Hlavní navigace

Přivítejme potleskem...

23. 10. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Nový Internet Explorer přichází na scénu pět let po předchozí verzi a do světa, který vypadá trochu jinak, než vypadal před těmi roky. Teď by se chtělo říci: Ujme se? To ukáže čas. Ve skutečnosti: Ujme se? Určitě! Ale za jakou cenu? Přivítejme ho potleskem...
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Sága rodu Internet Explorerů si v ničem nezadá s ostatními příběhy vášně, cti a krevní msty. Z jednoho hnízda vyšli dva bratři, každý svou cestou proto, aby se jejich osudy mnohokrát zkřížily v souboji na život a na smrt. Nejprve byl jeden z nich korunován králem, zatímco druhý dlouho postával ve stínu. Měl však velmi mocného patrona, který do něj vložil veškerou svou sílu a, jak někteří říkali, i ďábelskost. Tento bratr zavrhnul svého příbuzného v krutém lačnění po žezle a koruně krále. Tam, kde král musel bojovat o svou čest, přicházel bratr sám, často nezván, stejně samozřejmě, jako se zloba vkrádá do duší lidí. Čím více jich takto poctil svou návštěvou, tím více síla jeho mocného příbuzného ochabovala.

Avšak král neodchází poražen. Má své spojence, mocné vládce tohoto světa. S jejich pomocí zasazuje bratrovi mnoho ran. Boj se odehrává jednou na vrcholcích hor, jindy v temných hlubinách podsvětí. Patronu žádostivého bratra dokonce hrozí trest rozčtvrcení, avšak podaří se mu vyhnout tomuto trýznivému konci. Bratr nabírá nový dech a po letech bojů je král sesazen ze svého trůnu, aby jej vzápětí tento příbuzný nahradil. Král je mrtev, ať žije král.

BRAND23 Workshop

Poražený se svíjí v bolestech. V posledním okamžiku je jeho tělo otevřeno a z útrob, které se derou na denní světlo, sálá podivná záře. Mrtvola dává nový život. Přichází nástupce. Na památce bývalého krále tvoří další a další nové dílo, až povstane rytíř. Po nějaké době tento rytíř zplodí dítě, které se opět s mečem v ruce postaví stárnoucímu bratru. Kus po kusu je ukrajována země krále – bratrovraha, aniž by ten, příliš vzdálen na svém trůnu, viděl ohrožení. Avšak po letech mlčení začíná i zde nový život. Král se chystá převtělit.

Pokud jste v předchozí hrdinské básni nepoznali jednotlivé verze prohlížečů Internet Explorer, Mozilla Suite a Firefox, pak jsem ji pojal asi málo obrazně. Jestliže jste zde nenašli Safari, Operu a další prohlížeče, pak proto, že zde nebyly. Král, tedy IE, se skutečně převtělil a dlouho očekávaná verze 7 je na světě. Nemá smysl vést debaty o tom, zda nová verze nejpoužívanějšího prohlížeče dobude, nebo nedobude svět. Dobude jej, protože mocný patron na to jednoduše má prostředky a odvahu. Otázkou jsou spíše chyby, bezpečnostní rizika, kompatibilita a mnoho dalších „ale“ „co když“ a „naneštěstí“. Přivítejme Internet Explorer 7 potleskem. Je to sice bratrovrah, ale je to pořád král.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).