Hlavní navigace

Problémy s příjmem DVB-T jsou vždy u vyšších vysílacích kanálů, tvrdí ČRa

18. 11. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 322915
18. 11. 2008

Průzkum mezi diváky zemské digitální televize v místech, kde do 30. října letošního roku vysílala přechodná digitální síť A a od 31. října samostatné multiplexy 1 a 2, dospěl k jednomu zajímavému závěru. Podle Českých Radiokomunikací z něj vyplývá, že v místech, kde vysílají oba tyto multiplexy, mají diváci problém s příjmem té digitální sítě, která vysílá na vyšším kanále. Serveru DigiZone.cz to řekl Jiří Vykydal, vedoucí útvaru rozvoje a investic ČRa.

Podle stížností diváků jsme zjistili, že v Praze šlo lépe přijímat multiplex 2 a hůře multiplex 1, ale na Domažlicku a Plzeňsku tomu bylo naopak. A v Ostravě zase byl problém s příjmem multiplexu 1, konstatoval Vykydal. U vyšších kanálů jsou ostřejší stíny a některé antény si s nimi poradí hůře. Týká se to hlavně společných televizních antén, ale také tzv. polských sít a své způsobí i staré koaxiální kabely, které způsobují větší útlum, dodal.

UX DAy - tip 2

Mutliplex 1 vysílá na vyšším kanále než multiplex 2 v Praze a Ostravě, naopak tomu je v Brně, na Plzeňsku, Domažlicku a Ústecku. Na Ústecku a v Brně ale multiplex 2 využívá vysílací kanály po přechodné digitální síti A, takže na ně už měla řada diváků nastavenou a vyladěnou anténu. Problém je taky v tom, že řada diváků přijímala přechodný multiplex A s nižším výkonem na antény s předzesilovačem, a teď jsou jejich anténa a set-top-box přebuzené. Třeba Cukrák nyní vysílá s dvacetinásobně vyšším výkonem, vysvětluje Vykydal.

Podle Karla MoulíkaČeské televize se konkrétně v Praze lidé neobejdou bez dodatečných úprav antén, protože 31. října se změnily všechny myslitelné parametry vysílání. Došlo ke změně vysílacích kanálů, výkonů i polarizace. Na anténu, jak ji měli diváci nastavenou do 30. října, tak často toto vysílání nenaladí, anebo s problémy, řekl Moulík serveru DigiZone.cz.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).