Hlavní navigace

Příliš drahá multimédia

29. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Windows Home Server je hotov a první sestava využívající nový systém z dílny Microsoftu se objevila v nabídce některých e-shopů. Je však relativně drahá a designově příliš podobná obyčejným počítačům. Je to hardware, který zákazníci budou chtít?
Jiří Macich - karikatura

Ilustrace: Nenad Vitas

Už to je pět měsíců, co jsem zde v článku Windows Home Server: server do každé domácnosti? představoval systém Windows Home Server od Microsoftu pro jakési domácí servery pro sdílení multimediálního obsahu a zálohování dat v rámci domácí sítě. Systém je hotový a už můžeme vyhlížet první speciální počítače, které se budou prodávat s Windows Home Server.

V některých zahraničních internetových obchodech se už objevil první počítač, který půjde na trh se systémem Windows Home Server, jenž se bohužel bude prodávat pouze k novému hardwaru, čímž opravdu nejsou myšleny šroubky na přichycení pevného disku. Tím počítačem je Hewlett-Packard Media Smart. Hewlett-Packard je dnes jedničkou mezi výrobci osobních počítačů a dvojkou mezi výrobci serverů, takže jsem byl osobně velmi zvědav, jak bude premiérový Windows Home Server vypadat.

Od začátku tvrdím, že úspěch předurčí cena hardwaru. Při rozumné ceně věřím, že by si Windows Home Server našel své uživatele. Systém testuji už mnoho měsíců a jsem s ním velmi spokojený a nějakou tu korunu bych do něj investoval. Jenže půjde jen do OEM distribuce, takže zájemci jsou odkázáni na nabídku výrobců počítačů, kteří spolupracují s Microsoftem.

HP SmartMedia Server
HP SmartMedia Server

Content tip EARLY

Hewlett-Packard se bohužel vůbec nevytáhl. Pokud se předběžné informace z některých e-shopů potvrdí, tak za 747 dolarů získáte počítač, který naneštěstí opravdu vypadá jako počítač a hardware příliš této ceně neodpovídá. Důležitá také bude hlučnost, ale tu prozradí až první recenze.

Přestože systém samotný je založen na Windows Server 2003, Microsoft kladl obrovský důraz na posun ze serveroven na pulty diskontních prodejen spotřební elektroniky. Myslím, že se mu to i povedlo (z mého pohledu bohužel), ale HP se moc nesnažilo. Kdo bude chtít do domácnosti další nevzhlednou „kysnu“, když za tu cenu by bylo možné porozhlédnout se po silnějším hardwaru (nebo prostornějších discích) a podstatně „vymazlenějším“ designu skříně zabírající minimum místa?

Líbí se vám design HP SmartMedia vzhledem k zaměření zařízení?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).