Hlavní navigace

Prima: digitální novela ohrožuje naši investici do Czech Digital Group

25. 4. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
25. 4. 2006

Zákaz křížení vlastnictví mezi provozovatelem digitální sítě a provozovatelem digitálních programů, který prošel Poslaneckou sněmovnou v podobě senátní úpravy novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, může poškodit televizi Prima. Stanice vydala prohlášení, v němž novelu tvrdě odsuzuje. A to nejen kvůli tomuto zákazu, ale i kvůli zachování podmínky sdílení kmitočtů Primy s regionálními televizemi v éře digitálního vysílání.

Zákon zavádí kontroverzní a neobvyklý zákaz křížení vlastnictví mezi provozovatelem vysílání a sítě. To může mít vliv na osud investice, kterou Prima jako průkopník mezi soukromými televizemi historicky vložila do digitalizace. Věříme, že se do budoucna najde řešení, uvedla mluvčí Primy Jana Malíková. Spolumajitel Primy, skupina GES, je totiž vlastníkem společnosti Czech Digital Group (CDG), která je zároveň provozovatelem pozemního digitálního multiplexu B. V něm vysílá kromě jiných stanic také Prima.

U podmínky sdílení kmitočtů s regiony Prima tvrdí, že ji novela přímo nepotvrzuje. Novela se nezabývá otázkou nuceného sdílení kmitočtů Primy a regionálních televizí. Tuto otázku tedy bude muset vyřešit Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Uvítali bychom, kdyby řešení zvolené RRTV usnadilo přechod stávající Primy na digitální vysílání a tím urychlilo proces digitalizace jako takový, sdělila mluvčí Primy.

Televize nyní sdílí kmitočty s třinácti regionálními stanicemi, kterým musí denně uvolnit prostor pro jejich odpojované regionální vysílání. Tyto regiony se rozdělily do tří skupin: sedm jich skoupila Prima prostřednictvím dceřinné firmy Regio Media, pět jich vlastní Regionální Televizní Agentura Jaroslava Berky a jedno studio je samostatné. Obě skupiny regionálních televizí budou mít možnost na dobrovolné bázi určit osobu, která jim bude dodávat nový digitální centrální program. Budeme-li o to požádáni, budeme regionům nový centrální program dodávat, řekla Malíková.

Tipy C

Prima ale v minulosti opakovaně prohlásila, že nechce, aby regiony sdílely kmitočty s jejím současným programem, nýbrž že vytvoří zcela nový centrální program, do kterého by se pak regiony připojovaly podobně jako dnes do celostátního vysílání Primy. Vítáme, že novela řeší, byť ne zcela dokonale, otázku kompenzací za souběh a vypnutí analogového vysílání. Jsme připraveni požádat o kompenzační licenci a pracovat na realizaci našich nových digitálních projektů, dodala Malíková.

Bonusovou licenci Prima zřejmě využije pro projekt plnoformátového programu Prima klub, pro který chtěla získat licenci v nedávném výběrovém řízení na programové pozice v multiplexu B. Vysílací rada ale dala přednost zcela novým televizím.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).