Hlavní navigace

Prima vysílá už 22 let, dnes je výročí startu její předchůdkyně Premiéry TV

20. 6. 2015
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Prima oznámila koupi videoportálu You.bo, Rada České televize má nového předsedu, odstartovala Joj Cinema a v Česku začalo fotbalové Euro 21.

Před 22 lety odstartovala první česká komerční TV

Dvaadvacet let od zahájení vysílání oslaví v sobotu televize Prima. Její předchůdkyně, televize Premiéra, oficiálně odstartovala 20. června 1993 v Praze. Zkušební vysílání ale začalo již 15. května 1993, kdy se do éteru dostala vůbec první česká soukromá televizní stanice (známější televize Nova zahájila vysílání až 4. února 1994). Nejprve vysílání naladili pouze diváci v Praze, o rok později se z regionální stanice stala celoplošná, přiblížila současná mluvčí Primy Marie Fianová. S celoplošností ale měla Prima do zavedení digitálního vysílání problémy, za analogové éry dokázala pokrýt jen 74 procent obyvatel Česka. Proto hodně sázela na satelit a kabel.

První studio Premiéry TV bylo v Paláci kultury na pražském Vyšehradě, v počátečním období vysílání zajišťovalo zhruba 30 zaměstnanců a 15 stálých externích spolupracovníků. Na první minuty vysílání vzpomíná s úsměvem služebně nejstarší zaměstnanec Primy Antonín Černý, který podstatnou část své kariéry strávil na odbavovacím pracovišti: Vzpomínám si, že to bylo hodně pionýrské vysílání. Spousta věcí se řešila za pochodu, ale díky společnému nadšení a nasazení se nic zásadního nepokazilo a Premiéra se postupně začala rozjíždět a být u diváků oblíbená.

Na český a slovenský trh vstoupila JOJ Cinema

Přesně úderem půl sedmé večer bylo v pondělí 15. června zahájeno vysílání nového filmového kanálu JOJ Cinema – nejnovějšího přírůstku do rodiny stanic slovenské JOJ Media House. Prvním promo spotem byla upoutávka na Film týdne, kterým je protentokrát John Wick ztvárněný hercem Keanu Reevesem. Zajímavostí je, že jde o velmi čerstvý snímek. Americký akční thriller se objevil v českých kinech loni v říjnu a na Blu-ray a DVD byl uveden teprve letos v únoru. Po skončení upoutávky na Johna Wicka následovalo promo, které rotovalo na této stanici v posledních hodinách. Po něm už následoval snímek Frajeři ve Vegas.

JOJ Media House slibuje, že nový filmový kanál JOJ Cinema přinese svým divákům bohatý program – exkluzívní české a slovenské televizní premiéry filmů a desítky známých a celosvětově úspěšných filmových hitů. JOJ Cinema bude vysílat 24 hodin denně, filmy budou dabovány nebo vysílány ve zvukovém režimu DUO. Ale hlavně – nebudou přerušovány žádnou reklamou. Pro klienty satelitní služby Skylink, kde je program dostupný celoplošně v České republice i na Slovensku, bude dostupný s balíčkem Mini a vyššími (Multi, Kombi, Multi HD, Flexi7 a Komplet). Program bude vysílán ve formátu MPEG-4/SD – pro jeho příjem je nutný HD satelitní přijímač.

Jan Bednář novým předsedou Rady České televize

Radu České televize, která kontroluje hospodaření České televize a dodržování zákona o ČT, nově povede bývalý redaktor BBC, Hlasu Ameriky a Svobodné Evropy Jan Bednář. Ve středeční tajné volbě získal 12 ze 14 hlasů. Bednář byl jediným kandidátem na šéfa Rady ČT, dosavadní předseda Jaroslav Dědič, který po obhájení mandátu radního na další funkční období už na předsedu nekandidoval, byl zvolen místopředsedou Rady. Bednář je členem Rady ČT od roku 2014, loni se stal jejím místopředsedou. Do Rady jej navrhla nevládní organizace Rada pro mezinárodní vztahy, ve sněmovně jej prosazovalo vládní hnutí ANO. Sám Bednář ale tuto podporu „nepřeceňuje“.

