Hlavní navigace

Přinášíme vám další možné příčiny problémů s multiplexem 2

4. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
4. 11. 2008

Odborník Petr HoraCSDXC, který včera zdůvodňoval pro DigiZone.cz příčiny toho, proč mohou mít diváci problém s příjmem v multiplexu 2 v Praze, napsal pokračování svého textu. Mnoho čtenářů totiž svým originálem velmi popudil. Člen Československého DX klub chtěl textem reagovat na jedno ze svých pozorování, kdy je na jednom set-top-boxu a se střešní anténou byl příjem bez výpadků a na jiném obraz zamrzal, jako by byl slabý signál. Nevhodný firmware v STB, který si neumí poradit s méně kvalitním signálem, je jeden, ale ne zdaleka jediný problém.

MM socky3

Dalším problémem může být podle něj zkreslení signálu, rušení, zahlcení anténního zesilovače nebo set-top-boxu jinými signály. Ve starších televizorech se podle něj používaly kanálové voliče, které byly laděné na přijímaný kmitočet. Vstupní cívky pustily jen ten kanál, který se přijímal. U současných set-top-boxů je velký tlak na snižování výrobních nákladů, kvalita je různá a bohužel řada STB neobsahuje vstupní laděnou propust, která by zajistila selektivitu a tím odolnost vůči rušení jak od signálů z jiných pásem, tak od dalších TV vysílačů na UHF, konstatuje Hora.

Petr Hora pokračuje ve svých zjištěných podložených také odkazy na web Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) v tomto dokumentu, kde problém popisuje téměř na dvě strany A4. Doporučujeme ho všem našim čtenářům k přečtení.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.