Hlavní navigace

Příliš mnoho podivností okolo příliš mnoha peněz v České televizi

18. 7. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Ve středu jsem po dlouhé době zavítal na veřejné zasedání Rady České televize. Helena Fibingerová byla rozšafná jako vždycky, jen se nelíbala s generálním ředitelem, ani nerozdávala koláčky. Dštila oheň a síru na kolegyni radní Danu Makrlíkovou a zuřivě obhajovala odvolání dozorčí komise, která má pro Radu ČT kontrolovat hospodaření veřejnoprávní televize. A Dana Makrlíková pro změnu obcházela novináře a nabízela jim kontroverzní témata spojená s ČT.

Málokdo ví o tom, že kromě Rady ČT existuje ještě nějaká dozorčí komise. Rada si jí volí sama a komise pro ni zpracovává analýzy pro kontrolu hospodaření ČT. Novináře tato pětičlenná parta nikdy moc nezajímala, její práce byla jenom o nudných číslech. Vůbec poprvé se o dozorčí komisi Rady ČT více psalo teprve začátkem letošního června, když ji Rada kompletně odvolala – prý kvůli překračování pravomocí. Členové komise se měli snažit ovlivnit probíhající výběrové řízení na poradenské služby k restruktura­lizaci ČT.

Nejde o jen tak ledasjaký tendr, vítěz získá zakázku za 23 milionů korun. Komise se zajímala, čím taková zakázka pomůže ČT s šetřením provozních nákladů a zda o ni budou moci usilovat i menší firmy než několik vyvolených agentur, které od ČT za uplynulá léta inkasovaly mnoho milionů korun za vnitřní audity a rady. Jenže předseda komise Ladislav Langer měl tu smůlu, že před čtyřmi lety pracoval pro agenturu Ernst & Young, která se o tuto zakázku také uchází.

Několik členů Rady ČT proto přišlo s obviněním, že Langer chce ovlivnit konkurz ve prospěch Ernst & Young a tvrdili, že komise překročila svoje pravomoci. Rada ji tedy sakumprásk odvolala, aniž by členům komise dala šanci na obhajobu, a aniž by někteří radní ČT mohli k případu cokoli říci. Tuto středu už radní rychle volili novou dozorčí komisi. Zasednou v ní i někteří členové minulé, odvolané komise. Ovšem Ladislav Langer ne, tomu radní navíc opět upřeli možnost se bránit.

A tak se Langer chystá obrátit na soud, protože prý pro Ernst & Young tendr neovlivňoval. Prý se chtěl generálního ředitele ČT Jiřího Janečka pouze zeptat, čím bude smlouva s poradenskou firmou pro ČT výhodná. Jak je vidět, ptát se v Kavčích horách po efektivitě utracených milionů se nevyplácí. Radní Dana Makrlíková se středeční volby nové dozorčí komise nezúčastnila, demonstrativně opustila jednání rady a šla mezi přítomné novináře, aby jim řekla, kteří z jedenácti kandidátů na členství v dozorčí komisi „projdou“. Trefila se přesně.

Ještě před samotnou volbou ale radní Helena Fibingerová přečetla právní rozbor, podle kterého prý lze odvolat dozorčí komisi Rady ČT i bez udání důvodu (radní dodnes veřejně neřekli, proč minulou komisi odvolali, a není to ani v zápisu ze zasedání Rady ČT, na které k tomu došlo). Mezi zájemci o poradenskou zakázku je také agentura Deloitte, pro kterou donedávna pracoval Radek Žádník, ve středu jmenovaný Jiřím Janečkem do nové funkce ředitele pro programové okruhy ČT (de facto jde o nově definovanou funkci programového ředitele, ovšem s pravomocemi k ekonomickým záležitostem, nikoli k samotné tvorbě ČT).

Když se Žádník na středečním zasedání představoval Radě, Dana Marklíková si neodpustila otázku, zda předtím pracoval pro Deloitte. Radek Žádník to přiznal. Deloitte už předtím pro ČT zpracovávala audit potřebný pro chystanou restrukturalizaci ČT. Žádník je tedy v podobném „střetu zájmů“ jako byl Ladislav Langer, ale to radním nevadí. Ostatně, o obsazování funkcí na prvním stupni řízení v ČT nemohou rozhodovat. Přinejhorším by mohli odvolat „pouze“ generálního ředitele Jiřího Janečka.

CIF - osobnosti

Radní Makrlíková během středečního zasedání Rady také nabádala novináře, aby si zkusili ověřit, zda nemá Česká televize uvalenou exekuci na své pozemky. O několik dní později se v ekonomickém deníku E15 skutečně objevila informace, že exekuce probíhá – na základě stížnosti dvou koncesionářů, které Kavčí hory zažalovaly za údajné neplacení televizního poplatku a prohrály. Člověk ani nemusí nějak podrobně vidět do těchto sporů, aby si uvědomil, že uvnitř Rady ČT se hrají dost podivné hry, které mají držet ruku nad obchody současného vedení ČT, nebo je naopak odhalit a dostat Jiřího Janečka do problémů.

Těžko říct, která z těchto dvou skupin je ta „hodná“. Obávám se však, že žádná.

Přijde vám postup Rady ČT vůči svojí dozorčí komisi normální?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).