Hlavní navigace

Příští sobotu odstartuje Nova Sport HD

12. 2. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 118483
Dva kabeloví operátoři by měli od soboty 21. února nabídnout vysílání sportovního kanálu Nova Sport ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). V den startu je potvrzený frýdecko-místecký operátor Mattes AD, dále se objeví atraktivní program v nabídce jednoho z největších operátorů u nás, Telefóniky O2. O toho největšího, společnost UPC Česká republika, nepůjde. Ve hře prý není ani jihomoravská firma Self servis. Vedení Novy ale zatím spuštění dalšího programu v HD nepotvrdilo. AKTUALIZOVÁNO

Kde naladit Novu Sport HD

K tomu, abyste mohli naladit Novu Sport HD, musíte být zákazníky IPTV operátora Mattes AD, který nabízí službu 802.tv. Podle důvěryhodného zdroje, který si nepřál být jmenován, se sportovní kanál objeví v nabídce společnosti v sobotu 21. února. Mattes AD ho bude dále distribuovat ještě jednomu z velkých IPTV operátorů v České republice, bude jím Telefónica O2. S ní se bude společnost dělit o náklady na distribuci. Mattes AD nezařadí Novu Sport v nabídce jako nový kanál, ale nahradí jím vysílání stejnojmenného kanálu ve standardním rozlišení. Zákazník si nebude tedy muset za program připlácet a dosáhne na něj kdokoliv. Set-top-boxy této společnosti totiž příjem HDTV kanálů umožňují. U druhého operátora, kterým je jedna z největších firem poskytujících tyto služby u nás, Telefónika O2, je zatím ekonomický model obchodním tajemstvím. Mattes AD je schopen signál nabídnout i dalším operátorům, pokud o něj projeví zájem.

Astra družice

Kdo by dále mohl šířit sportovní kanál

Nutností pro šíření atraktivního sportovního kanálu bude ale pochopitelně ochota operátora podílet se na nákladech na distribuci. V případě, že by na tento krok nepřistoupil, musel by s Novou Sport jednat sám a vést si pak trasu z News Center sám. Satelitní platforma Skylink již před několika týdny deklarovala, že chystá rozšíření své programové nabídky. Objevila by se mezi ní i Nova Sport? Bohužel ne. Serveru DigiZone.cz tuto informaci sdělil výkonný ředitel společnosti TradeTec Jaromír Glisník. O tomto kanálu jsme bohužel nejednali. Prozatím s jeho zařazením nepočítáme, konstatoval. Již dříve však projevil o signál zájem konkurenční subjekt, firma Media Vision, která vystupuje na českém trhu pod značkou Gital (CS Link). Ten plánuje zařazení HDTV kanálů v letošním roce, ale prozatím je nekomunikoval. Nova Sport nebude prvním kanálem CME, který Mattes nabídne ve vysokém rozlišení. Jako první nabídl v ostrém režimu Novu HD, a to dokonce ještě před satelitním Skylinkem.

Marek Kindernay - Nova sport

Ředitel Novy Sport Marek Kindernay. Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz

Vedení Novy nemá radost, že je informace venku

Marek Kindernay, ředitel kanálu Nova Sport, zařazení programu do nabídky IPTV operátorů Mattes AD a Telefónica O2 nechtěl komentovat. Oficiální stanovisko Novy zní, že jednání v tuto chvíli stále ještě probíhají s více operátory a budou-li dovedena do úspěšného konce, oznámí je společnost prostřednictvím tiskové zprávy. Zpravodajský dům News Center nemá s poskytnutím HDTV signálu Novy Sport problém. V lednu letošního roku technický ředitel české komerční jedničky Ivo Ferkl potvrdil, že sportovní kanál by se měl v HD objevit v nejbližší době. Start neměl být stanoven hned na 4. února, protože to Nova slavila patnácté narozeniny a nechtěla zastínit toto významné výročí. Pokud k němu skutečně dojde již v únoru, mělo by to být alespoň 14 dní po oslavách výročí, vyjádřil se tehdy k možnému vysílání Novy Sport HD Ferkl. O blížícím se startu HDTV už u druhého kanálu Novy informovaly na počátku ledna Lidové noviny.