Myslím si, že jsem neměl za sebou žádnou politickou stranu, ale je pravda, že mě zřejmě nejvíc prosazovali někteří lidé za hnutí ANO. Nikdy jsem ale nebyl členem žádné politické strany a ani nemám vybranou nějakou stálou stranu, kterou bych pravidelně volil, vysvětlil nynější předseda Rady ČT v loňském rozhovoru pro DigiZone.cz. Jan Bednář žil od osmdesátých let v exilu ve Velké Británii, po listopadu 1989 se stal mluvčím prezidenta republiky Václava Havla a poté pracoval v Rádiu Svobodná Evropa a ve veřejnoprávním Českém rozhlase. Je držitelem novinářské Ceny Ferdinanda Peroutky, kterou obdržel v roce 2011.

Stručně

Výrazné posílení pozice na českém internetu ohlásila FTV Prima. Zakoupila podíl ve společnosti trendy media s.r.o., která provozuje videoportál You.bo, největší web s uživatelskými videi na českém trhu. Web funguje od roku 2013 a denně jej navštíví až 300 tisíc uživatelů. Na sociální síti Facebooku má You.bo více než 1,2 milionu fanoušků. Vstupem Primy do tohoto úspěšného projektu chceme ještě více posílit naši pozici ve  videoobsahu. Způsob konzumace videí se rychle mění, a proto potřebujeme rozšířit naši nabídku směrem ke krátkým videím, novým formátům a talentům, vysvětlil generální ředitel FTV Primy Marek Singer.

Navzdory spouštění nových základových stanic LTE pro rychlý mobilní internet neroste počet případů rušení televizního signálu v sítích DVB-T. V měsíční monitorovací zprávě za květen to konstatuje Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Důvodné je přitom zhruba každé druhé oznámení (polovina nahlášených problémů s příjmem signálu nesouvisí se spouštěním sítí LTE). Z dlouhodobých statistik vyplývá, že většina závad je zapříčiněna slabým televizním signálem nebo nesprávným nastavením na straně přijímacích zařízení televizních diváků, přiblížil mluvčí ČTÚ Martin Drtina.

Přechod na nový systém zemského digitálního televizního vysílání DVB-T2 by měl být společný pro všechny televizní stanice na českém trhu. Jedině za takové situace jej podpoří nejsilnější tuzemská televizní skupina Nova. Serveru DigiZone.cz to v reakci na vládou nedávno schválenou Strategii správy rádiového spektra řekla mluvčí Novy Anna Suchá. Navrženou Strategii správy rádiového spektra v těchto dnech analyzujeme. Technologický rozvoj podporujeme, nicméně přesun na DVB-T2 musí proběhnout na všech stanicích současně a náklady na přechod na DVB-T2 by neměly jít za námi, uvedla.

UXD

Fotbalový evropský šampionát hráčů do 21 let, který se letos koná v České republice, má po vysílací stránce plně pod kontrolou veřejnoprávní televize, a nikoli asociace UEFA, jako tomu bylo v minulosti. Díky stabilně vysoké kvalitě přenosů z České republiky v rámci Ligy mistrů i Evropské ligy, a především díky loňskému Superpoháru mezi Bayernem Mnichov a Chelsea, se zástupci UEFA rozhodli svěřit zabezpečení šampionátu plně našim štábům, pochválil si výkonný ředitel stanice ČT Sport Jiří Ponikelský. Šampionát začal tuto středu, tedy 17. června.

Příliš malou mediální gramotností oplývají podle Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) obyvatelé České republiky. „Velká“ mediální rada proto navrhuje vznik meziresortní komise, která by vytvořila koncepci pro lepší mediální výchovu v Česku. Oficiální tiskovou zprávou o tom v úterý večer informoval předseda RRTV Ivan Krejčí (ČSSD). Iniciativa přichází krátce poté, co se sociální demokracie několikrát veřejně „opřela“ do předsedy koaličního politického hnutí ANO Andreje Babiše kvůli střetu zájmů a zneužívání jím vlastněných médií k očerňování politických rivalů hnutí ANO. Sociální demokracie zároveň zvažuje zpřísnit zákaz křížení vlastnictví médií.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.