Hlavní navigace

IT v českých firmách: Proč jsou firemní počítače vždycky pomalé?

15. 9. 2016
Doba čtení: 9 minut

Sdílet

 Autor: Xalanx / depositphotos.com
Průměrné stáří přenosných počítačů ve společnostech oslovených naší anketou je 2,5 roku. Jakou mají výbavu? Na běžnou kancelářskou práci to prý stačí.

Prodej osobních počítačů už léta převážně klesá; před rokem se propadl dokonce o desetinu meziročně. Letos však analytické firmy Gartner a IDC ohlásily mírné oživení alespoň v nejbohatších částech světa — v severní Americe o 1,4 % meziročně; v západní Evropě se notebooky prodávaly na jaře o 4,1 % lépe než vloni.

Přenosné osobní počítače se sice spíše už nezrychlují, zato se v posledních letech zlepšily v mnoha jiných směrech — jsou lehčí a tenčí, úspornější, déle vydrží na jedno nabití baterie; kromě nejlevnějších sestav se stále více prosazují SSD a také jemnější displeje; vyvíjejí se možnosti konektivity.

Nakolik stačí tato zlepšení k tomu, aby firmy nadále obměňovaly své počítače? A proč, kdy a jak je tedy obměňují?

 

Kdy poslat starý počítač na zasloužený odpočinek? Právě teď. Ceny počítačů a zejména notebooků jsou totiž nejnižší v celé ve své historii. Navíc jejich užitné vlastnosti dosahují maxima: jsou lehké, rychlé, baterie vydrží na jedno nabití celý pracovní den a mají skvělý výkon a softwarovou výbavu. Pokles cen není vyvážen horší kvalitou, naopak, užitné vlastnosti se výrazně zlepšily.

Intel, hlavní partner speciálu o firemním IT.

Výkon počítačů už dlouho neroste jako kdysi

"Mooreův zákon“ zdvojnásobování počtu tranzistorů v integrovaném obvodě (nyní v cyklu mírně zpomaleném asi na dva a půl roku) se sice stále drží, ale výkon počítačů vzrůstá už jen pozvolna, pokud vůbec. Růst výkonu procesoru — přesněji jednoho procesorového jádra — se totiž zalomil a prudce zpomalil už kolem roku 2004 (graf). Omezuje jej praktická možnost spotřeby elektrické energie a odvádění odpadního tepla, na které se v dnes užívaných tranzistorech CMOS téměř všechna nakonec promění.

Mooreův zákon se od roku 2004 projevuje spíše přidáváním dalších procesorových jader (a také například v rozmachu vestavěného grafického obvodu), jenže využívání mnoha jader ke zrychlení aplikací je z pohledu dlouhodobého stále teprve v plenkách.

Podrobně k budoucnosti výpočetního výkonu:The Future of Computing Performance: Game Over or Next Level?“ (2011)

Na to, že Microsoft už od Visty víceméně nezvyšuje nároky Windows na výkon počítače, hleďme s vědomím této souvislosti. Zřejmě nešlo o čistou libovůli na straně Microsoftu.

Firma Intel si v únoru dala vypracovat průzkum mezi 252 českými a slovenskými firmami nad 100 zaměstnanců. Z něho jí vyšlo, že sedmdesáti procentům českých firemních uživatelů dosud vadí pomalost počítačů, ale také například slabá výdrž na baterii, a že především polepšení v těchto ohledech podněcuje firmy k nákupu novější techniky.

Intel při zveřejnění výsledků průzkumu spatřoval příčinu uživatelské nespokojenosti v tom, že více než 76 % českých firem má nevhodně nastaven cyklus obměny počítačů, nebo jim zcela chybí.

Sami jsme se nyní dotázali devíti namátkou vybraných českých společností velkých i menších na podrobnosti toho, jak a kdy mění osobní počítače (mezi něž ovšem počítáme i přenosné) a podle čeho je vybírají.

Z oslovených nám odpovědělo šest — jmenovitě Etnetera, Seznam.cz, T-Mobile, pojišťovna Kooperativa, Česká spořitelna a také Česká tisková kancelář
(což je ovšem veřejnoprávní ústav).

Naše anketa samozřejmě není zcela reprezentativní. Už proto, že lze předpokládat, že ochotu odpovědět projevily spíše ty společnosti, které mají v otázce vybavování svých pracovníků přiměřenými počítači „čisté svědomí“.

Výslovně nám potvrdily společnosti T-Mobile, Česká spořitelna, Seznam a také Kooperativa, že vlastnosti pořizovaných počítačů posuzují i z hlediska vlivu na výkonnost pracovníků.

Etneteře (která má však jen kolem 150 lidí a je to IT firma) se dokonce uplatňuje, že všichni zaměstnanci si vybírají typ i výrobce podle svých představ, napsala nám za společnost Kristýna Pilná.

Zato korporace mívají konfigurace jasně stanoveny pro určitou pracovní pozici. Každý by rád úplně to nejlepší, ale oprávněnost požadavků zaměstnanců na vybavení novou IT technikou posuzuje úsek informačních technologií na základě interních standardů vycházejících z praxe a znalosti činností, které jednotlivé skupiny zaměstnanců provádějí, vysvětluje tiskový mluvčí KooperativyMilan Káňa.

