Hlavní navigace

Primu definitivně ovládl podnikatel Ivan Zach a vysílací Radě se nelíbí přeměna stanice Barrandov Muzika

28. 1. 2017
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Švédská společnost prodala padesát procent televize Prima konsorciu českých podnikatelů, O2 TV nabízí nové kanály a RRTV zahájila správní řízení s provozovatelem kanálu Barrandov Muzika.

Podnikatel Ivan Zach vlastní 62,5 procenta televize Prima

O možném prodeji poloviny podílu v holdingu TV Prima, který patří švédské společnosti Modern Times Group (MTG), se v kuloárech hovoří už dlouho. Poloviční podíl koupili Švédové v roce 2005 za 87 milionů euro, tedy nějakých 2,4 miliardy korun od holandské společnosti GES Media Europe. Ta patřila do holdingu společnosti GES Group Ivana Zacha, kterému mimo jiné patřila také celá televize Prima. Součástí smlouvy o prodeji, kterou v říjnu 2005 schválil antimonopolní úřad, bylo také předkupní právo pro obě strany. Proto když se MTG začalo stahovat z východních trhů Ruska, Maďarska a Ukrajiny, deklarovat úmysl opustit pobaltské země a klást větší důraz na internetové aktivity nebo e-sporty, začaly se objevovat jména zájemců o odkup podílu na Primě. A nešlo o lehké váhy – Andrej Babiš, Petr Kellner, Martin Roman nebo Dan Křetínský. Všem ale bylo jasné, že první a nejspíš i poslední slovo bude mít Ivan Zach, a tak se také stalo.

Švédská společnost MTG prodala polovinu Primy společnosti podnikatele Zacha

Co čeká televizní skupinu Prima po odchodu polovičního akcionáře, švédské společnosti MTG

Odstartovala Prima Plus. Na Slovensku ji nabízí už deset operátorů

RRTV si posvítí na stanici Barrandov Muzika a reklamu Cetelem

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání na svém druhém letošním zasedání vyhodnotila 44 stížností diváků a posluchačů, vydala deset upozornění na porušení zákona a rozhodla o zahájení pěti správních řízení. Nejzávažnějšího prohřešku se dopustila společnost Saavedramedia, která si vykoledovala pokutu padesát tisíc korun za neoprávněné vysílání programu TV Regina. Rada také udělila celkem tři vysílací licence. Rada se také rozhodla zahájit s provozovatelem stanice Barrandov Muzika správní řízení pro možné porušení licenčních podmínek, kterého se měl dopustit tím, že 19. ledna odvysílal program Barrandov Muzika pod názvem „family barrandov bylo dříve muzika barrandov“, ačkoli „podle v daném období platných licenčních podmínek měl být program vysílán pod názvem Barrandov Muzika“. Další správní řízení se Rada rozhodla zahájit se společností BNP Paribas Personal Finance jakožto zadavatelem reklamního spotu Cetelem, který může být podle názoru RRTV v rozporu s dobrými mravy.

RRTV udělila pokutu TV Regina, zahájila správní řízení s Barrandov Muzika a rozporuje reklamu na Cetelem 

O2 TV nabídne svým předplatitelům devět nových kanálů v HD

Operátor přidá celkem devět stanic vysílajících ve vysokém rozlišení a jejich celkový počet v programové nabídce digitální televize tak vzroste na 47. Nabídka O2 TV se v průběhu února rozšíří o další HD kanály. „Od září jsme doplnili už přes patnáct nových HD kanálů a jejich počet plánujeme i dále zvyšovat,“ říká Anna Lenerová, která má na starosti obsah O2 TV. Mezi novinkami by se od 1. února měly objevit stanice Československo a Festival v HD, Joj Cinema HD, Joj Family HD, Prima Max HD a Film+ HD. V průběhu února pak přibudou další čtyři stanice vysílající ve vysokém rozlišení.

