Hlavní navigace

Příjmy z IPTV se do roku 2012 celosvětově zdesetinásobí

5. 2. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

5. 2. 2007

Tržby z provozování televize přes internetový protokol, včetně videa na vyžádání, stoupnou v následujících pěti letech desetinásobně. Vyplývá to ze studie sdružení Informa Telecoms and Media, podle níž by měly celosvětové výnosy z IPTV v roce 2012 dosáhnout 6,3 miliardy dolarů. Průzkum vychází z předpokladu, že se doposud pasivní diváci budou chtít aktivně podílet na skládání televizního programu.

Největší nárůst výnosů z IPTV se očekává ve Spojených státech. Zatímco loni tam operátoři utržili 538 milionů dolarů, za pět let to budou rovné čtyři miliardy. Raketový růst čeká i Velkou Británii, kde by měly výnosy stoupnout z loňských 42 na 708 milionů dolarů. Dalšími zeměmi na špici příjmů z IPTV budou Japonsko, kde se čeká růst z loňských 24 na 510 milionů dolarů v roce 2012, dále Německo (růst z 9 na 254 milionů UDS) a Francie (z 10 na 238 milionů dolarů).

Studie tvrdí, že rostoucí zájem o IPTV včetně videa na přání je výsledkem revolučních změn v kultuře. Rodí se nový typ konzumenta, který odmítá tradiční televizi a chce mít kontrolu nad tím, co mu stanice nabízí, i jak se bude její program vyvíjet. Velkou budoucnost má podle sdružení Informa Telecoms and Media také digitální nahrávání televizních pořadů.

cif-tip-téma-foto

Podle jiné firmy, Strategy Analytics, vzroste do roku 2011 počet domácností s přístupem k IPTV na celém světě nad 80 milionů. Koncem loňského roku tuto službu mohlo využívat pouhých šest milionů domácností. Horší zprávou je prognóza, že většina uživatelů IPTV nebude využívat placené služby a soustředí se na sledování bezplatných kanálů. Počet domácností ochotných připlatit si za prémiové programy a další služby vzroste z loňských 3,3 milionu na 40,9 milionu, dodává Strategy Analytics.

Příloha: IPTV v České republice

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.