Hlavní navigace

Prima může celostátně vysílat v DVB-T, ale s regiony

15. 11. 2005
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Po České televizi a televizi Nova se může do řádného digitálního vysílání vrhnout také televize Prima. Rada pro rozhlasové a televizní vysílání schválila její žádost o zařazení do přechodné vysílací sítě B, kterou provozuje společnost Czech Digital Group (CDG). Na pražském kmitočtu této sítě už Prima vysílá experimentálně. Řádný provoz DVB-T by měla spustit do tří měsíců. V místech, kde to bude možné, se musí o kmitočty podělit s regionálními televizemi.

Licence se týká celé sítě B

TV Prima podávala na Radě pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) dvě žádosti: jedna se týkala zařazení do multiplexu B v Praze a Brně, druhá celé vysílací sítě B. Z tiskové zprávy vydané po zasedání vysílací rady vyplývá, že povolení se týká pouze Prahy: Rada stanovila provozovateli FTV Prima, spol. s r.o. podle § 24a odst. 2 zákona č. 231/2001 Sb. v souladu se stanoviskem Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v rámci licence č. 012/94 územní rozsah zemského digitálního vysílání v systému DVB-T pro síť B výčtem okresů a obvodů hl. m. Prahy zcela nebo zčásti pokrytých vysíláním. Předseda RRTV Petr Pospíchal ale serveru DigiZone.cz řekl, že oprávnění se vztahuje na celou vysílací síť B.

Mapa pokrytí

Mapa pokrytí multiplexu B

Jaké pokrytí bude mít přechodná digitální síť B společnosti Czech Digital Group, v níž chce vysílat televize Prima? Podívejte se na mapku a srovnejte se současným analogovým pokrytím televize Prima. Pokud vás zajímá, na kterých kmitočtech bude multiplex B vysílat, stáhněte si tabulku kmitočtů pro první fázi přechodu na DVB-T [PDF, 48 kB].
Petr Pospíchal

Oprávnění je pro celoplošné vysílání, tedy vysílání v rámci digitální sítě B. Prima by ho měla zahájit v rámci zákonných lhůt, tj. asi do devadesáti dnů od vydání rozhodnutí, uvedl Petr Pospíchal. V Praze už Prima na síti B vysílá – společně s třemi programy České televize, Novou a teleshoppingovým kanálem TOP TV ji lze naladit na kanálu 46. Podle předsedy představenstva CDG Leoše Pohla je nyní otázka, zda RRTV dovolí na části sítě provozovat řádné vysílání Primy a na části pokračování experimentu. Šlo by o hybridní vysílání, ale to může povolit jenom Rada pro rozhlasové a televizní vysílání. Nyní záleží na tom, od kdy chce Prima zahájit řádné vysílání a jak se RRTV postaví k případné žádosti CDG o prodloužení našeho experimentu v Praze, uvedl Leoš Pohl.

Vysílat jenom Primu se nevyplatí

Pro CDG by bylo řádné vysílání jediné televizní stanice v celém digitálním multiplexu nerentabilní. Na druhou stranu, televizní stanice šířené v pražském experimentu za přenos signálu neplatí. Leoš Pohl nedávno serveru DigiZone.cz řekl, že pokud CDG požádá o prodloužení licence pro experimentální vysílání v Praze a RRTV s ním bude souhlasit, zřejmě po Novém roce vyřadí z multiplexu programy České televize a Novy, které řádně vysílají v multiplexu A: Na jejich místo bychom zařadili například televizi Óčko a další zájemce o digitální vysílání, kteří už provozují programy v kabelových rozvodech a na satelitu. Záleželo by ovšem na postoji Rady pro rozhlasové a televizní vysílání.

Licence pro experimentální vysílání CDG v Praze vyprší 31. prosince 2005. Názory na její případné prodloužení se liší i uvnitř samotné mediální rady. Část radních je pro, část by raději udělila licence digitálním televizím a spustila na síti B řádné vysílání. I kdyby však RRTV v blízké době skutečně udělila programové licence pro multiplexy B a C, nové digitální televize mají na zahájení vysílání 360 dní. Dříve než koncem příštího roku by tedy nové digitální programy multiplex B nezaplnily a CDG by se tak jako tak musela spokojit pouze s televizí Prima. Toho se Leoš Pohl obává nejvíce. Samotná Prima, kterou s CDG pojí stejný vlastník, by totiž nepokryla náklady spojené s provozem celé vysílací sítě.

A co sdílení kmitočtů s regiony?

