Hlavní navigace

Příjmy z IPTV se do roku 2012 celosvětově zdesetinásobí

5. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

5. 2. 2007

Tržby z provozování televize přes internetový protokol, včetně videa na vyžádání, stoupnou v následujících pěti letech desetinásobně. Vyplývá to ze studie sdružení Informa Telecoms and Media, podle níž by měly celosvětové výnosy z IPTV v roce 2012 dosáhnout 6,3 miliardy dolarů. Průzkum vychází z předpokladu, že se doposud pasivní diváci budou chtít aktivně podílet na skládání televizního programu.

Největší nárůst výnosů z IPTV se očekává ve Spojených státech. Zatímco loni tam operátoři utržili 538 milionů dolarů, za pět let to budou rovné čtyři miliardy. Raketový růst čeká i Velkou Británii, kde by měly výnosy stoupnout z loňských 42 na 708 milionů dolarů. Dalšími zeměmi na špici příjmů z IPTV budou Japonsko, kde se čeká růst z loňských 24 na 510 milionů dolarů v roce 2012, dále Německo (růst z 9 na 254 milionů UDS) a Francie (z 10 na 238 milionů dolarů).

Studie tvrdí, že rostoucí zájem o IPTV včetně videa na přání je výsledkem revolučních změn v kultuře. Rodí se nový typ konzumenta, který odmítá tradiční televizi a chce mít kontrolu nad tím, co mu stanice nabízí, i jak se bude její program vyvíjet. Velkou budoucnost má podle sdružení Informa Telecoms and Media také digitální nahrávání televizních pořadů.

Lupa tip MF temata2

Podle jiné firmy, Strategy Analytics, vzroste do roku 2011 počet domácností s přístupem k IPTV na celém světě nad 80 milionů. Koncem loňského roku tuto službu mohlo využívat pouhých šest milionů domácností. Horší zprávou je prognóza, že většina uživatelů IPTV nebude využívat placené služby a soustředí se na sledování bezplatných kanálů. Počet domácností ochotných připlatit si za prémiové programy a další služby vzroste z loňských 3,3 milionu na 40,9 milionu, dodává Strategy Analytics.

Příloha: IPTV v České republice

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.