V Etneteře hodně preferují mobilitu (kvůli možnosti práce venku a doma) a kompatibilitu mezi zařízeními; ale někteří zas volí raději větší výkon před výdrží. Proto si každý může vybrat z nabídky takové řešení, které mu vyhovuje nejvíce, vysvětluje Pilná. Ve výsledku jsou asi dvě třetiny notebooků v Etneteře Dell Latitude a asi třetina MacBook Pro 13″.

Do kanceláře dobrý

Za Seznam odpověděl technický ředitel Vlastimil Pečínka: Při prvotním stanovování kritérií pro výběr nových konfigurací počítačů probíhá v Seznam.cz diskuze minimálně s manažery jednotlivých oddělení, se kterými požadavky definujeme. Vždy vybíráme takové konfigurace, aby na nich mohli naši zaměstnanci pracovat efektivně. Snažíme se kombinovat veškeré vlastnosti tak, aby byl počítač nejen výkonný, ale i lehký a s vyšší výdrží baterie.

Při výběru dodávané značky vždy provádíme tendr na lokálním trhu, při kterém požadujeme, aby konfigurace splňovaly naše minimální požadavky a abychom získali adekvátní přidanou hodnotu ve formě podpory.

T‑Mobilu mají pracovníci na sdílených pracovištích, jako jsou značkové prodejny a infolinky, virtuální počítače na terminálech (VDI), a to kvůli rychlé aktualizaci aplikací a pro spolehlivý výkon při poskytování služeb; ten je soustředěn do výpočetního střediska.

U běžných zaměstnanců pak prý odbourali rozdělení na notebooky ‚manažerské‘ a ‚obyčejné‘. (Stolní počítače jsou až na výjimky odumírající kategorií.) Kromě výkonných strojů pro vývojáře mají všichni ostatní zaměstnanci T‑Mobilu aktuálně možnost výběru ze tří modelů notebooků Dell řady 5×70, které se liší velikostí LCD (12,5″, 14″ a 15″); ostatní parametry — RAM / HDD / CPU — mají stejné. U všech notebooků už používáme SSD disky, sdělil Petr Vobecký, manažer podpory koncových uživatelů v T‑Mobilu.

Zhruba necelých 10 % zaměstnanců má nárok na výkonný počítač, jímž rozumíme notebook s i7, 16 GB RAM a s diskrétní grafikou. Nárok na počítač je dán pracovním zařazením zaměstnance a je zapsán v SAPu, prozrazuje Vobecký a tvrdí, že na firemní počítače si nikdo zásadně nestěžuje.

Společnost vypisuje výběrové řízení na nové počítače jednou za dva až tři roky. Zadání pro výbavu i pro záruční podmínky dostanou všichni stejné. Cena je pro nás důležitá, ale ušetřených 100 Kč na kusu nevyměníme za kvalitní a rychlý servis, prohlašuje Vobecký.

Za rozumnou výdrž baterií považujeme šest hodin, což splňují všechny námi nabízené varianty. Výpočetní výkon (CPU) a operační paměť dnes určitě nejsou pro běžné kancelářské nasazení omezující. Standard pro nás představuje procesor i5 a RAM 8 GB, prostředí Windows 7 64bit. Z pohledu nás, techniků, je nejdůležitější funkční spolehlivost přístroje, minimální změny konfigurací v průběhu jeho životního cyklu, přijatelná rychlost dodávek (maximálně tři týdny) a — pokud už dojde k závadě — kvalitní ‚on-site‘ servis.

Pro běžné kancelářské nasazení převažuje mezi respondenty sestava i5 + 8 GB RAM + SSD. V T-Mobilu dávají 256GB SSD, v České spořitelně 128GB, v Seznamu jedno, nebo druhé. V ČTK mají nejčastěji i5, 4 GB RAM a 128GB SSD. V Kooperativě dostane běžný administrativní pracovník 14″ HD notebook s Intel Core i3–6100U, se 4 GB RAM a s HDD 256GB; k tomu má možnost stolního LCD 20″.

Z tiskového centra České spořitelny odepsala Kristýna Havligerová: Každý rok testujeme a nakupujeme konfigurace koncových zařízení z pohledu toho, co je na trhu nového a kde se nám jeví nejlepší poměr ceny a výkonu u jednotlivých komponent. Kromě výkonu, výdrže baterií, váhy a velikosti zařízení řešíme i dopad na životní prostředí — spotřebu energie nebo možnost nedostávat k novým zařízením to příslušenství, které nevyužijeme (různé kabely, redukce atp.).

Pro Českou spořitelnu jakožto banku je ovšem důležité také to, aby zařízení splňovalo nejnovější trendy v oblasti zabezpečení. Požadují i co nejširší možnosti vzdálené správy.

Výběrové řízení pořádá celá finanční skupina Erste společně. Zakončuje ho aukcí. Pokud účastníci řízení splnili všechny požadavky technické, servisní i na záruku, rozhodne o vítězi nejnižší cena.

