Hlavní navigace

Přichází Bojkot 2 - pláč na špatném hrobě

8. 1. 1999
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je 8. ledna a tarif Internet 99 stále není ani na obzoru - údajně kvůli obstrukcím ČTÚ. Původní organizátoři Bojkotu se proto rozhodli uspořádat repete - tentokrát se bude masově psát vrchnímu řediteli ČTÚ Stádníkovi. Podle mého názoru jde ale o pláč na špatném hrobě.

Server www.bojkot.cz dnes přinesl horkou novinku:

"Jelikož se ukazuje, že věci se sami nepohnou, je třeba je opět popostrčit. Začněme jemnou taktikou - pošleme kažý za sebe faxem (případně poštou, nikoliv však emailem, ten není oficiální kanál) dotaz a protestní dopis na ČTÚ. Připravený text ve Wordu ku stažení je zde. Stáhněte si jej, doplňte svojí řádnou adresu a stejně tak, jako my, zašlete svůj dotaz, na který máte za svoje daně právo. Adresy a faxy jsou v dokumentu. Doufáme, že na ČTÚ mají dost faxového papíru. Opravdu - kde nestačí rozumná dohoda, je potřeba trocha síly. Škoda - měli jsme snahu o klidné a mírné řešení."

Máte-li pocit, že je to správná cesta, pošlete zmíněný dopis panu Stádníkovi a podpořte tak organizátory. Osobně to neudělám, protože si myslím, že to správná cesta není, ale netvrdím, že mám cosi jako patent na rozum.

Podle některých signálů bylo neschválení tarifu Internet 99 výrazem toho, že ČTÚ jde SPT Telecomu „na ruku“. Pro Telecom je současná situace docela výhodná – před národem vypadá jako hrdina, který před zlými byrokraty brání bez bázně a hany tarif Internet 99, který je spásou pro Internet (on není, ale to už v téhle chvíli není to nejpodstnější). Ani to malé zlepšení, které mohlo s Internetem 99 nastat, nenastalo – a všichni jasně vidí, že na vině je ČTÚ. Zlé jazyky ale tvrdí: pánové z ČTÚ a Telecomu seděli donedávna v jednom baráku, jistě se hezkou řádku let znají, všichni si tykají, nemůže jít tedy o cosi jako přátelskou výpomoc? Nota bene když i v minulosti ČTÚ nastavovalo Telecomu dosti přívětivou tvář?

Podle mého názoru zní odpověd ne. Netvrdím to s jistotou, protože teorie komplotu svádí vždycky, ale s jistou pravděpodobností si to myslím. Tarif Internet 99 v sobě totiž skrývá některé problémy, jejichž řešení zatím nebylo vůbec prezentováno. Nezapomínejme totiž na to, že zde není jediný, monopolní telefonní operátor – Telecom. V různých oblastech působí různý lokální operátoři, nejznámější je nepochybně Dattel v centru Prahy. A v případě nestandardního tarifu, kterým Internet 99 je, musí být zcela jasné, jak si budou mezi sebou tato volání účtovat. Jednoduchý příklad pro názornost – pan Vomáčka z Vinohrad (má telefon od Dattela) volá na číslo v programu Internet 99 k poskytovateli u SPT TELECOM. Jak si oba telefonní operátoři rozdělí poplateky?

To je obsahem propojovacích smluv, ale v této chvíli se nezdá, že by byly přijaty příslušné dodatky v souvislosti s Internetem 99. A k tomu, aby ČTÚ mohlo rozhodnout, chce nepochybně tuto dohodu nejprve vidět. Kdyby tak Úřad bez mrknutí oka učinil, v první fázi by Internet 99 měli v podstatě jen ti, kteří jsou připojeni k Telecomu – a na jeho vůli k dohodě by záleželo, jak to bude s Dattelem. Situaci navíc komplikuje skutečnost, že u Dattela má v Praze své uzly umístěna řada poskytovatelů, což má své důvody.

Myslím si, že málokdo vidí panu Stádníkovi přímo do karet, takže všechno jsou to jen spekulace. Přesto mám dojem, že i když je dobře, že představitelé iniciativy Internet proti Monopolu přetrhli nit mlčení a vyšli ven s další akcí, nenamířili ji správným směrem – já osobně si myslím, že všechny možné důvody, proč ČTÚ nerozhoduje, směřují spíše k Telecomu.

Marek Antoš

ebf - tip do článku - debata


Starší, související články:

* Snaží se SPT TELECOM potopit Internet 99?
* Jaké reálné zdražení přinese Internet 99 – podruhé
* SPT TELECOM pilně jedná o tarifu Internet 99
* Války se vyhrávají drobná vítězství: Bojkot jedno zaznamenal
* SPT TELECOM: Neublížil som, neublížil som…
* Analýza Ministerstvem financí navrženého zdražení telefonních poplatků
* O kolik zdraží Internet 99? O 28, 37 nebo 59 procent?
* SPT TELECOM: Dokonáno jest. Amen.
* Tarif Internet 99 je zdražení o 225 % a zlevnění o 43 %
* Co by přinesl Internet 99?!
* Za kolik budeme telefonovat do Internetu?
* Bojkot v číslech
* Časově neomezený paušál za telefon možná je dobrá cesta
* Časově neomezený paušál za telefon? Je to dobrá cesta?!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).