Jak se vysílací rada vypořádala s otázkou sdílení kmitočtů Primy s regionálními televizemi? Bude stejná licenční podmínka platit i v digitální síti B? Podle Petra Pospíchala ano. Tam, kde to bude technicky možné, ke sdílení kmitočtů dojde, říká předseda RRTV. Praha je z obliga, tam si regionální vstupy zařizuje sama Prima (vlastní totiž dvě licence: jednu pro metropolitní pražské vysílání [PDF, 658 kB] a druhou pro celoplošné vysílání [PDF, 1,9 MB], kde je ale podmínkou právě sdílení kmitočtů s regiony), ostatní regiony v přechodném období do 31. května 2007 spláčou nad výdělkem. Multiplex B totiž pokryje pouze třetinu území České republiky, a to ještě jen na třech kmitočtech: v Praze na kanále 46, v celých Čechách na kanále 54 a v Brně na kanále 56.

DVB-T perex obecný

Zbaví se Prima v DVB-T regionálních televizí?

Jedním z největších problémů přechodu na pozemní digitální vysílání je otázka překlopení stávající licence televize Prima. Ta totiž není tak jednoduchá jako u Novy, stojí na sdílených analogových kmitočtech. Prima se o ně dělí s několika regionálními televizemi, které pouští v přesně stanovených časech do svého vysílání. Některá z těchto studií chtějí sdílené kmitočty zachovat i po přechodu na DVB-T. Více ve speciálním článku.

Reálně by tedy bylo možné odpojovat regionální vysílání v Brně (kde se Prima dělí o kmitočty s televizí Fatem vlastněnou Regionální televizní agenturou (RTA) Jaroslava Berky), v Praze a pak v jednotlivých částech Čech, kde na sebe jednotlivá území pokrytá kanálem 54 nenavazují. To se týká například Jindřichova Hradce a televize Gimi (rovněž vlastněné RTA), Pelhřimova a televize Vysočina (kde se o vlastnictví pře Prima a RTA), Rychnova nad Kněžnou s Jičínem a televize Puls (vlastněné RTA). V Kolíně by mohla vysílat regionální vstupy sama Prima, v ostatních regionech (Benešov u Prahy, Příbram, Litoměřice) by se odpojované vysílání navzájem rušilo, protože území pokryté signálem těchto vysílačů na stejném kanálu se překrývá.

Kdy se Prima pustí do řádného vysílání?

CDG nyní podle Leoše Pohla čeká na rozhodnutí Primy, od kdy chce zahájit řádné digitální vysílání a v jakých regionech. Televize už dříve uvedla, že chce nejprve pokrýt dvě nejhustěji obydlené aglomerace: Prahu a Brno. Kdy zahájíme vysílání, vám teď neřeknu, protože zatím teprve zjišťujeme, co toto rozhodnutí Primy znamená. V tiskové zprávě z jednání RRTV se totiž mluví pouze o Praze, nikoli o celé vysílací síti B, řekla serveru DigiZone.cz mluvčí Primy Jana Malíková. Televize zřejmě počká na písemné vyjádření RRTV a termín zahájení vysílání zveřejní nejdříve začátkem příštího týdne. Do pátku je totiž generální ředitel Primy Martin Dvořák v zahraničí.

Cloud23

Prima nicméně už dříve prostřednictvím mluvčí Jany Malíkové uvedla, že do roku 2007 předpokládá zprovoznění všech vysílačů digitální sítě B: Jedná se zatím o čtrnáct individuálních oprávnění (viz mapy pokrytí). Předpokládané pokrytí obyvatelstva vysíláním na těchto kmitočtech bude činit cca 33 až 39 procent. Po ženevské konferenci v roce 2006, na které budou České republice přiděleny další kmitočty, bude síť Czech Digital Group dobudována do celoplošnosti. Podmínka sdílení kmitočtů s regiony by měla podle předsedy RRTV Petra Pospíchala platit i po přechodu na definitivní digitální sítě. S tím však nepočítá autor novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání Ladislav Skopal (ČSSD), podle něhož by Prima měla v DVB-T vysílat odděleně od regionů.

Regionální televize by si měly podle poslance Ladislava Skopala vytvořit vlastní celoplošnou programovou síť s centrálním programem, který by jim mohl dodávat někdo třetí. Tím by mohla být Prima, ale i nějaký jiný provozovatel televizního vysílání. Regiony sdružené pod hlavičkou RTA, které kontrolují pět studií se sdílenými kmitočty s Primou, však s takovým řešením nesouhlasí.

Kdy podle vás Prima začne s ostrým digitálním vysíláním?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).