Průměrné stáří počítačů ve firmě: dva a půl roku

Milan Káňa za Kooperativu vyjádřil, že obecně lze v poslední době jednoznačně hovořit o trendech snižování hmotnosti, nároků na spotřebu elektrické energie, o datové konektivitě, ergonometrii a v neposlední řadě i o požadavcích na zabezpečení jak vlastních zařízení, tak především jejich obsahu.

Při výběrových řízeních přisuzuje Kooperativa nejméně 50% váhu ceně; dále posuzuje vlastní parametry techniky, její použitelnost pro potřeby pojišťovny, možnosti standardizace a unifikace ve firemním prostředí, servisní podmínky jak v době záruky, tak i po ní.

Tiskový mluvčí ČTK Jan Weisser uvedl pouze stručně, že posuzují spolehlivost, hlučnost, u přenosných počítačů pak váhu, výdrž, robustnost, kvalitu displeje a klávesnice.

Etnetera udala rok a půl, přitom počítače většinou ani nenakupuje, ale pronajímá, aby neměla starost s dalším prodejem, a obměňuje je zkrátka na konci tříleté rozšířené záruky.

Převážně po třech letech obměňuje osobní počítače také Seznam. Je to optimální doba, po kterou nám dnešní počítače k našemu typu práce postačují, je přesvědčen Pečínka. Průměrné stáří odhaduje na dva roky.

T-Mobilu stanovuje dobíhající režim obnovu techniky po třech letech u notebooků, po čtyřech letech u desktopů a po šesti letech u monitorů. K výměně zpravidla dochází zhruba 2—6 měsíců po tomto limitu. V současnosti však nakupujeme techniku už s pětiletou zárukou, v budoucnu proto počítáme s prodloužením obměny na cyklus 4,5—5 let, odepsal Vobecký.

Nové počítače zatím uživatelům stále ještě přinášejí pozitivní změny. Pro nás to jsou od letošního roku SSD disky a full-HD displeje ve všech počítačích. Pokud bychom ale dali SSD i do starších modelů, jejich výkonový rozdíl oproti současným konfiguracím nebude určitě zásadní, uvažuje.

Stolní monitory však nyní už v T-Mobilu nemění, dokud na nich není hlášena závada, a externistům nebo brigádníkům obměňují počítače také pouze až na vyžádání nebo kvůli závadě. Stejně přistupují i k počítačům „technologickým“.

Jinak se dá říci, že všichni výrobci nabízejí plus minus srovnatelné technologie. Rozdíly jsou zejména v následném servisu, dodává Vobecký.

Česká spořitelna má nyní plán obnovy notebooků nastaven na čtyři roky, ale zvažuje prodloužení na pět let ; pro stolní počítače je to nyní pět až šest let a pro tenké klienty šest i více roků.

Kooperativě mají plán obnovy stanoven na pět let pro notebooky a šest let pro počítače stolní. Vyplývá jim to tak z pohledu výkonu, použitelnosti, životnosti a současného vývoje IT techniky. Jsou přesvědčeni, že s výjimkou specializovaných pracovišť je stávající výkon IT techniky v oblasti osobních počítačů a notebooků více než dostačující.

ČTK obměňují přenosné počítače po uplynutí servisní podpory, a to především kvůli opotřebení, méně často kvůli novým vlastnostem a výkonu.

Po uplynutí záruky se vadné počítače zpravidla nahrazují

Je‑li přístroj v záruce, řešíme závadu záruční opravou; po záruce většinou nahradíme jiným počítačem — ať už novým, nebo zánovním ze skladu (výjimkou je baterie, kterou v případě potřeby vyměníme za novou — kvůli ní se celý počítač nenahrazuje). Prioritou je pro nás rychlost opětovného zprovoznění, popisuje Vobecký za T-Mobile.

Tři roky opravujeme v záruce, poté necháváme dožít a v případě závady nahradíme novým, je praxe v České spořitelně. Nároky řady aplikací na výpočetní výkon stále rostou a dochází i k velkému vývoji v oblasti bezpečnosti koncových zařízení. Obměna tedy je nutná, dodává Havligerová.

Porouchá-li se počítač po záruce v Kooperativě, neopravují jej, ale nahradí tehdy, jestliže by náklady na opravu přesáhly 60 % pořizovací ceny nového zařízení.

ebf - tip do článku - debata

Zpomaluje počítače software?

V Etneteře dostane uživatel antivirus, který počítač zatíží údajně jen minimálně; v Seznamu se prakticky nesetkávají s tím, že by firemní software viditelně zpomaloval počítač; za T-Mobile prohlašuje Vobecký, že pokud se aplikace neprojevuje negativně, jednotlivá procenta výkonu neřešíme

Pro Českou spořitelnu jsou zabezpečení a kontrola maximálně důležité, takže dopady se snaží kompenzovat lepší konfigurací hardwaru; V Kooperativě se podle možností snaží nahrazovat tlusté softwarové klienty webovými rozhraními, které tolik nezatěžují.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).