Hlavní navigace

Prezident Zeman budí vášně i na konci roku, médiím však svým vystupováním nahrává

27. 12. 2014
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Miloš Zeman se bude muset rozloučit s Hovory z Lán. Šéf Rozhlasu Peter Duhan už jeho vulgarity nechce ve vysílání slyšet. A není se čemu divit…

Hovory z Lán skončí kvůli Zemanově tvrdohlavosti

Prezident Miloš Zeman už s největší pravděpodobností nebude mít vlastní pořad na Českém rozhlase Radiožurnálu. Vyplývá to z rozhovoru s generálním ředitelem veřejnoprávního média Petera Duhana, který zveřejnil server Aktuálně.cz v rámci své videosekce DVTVPříští Hovory z Lán budou vysílány jako předtáčené. To je poslední rozhodnutí vedení Českého rozhlasu. S tímto rozhodnutím jsem seznámil pana prezidenta, které jsem mu zaslal v pátek. Neznám ještě jeho stanovisko, ale lze předpokládat, že s největší pravděpodobností na tuto možnost nepřistoupí, uvedl Duhan.

Předtáčením pořadu se chce Český rozhlas vyhnout možnosti, že by Miloš Zeman v Hovorech z Lán opět mluvil vulgárně, jako tomu bylo začátkem listopadu. Tehdy použil několik expresivních výrazů, které do vysílání nepatří. Vedení veřejnoprávního média si za to od Rady ČRo odneslo ostrou kritiku s tím, že došlo jak k porušení jeho zákona, tak i Kodexu Českého rozhlasu. Instituce přitom ještě začátkem prosince na svém webu informovala, že Hovory z Lán se budou vysílat v nezměněné podobě i nadále. Duhan moderátorovi Martinu Veselovskému řekl, že pokud Zeman na nabídku nepřistoupí, pořad jako formát zanikne.

Lukáš Polák: Hovory z Lán se budou předtáčet. Nebude-li prezident Zeman souhlasit, úplně skončí

Zpravodajský kanál Euronews by v nabídce pozemní digitální televize jistě řada diváků uvítala, alespoň ve velkých městech.
Autor: repro foto Euronews

Miloš Zeman v médiích vystupuje po svém. Pro ostřejší výrazy nechodí daleko.

Topfun opouští jeho hlavní tvář

Nejviditelnější tvář placené videotéky Topfun, obchodní ředitel Radek Přikryl, odchází ke konci roku z funkce i společnosti Topfun Media. Oznámil to prostřednictvím e-mailu obchodním partnerům a novinářům. „Moje práce na projektu Topfun se završí tento měsíc. Od ledna 2015 přijmu novou výzvu a věřím, že s mnohými z vás budu i nadále spolupracovat,“uvedl bez bližších podrobností. Přikryl už letos v září ukončil členství v představenstvu společnosti Topfun Media. Firmu zároveň stoprocentně ovládla pražská společnost Krokola, kterou vlastní investor se sídlem na Kypru.

Topfun v minulosti zakládala a většinově kontrolovala slovenská skupina J&T, které patří i televizní skupina Joj. Přikryl v něm zastupoval společnost, která zajišťovala technickou stránku věci. Zatím není jasné, zda došlo ke změně většinového vlastníka Topfun Media, spíše to však vypadá na pouhé přeskupení vlastnické struktury v rámci J&T. Do roku 2011 byla jediným akcionářem společnosti Topfun Media ostravská firma Trade&Technology, původní provozovatel největší české satelitní služby Skylink.

Jan Potůček: Videotéku Topfun opouští její obchodní ředitel Radek Přikryl


Foto: archiv DigiZone.cz

Radek Přikryl odchází z pozice obchodního ředitele společnosti Topfun Media.

Animal Planet projde proměnou

Dokumentární stanice chystá na 17. února příštího roku přechod na širokoúhlý formát. Vyplývá to z informací, které poskytla společnost Discovery Networks operátorům v Maďarsku. Vzhledem k tomu, že stejná verze stanice je dostupná i v České republice a na Slovensku, mohou očekávat klienti placených služeb v těchto zemích změnu i na našem trhu. Ve stejném termínu by mělo dojít taktéž k úpravě vizuálu stanice a program by tak měl dostat modernější kabát. Česká pobočka společnosti Discovery Networks zastupovaná agenturou Ewing PR zatím tuto změnu oficiálně nekomunikovala.

V souvislosti se značkou Animal Planet byla potvrzena i další novinka. 1. února dojde k přejmenování a proměně (rebrandingu) tohoto programu na Discovery Life. Podle informací z polských médií (viz například web media2.pl) byla tato novinka potvrzena pouze prozatím na tamním trhu, kde je dostupná odlišná verze programu oproti CZ nebo SK trhu. Je však možné, že k proměně Animal Planet na Discovery Life dojde časem i na našem trhu. Na obou trzích bývalé federace je dostupná tato dokumentární stanice i ve verzi s vysokým rozlišením (HD). Ta logicky vysílá ve formátu 16:9 od samotného počátku.

Lukáš Polák: Dokumentární kanál Animal Planet chystá přechod na širokoúhlý formát


Repro foto: Animal Planet

Formát 4:3 už dávno není pro dokumentární stanici důstojným poměrem stran.

Stručně

Takzvaný Material Design, který sjednocuje po vizuální stránce řadu aplikací fungujícím na operačním systému Android, už začal používat také Chromecast – streamovací zařízení, jež po připojení do televizoru dodá zařízení video i audio obsah z internetu.

Lukáš Polák: Chromecast od Googlu s přepracovaným prostředím pro systém Android

S nabídkou programů HBO, která je přímou konkurenci k podobné akci od satelitního operátora Skylink, přichází za zákazníky služba freeSAT provozovaná společností UPC DTH. Noví zákazníci, kteří si aktivují jeden z balíčků freeSAT medium, freeSAT plus nebo SuperPak, k němu nyní automaticky získávají také balíček HBO Pak.

Lukáš Polák: Operátor freeSAT přichází s akcí na HBO, oproti nabídce Skylinku však zaostává

Lupa_MIF21_vyvojapp

Nabídka digitálního rozhlasového vysílání ze sousedního Bavorska bude od začátku roku 2015 opět bohatší. Na 12. ledna naplánovala svůj start nová stanice Kultradio.fm. Vzhledem k tomu, že vysílatel však očekával zvýšení zájmu o DAB přijímače před Vánocemi, své promo vysílání v zemském multiplexu na kanálu 12D spustil už v pondělí 22. prosince.

Lukáš Polák: Kultradio.fm vstoupilo do nabídky digitálního rozhlasu, signálem pokrývá i část Čech

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.