Hlavní navigace

Prima Play: další česká VoD služba

21. 3. 2012
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Televizní kanály Prima Family, Prima Cool a Prima Love mají nový společný internetových archiv Prima Play. Divákům je k dispozici zdarma. Co tedy od nové služby mohou očekávat?

Český Internet je bohatší o další videoportál. Komerční televizní dvojka Prima spustila novou službu Prima Play a následuje tak konkurenční televizi Nova (a její Voyo) nebo veřejnoprávní Českou televizi (a její iVysílání). Prima o novince hovoří jako o svém čtvrtém kanálu, ale lineární vysílání od nové služby nečekejte. Jde o klasickou video-on-demand službu.

Prostý archiv, nic méně, nic více

Bez zbytečných okolků si řekněme, že jde o centralizovaný internetový archiv pořadů, které byly odvysílány kanály Prima Family, Prima Cool a Prima Love a televize k nim má internetová práva. V databází kromě pořadů a seriálů z původní produkce nalezneme také hrstku akvizičních titulů a nějaká bonusová videa k původním pořadům. 

Prima Play je tedy televizní archív zaměřující se především na seriály a magazíny. Na rozdíl od konkurenční služby Voyo.cz vůbec nenabízí celovečerní filmy: ať už za paušální poplatek nebo na principu pay-per-view. Skutečně tedy platí, že Prima Play je jen a pouze televizním archivem rodiny televizních kanálů Prima. O to více jsou řeči o čtvrtém kanálu nadsazené.

Bez poplatků, bez registrace, jednoduše

Prima na rozdíl od konkurenční televize Nova se rozhodla svůj internetový archiv divákům zcela otevřít. Nevybírá předplatné, nechce pay-per-view poplatky a nevyžaduje ani registraci. Prima Play v tuto chvíli nepřináší nic, za co by divák mohl či měl být ochoten si připlatit, jako jsou třeba exkluzivní předpremiéry populárních seriálů.

Archiv je rozdělen do tří částí. Prima Family, Prima Cool i Prima Love zde mají vlastní sekci, kde diváci jednoduše dohledají obsah odvysílaný daným konkrétním kanálem. Z titulní stránky každé ze tří sekcí si divák může vybírat ze servírovaných videí. Nabízejí se mu nejnověji přidaná videa, nejsledovanější videa a redakčně doporučené kousky.

Z titulní stránky lze také skočit do archivu konkrétního pořadu z těch nejsledovanějších. Nalistovat si lze také videa rozdělená podle žánru (seriál, reality-show, lifestyle, dokument) nebo je možné otevřít si tabulku se jmenným seznamem pořadů, jejichž jednotlivé epizody jsou k dispozici v archivu.

Celkově lze navigaci hodnotit pozitivně. Divák se snadno dostane k posledním odvysílaným epizodám. Ty se zde mimochodem dle Primy objeví ještě v tentýž den, kdy měly televizní premiéru. Prý i u večerních pořadů se tedy divák dočká zveřejnění nejnovější epizody v archivu ještě v průběhu večera. 

Poněkud horší je to s přístupem ke starším epizodám. Citelně chybí kalendář, podle něhož by se divák snadno mohl proklikat ke konkrétnímu dni, kdy kýžený pořad byl odvysílán v televizi. Alespoň částečně pomůže funkce rozšířeného prohledávání databáze, kde lze stanovit časové rozpětí, v němž divák hledá svůj oblíbený pořad.

Během testování pro účely tohoto článku, kdy již služba běžela v ostrém provozu, však rozšíření vyhledávání nepracovalo korektně. Při hledání epizod zábavného pořadu Partička se mezi výsledky vyhledávání objevila pouze jedna upoutávka na tento pořád a dále zcela jiné a nesouvisející pořady. 

Video kvalitou neoslní, běží ale plynule

A nyní si pojďme říci jaké vlastně je sledování videa na Prima Play. Komerční dvojka vsadila na technologii Flash, takže pro přehrávání obsahu je nutný Flash Player. Kýžené video se začne přehrávat ihned, divák (prozatím) nemusí přetrpět reklamní spot. Video je nabízenou ve dvou kvalitách: pro pomalejší připojení a pro rychlejší připojení.

Na obsah v HD zapomeňte. Nejvyšší poskytovanou kvalitu představuje video v rozlišení 768×432 pixelů při datovém toku 1 Mbit/s. Pro titěrné okénko přehrávače na webu Prima Play to možná stačí, ale při přehrávání v režimu přes celou obrazovku už smysly diváka trpí. Nižší kvalita přichází s rozlišením 512×288 pixelů při datovém toku 0,5 Mbit/s.

Při letmém testování video v nejvyšší kvalitě běželo plynule ve večerních hodinách nejen na pevné VDSL přípojce, ale i v UMTS sítích všech tří našich mobilních operátorů. To však berte jen jako orientační informaci, žádné opravdu důkladné testy udělány nebyly a služba teprve začíná, takže nápor uživatelů zřejmě ještě nebude na svém maximu.

ebf - tip do článku - debata

Zajímavou funkcí je playlist, což je zřejmě jediný větší benefit pro registrované uživatele. Ti si mohou sestavit seznam svých oblíbených pořadů, a jsou následně upozorněni, když se v archivu objeví nová epizoda některého z nich. Plusový bod lze přičíst i za některé zahraniční seriály v původním znění doplněné o české titulky. Mohlo by jich ale být podstatně více.

Projekt roku z Prima Play nebude, ale divákům poslouží

Z technického či byznysového hlediska Prima Play na český Internet nepřináší absolutně nic nového. Divákům kanálů Prima Family, Prima Cool a Prima Love však poslouží dobře. Technická kvalita videa sice není na chlubení, ale epizodu oblíbeného pořadu, která divákovi v televizi unikla, si zde lze jednoduše přehrát bez pracného hledání, hrazení jakýkoliv poplatků či povinné registrace.  

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).