Canal+ Sport HD

Fotbalové přenosy ve vysokém rozlišení obrazu jsou bezesporu jedním z nejlepším sportovních zážitků. Screenshot pochází z kanálu Canal+ Sport HD ze severské platformy Canal Digital Nordic (pro zvětšení do rozlišení 1920×1080 klikněte na obrázek). Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Co by mohlo být dostupné v kvalitě HDTV

O možném technickém řešení pro Novu Sport HD promluvil loni v prosinci pro DigiZone.cz opět technický ředitel Novy Ivo Ferkl. V první fázi by bylo možné přebírané sportovní přenosy vysílat v HD rozlišení, pokud jsou již takto dodávány, řekl tehdy Ferkl. V další fázi by se mohla řešit vlastní výroba a úprava původních pořadů. To jsou ty, které neprochází jen vysílacím řetězcem, ale jsou opatřené pouze komentářem. Ve třetí fázi by se řešilo studio, kde jsou kamery v současné době pro formát 16:9, ale jen v SD. Jsme schopni sice signál konvertovat do HD rozlišení, ale studio je zatím koncipované pouze ve standardním rozlišení, což by znamenalo jeho kompletní rekonstrukci, dodal v prosinci Ferkl a je tedy jasné, že s vysíláním v HDTV ze studia se mohou prozatím diváci a zákazníci Mattesu AD rozloučit. Při pohledu do vysílacího schématu se zdá, že by hlavním tahákem pro sobotní start Novy Sport v HD mohl být fotbalový duel Premier League mezi Aston Villou a Chelsea. Kanál ho bude vysílat od 13:40, a to živě. Zaujmout by ale mohl i zápas Boltonu s West Hamem United.

News Center 500

Budova zpravodajského News Center. Foto: archiv TV Nova

UXD

O Nově Sport, resp. budově News Center

Nova Sport vysílá stejně jako televize Nova a Nova Cinema z budovy News Center na pražském Barrandově, které bylo představeno novinářům předloni v říjnu. Nova použila při stavbě zpravodajského centra přibližně 356 km kabeláže, což by vystačilo na cestu z Prahy téměř až do Ostravy. Moderními technologiemi ho vybavila britská společnost Television Systems Ltd. (stejná firma vybavila novými technologiemi slovenskou Markízu a rumunskou Pro TV, obě vlastněné společností CME, stejně jako Nova) Pro případ výpadku elektrické sítě je v záloze připraven dieselagregát, který má výkon 1,1 MW. Ten by mohl rozsvítit např. 11 tisíc televizních obrazovek. Materiály ve vysokém rozlišení ukládají zaměstnanci Novy na speciální disk o kapacitě 57 TB. Pro představu je tak okamžitě k dispozici téměř 1500 hodin hrubých záznamů. Nova si pro tuto stavbu vybrala špičkového designera, kterým se stal Michael Klang. Navrhl např. muzikálové divadlo na Výstavišti Praha nebo v domě U Hybernů, GoJa Music Hall či stavby pro Českou televizi nebo Primu.

AKTUALIZOVÁNO 10:25 – Oproti původní informaci od našeho zdroje nebude Nova Sport dostupná u společnosti Telefónica O2. Nutností by totiž bylo zapojit tento kanál na port patřící společnosti Mattes AD. Její ředitel a jednatel Petr Pobořil nám naopak sdělil, že signál Novy Sport by měl být již od začátku dostupný u dvou kabelových operátorů, kterými budou RIO Media (dříve F.C.A) a TKR Jašek.

Uvítali byste rozšříení Novy Sport HD i do dalších platforem?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.