchátka, pokud je vyžadujete. Ani tento výstup není zabudován do každého monitoru a nejinak je tomu i u tunerů. Jak bylo řečeno, klasicky se tu vyskytují DVB-T/C, nejčastěji s podporou příjmu HD kanálů. Někde jsem ji uvedenu nenašel, takže pozor.

Z tabulky také vyplývá, že DVB-S najdete pouze u dvou nejvyšších modelů LG, 27MT55S (7390 Kč) a 29MT44D (5690 Kč).

Jak vidíte, pokud potřebujete klasiku, obstará vám ji LG i Samsung. Pokud potřebujete něco navíc, musíte si vystačit pouze s jedním výrobcem.

Jak si vybrat, resp. jak se orientovat

Zjistit opravdu relevantní údaje o rozhraních (a nejen o nich) se mi bohužel nepodařilo. Prodejci i výrobci uvádějí jen jednoduché označení typu „HDMI, SCART, kompozitní, komponentní“ a dozvědět se něco konkrétnějšího, například verzi, je problém. Dobře si proto při koupi prověřte, jaká rozhraní, resp. jaké verze, a jaké typy konektorů (tam kde je to relevantní) jsou zabudované.

Pokud máte speciální požadavky, např. HDMI (MHL), tj. Mobile HD Link, zkontrolujte si to osobně. Objednávky přes internet a dovoz přes přepravní službu je sice dobrá věc, ale pokud nechcete zásilku několikrát vracet (předpokládám, že toto zboží budete kupovat vždy pouze tam, kde ho můžete vrátit bez udání důvodů), je nejlepší rovnou vyrazit do prodejny. A nechat si dva, tři kousky prostě postaru předvést. Informace jsou bohužel někdy natolik rozporuplné, že se to podle mého opravdu vyplatí.

Pokud chcete, aby monitor s TV fungoval i bez počítače, tedy jako opravdový televizor, raději si to taktéž ověřte. Dnes by sice už takto měly pracovat snad všechny, ale nikdo mi to nebyl schopen skutečně potvrdit, včetně například volání na Alza.cz.

Trochu jiná je situace s funkcí „obraz v obraze“. Prodejci, ale i výrobci, ji sice stále tvrdošíjně uvádějí jako PiP (Picture in Picture), ale ve skutečnosti jde o PiG, tedy obraz v grafice. Ten nenajdete všude, ale ve většině přístrojů je. Pokud jde o opravdový PiP, k němu jsou nutné zdvojené televizní tunery, ale ty žádný přístroj nemá.

Jak vidíte, tento přehled je třeba tentokráte brát především jako úvodní zdroj informací pěkně seřazených do jedné tabulky, podle něhož si můžete vybrat jeden, dva či třeba tři zajímavé výrobky. Pak je třeba informace zde uvedené důkladně osobně prověřit. Hledat na stránkách výrobce či prodejce je vcelku zbytečné (změny prý máme očekávat na LG.cz). Vše je totiž postaveno právě na nich. Ověřit je ale tak, jak jsem zvyklý typicky u přehledu televizorů (hovorem s produktovým managerem), se mi bohužel nepodařilo.

Pokud chcete monitor se satelitním tunerem, výběr není velký (na snímku LG 27MT55S). Současná nabídka je postavena především na DVB-T/C.
Autor: LG

Pokud chcete monitor se satelitním tunerem, výběr není velký (na snímku LG 27MT55S). Současná nabídka je postavena především na DVB-T/C.

Vybrané modely

I přes nemožnost informace pregnantně ověřit jsem u LG narazil na několik opravdu zajímavých kousků, které stojí za trochu bližší popis. Samsung pak představuje momentálně jen standardní výrobky, navíc modely T24D390EW a T24D590EW, resp. T27D390EW a T27D590EW, jsou parametrově zcela totožné a liší se jen druhem podstavce.

Tím nejunikátnějším, ale také nejdražším monitorem z našeho přehledu je LG 29UT55V (9890 Kč) s naprosto špičkovou výbavou v podobě kompletní tunerové sady a s poměrem stran obrazovky 21:9. Díky tomuto formátu uvidíte řadu filmů bez klasických černých pruhů.

Zajímavou kombinaci cena/výkon představuje LG 23MT55D (4800 Kč) s IPS displejem s těmi nejširšími pohledovými úhly a navíc i s nízkou spotřebou, včetně spotřeby v pohotovostním režimu.

KL22_nominace

Tento monitor se – podle tabulkových parametrů – zdá být tou nejlepší nabídkou v ceně do 5000 Kč, navíc s LCD IPS. Pokud pochopitelně nevyžadujete HDMI (MHL).

KE STAŽENÍ: Monitory s TV tunery_2015

Monitor s TV tunerem, nebo kartu do počítače?

Autor článku

Novinář a redaktor DigiZone.cz věnující se novodobému digitálnímu světu.