Předplatitelé O2 TV se dočkají devíti nových HD kanálů, operátor jich odtajnil pět 

O2 TV Sport láká na zimní X Games z amerického Aspenu

Na České lvy si brousí zuby Masaryk, Anthropoid nebo Učitelka

Česká filmová a televizní akademie letos v počtu 112 akademiků vybírala z celkem 71 celovečerních hraných, animovaných a dokumentárních filmů (42 hraných a 29 dokumentů) uvedených do distribuce v roce 2016. O sošku Českého lva se utkají v celkem patnácti statutárních kategoriích. Nejvíce nominací napříč všemi kategoriemi získaly snímky Masaryk, Anthropoid a Učitelka. Sjednotili jsme také televizní dokumenty s těmi, které byly převážně určené pro kina, protože to považujeme při určité stopáži za úplně stejný žánr, komentoval Ivo Mathé, prezident ČFTA. ČFTA vyhlásila také vítěze nestatutárních cen, a to za filmový plakát a cenu filmových fanoušků. Snímek Já, Olga Hepnarová získal cenu za nejlepší filmový plakát. Cenu filmových fanoušků si může připsat Sean Ellis za svůj film Anthropoid.

Nominace na Českého lva zveřejněny, dvě ceny už byly rozdány

Čtenáře iDnes.cz bavilo cestování trabantem

V anketě nazvané Televizní ceny 2016 hlasovali čtenáři serveru iDnes.cz o nejlepších televizních filmech a seriálech uplynulého roku. Nominovány byly všechny televizní počiny, které v loňském roce zahájily televizní sezonu. Na hlasování měli čtenáři týden od 16. ledna do 23. ledna. Do ankety se nakonec sešlo bezmála padesát tisíc hlasů. V kategorii Zábava a Reality a zároveň i absolutním vítězem ankety se stal dokument vysílaný Českou televizí Trabantem z Austrálie do Asie. Nejvyšší počet hlasů se sešel v kategorii původních českých seriálů, kde dominoval krimiseriál České televize Rapl. Ze zahraničních seriálů vysílaných u nás zvítězila sci-fi o robotickém zábavním parku budoucnosti Westworld, již přinesla stanice HBO, a ze zahraničních seriálů, které naše stanice v roce 2016 neuváděly, zvítězila motoristická show The Grand Tour, do níž z pořadu BBC Top Gear přešel na Amazon moderátor Jeremy Clarkson.

Česká televize bodovala v anketě iDnes.cz, nejvíce hlasů získal cestopis Trabantem z Austrálie do Asie 

Krátce

Podle průzkumu Digimonitor si stále více domácností pořizuje televizory s větší úhlopříčkou a více než polovina domácností je ochotna investovat do nové televize finanční částky nad deset tisíc korun. Přitom v roce 2014 to bylo pouhých 44 procent domácností. Hlavní domácí televizor pak u většiny respondentů není starší než pět let. Polovina respondentů uvedla, že jejich domácnost vlastní dva televizní přijímače. Zhruba třetina z nich má jako hlavní televizi přístroj s rozměry 101 až 128 centimetrů (konkrétně 31 procent), což znamená devítiprocentní nárůst oproti roku 2013, kdy mělo tento rozměr úhlopříčky pouze 22 procent respondentů.

Podle průzkumu Digimonitor kupují české domácnosti televizory se stále větší úhlopříčkou 

Nejistota ohledně životnosti digitálních formátů a cloudových platforem nutí archivní fondy Českého rozhlasu hledat nové cesty pro stabilní archivaci cenných historických podkladů a záznamů. Český rozhlas se proto rozhodl využít pro archivaci „rodinného stříbra“ unikátní technologii Piql, která k ukládání dat využívá černobílý filmový materiál. Archivovaná data jsou zapsána na černobílý film s vysokým rozlišením, který je následně bezpečně uložen a chráněn v tzv. piqlBoxu.

Technologie Piql využívá k ukládání dat
černobílý filmový materiál.

Český rozhlas bude pro archivaci historických záznamů využívat technologii Piql 

Cloud23

Společnost Antik zastavila produkci hybridních přijímačů a přijímačů pro IPTV založených na čipové sadě od STM a přechází na sady podporující volné kodeky VP9/AV1. Podle redakci zaslané tiskové zprávy je momentálně košický Antik v poslední fázi výběru výrobce pro novou generaci 4K zařízení podporujících bezplatné standardy VP9 / 10 bitů a AV1.

Slovenský Antik končí s HD set-top boxy a míří ke 4K 

Autor článku

Od roku 2016 do února 2019 vedl DigiZone.cz. Do redakce přišel z týdeníku Marketing & Media. V minulosti působil jako marketingový manažer Českého rozhlasu, redaktor týdeníku Strategie nebo reportér pořadu Občanské judo.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).