Hlavní navigace

Pro Firefox je tabletem zařízení alespoň s 10" displejem, co s tím?

3. 9. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Vedle prohlížeče Mozilla Firefox 15 pro osobní počítače koncem srpna vyšel i Mozilla Firefox 15 pro Android, kde se jako největší novinka očekávalo nové uživatelské rozhraní ušité na míru tabletům. Mělo být dalším z krůčků na cestě, kterou se Mozilla vydala pro dosažení významnějšího postavení na poli mobilních zařízení. Jenže majitelé některých tabletů krátce po vydání nového prohlížeče si stěžuji, že namísto slibovaného nového rozhraní jim je stejně jako v předchozí verzi nabídnuto pouze…

Vedle prohlížeče Mozilla Firefox 15 pro osobní počítače koncem srpna vyšel i Mozilla Firefox 15 pro Android, kde se jako největší novinka očekávalo nové uživatelské rozhraní ušité na míru tabletům. Mělo být dalším z krůčků na cestě, kterou se Mozilla vydala pro dosažení významnějšího postavení na poli mobilních zařízení. Jenže majitelé některých tabletů krátce po vydání nového prohlížeče si stěžuji, že namísto slibovaného nového rozhraní jim je stejně jako v předchozí verzi nabídnuto pouze klasické rozhraní pro mobilní telefony.

Oslovili jsme Pavla Cvrčka z iniciativy Mozilla.cz, aby nám i našim čtenářům pomohl odhalit příčinu problému. Tou je velikosti displeje. Nové uživatelské rozhraní se automaticky zobrazuje na zařízeních s displejem o úhlopříčce 10" nebo více, což je poměrně překvapivé, protože popularita menších tabletů zejména se 7" displejem roste a průzkumy ukazují, že pro řadu spotřebitelů jsou 10" tablety příliš velké.

Svůj podíl na rostoucí popularitě 7" tabletů mají zejména low-cost modely, které není problém pořídit za cenu hluboko pod 5000 Kč. Nicméně zařízení se systémem Android, která mají menší než 10" displej, jenž je ovšem zároveň větší než běžný displej chytrého mobilu, je na trhu více. Od čteček e-booků po multimediální přehrávače. 

Je otázkou, do jaké míry jedná Mozilla ve prospěch uživatelů, když majitelům těchto zařízení nabízí uživatelské rozhraní optimalizované pro chytré mobily s displejem o úhlopříčce někde v rozmezí cca od 3,2" do 5". Přípravy dalšího speciálního rozhraní pro zařízení s displejem někdy mezi úhlopříčkou obvyklou pro mobily a 10" nebo vyšší úhlopříčkou avizovány nebyly.

BRAND

Pro tablet se 7" displejem má i Mozilla Firefox 15 připravené klasické uživatelské rozhraní původně určené mobilům.

Mělo by však být možné Mozilla Firefox 15 donutit používat tabletové rozhraní ručně. Jak? Teoreticky na vlastní nebezpečí tak, že se otevře stránka about:config, vyhledá předvolba browser.ui.layout.tablet a přepne na hodnotu 1. Jenže při našem pokusu na tabletu se 7" displejem jsme takovou předvolbu vůbec nenalezli a její manuální vytvoření mělo nulový efekt.

Jestliže někdo ze čtenářů pochodí lépe, tak uvítáme, pokud se o zkušenost podělí v diskusi pod zprávičkou. Dlužno na závěr dodat, že zmíněné vynucení rozhraní pro tablety Mozilla označuje za nepodporovanou funkci, která může vést k deformaci uživatelského rozhraní do nepoužitelné podoby.

Domníváte se, že by Firefox měl mít rozhraní připravené i pro tablety s menším než 10" displejem?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).