Hlavní navigace

Proč má Prima největší úmrtnost jarních formátů?

17. 4. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Čápi s mákem, Šéfka, Aféry, Partička, Máš minutu! Pět nových původních pořadů, které musela televize Prima krátce po nasazení do vysílání buď zcela stáhnout, nebo přesunout do méně lukrativních vysílacích časů. Právě Prima vykazuje největší „úmrtnost“ nových formátů v jarních programových schématech českých televizí. Ještě větší, než mediálně protřelý neúspěch Novy s telenovelou Tisíc a jedna noc v hlavním vysílacím čase či rozpačité výsledky druhé řady Česko Slovenské SuperStar. Čím to, že se jarním novinkám Primy nedaří?

Čápi s mákem a Šéfka: peníze vyhozené do kanálu

Dva pořady už Prima prakticky odepsala. Druhou řadu česko-slovenské kuchařské celebrity show Čápi s mákem a rovněž česko-slovenskou soutěž Šéfka. Čápy s mákem Prima po několika dílech úplně stáhla z vysílání, aniž by pro ně hledala náhradní vysílací čas. Pro televizi to je stejné, jako kdyby vyhodila peníze do kanálu. Prima se dokonce ani nepokusila tento pořad nasadit na některý z dvou tematických kanálů, konkrétně na Primu love, kam by se jistě hodil. Slovenská televize Joj, s níž Prima Čápy s mákem koprodukovala, sice s tímto pořadem neprorazila do světa, z vysílání jej ale nestáhla.

Podobně dopadla soutěž Šéfka. Prima ji nejprve rychle vyhnala z nedělní osmé hodiny večer za desátou, a když se jí nedařilo ani v tomto čase, posunula ji za půlnoc. To je skoro stejné, jako kdyby ji zrušila bez náhrady. U obou pořadů Primě stačily jen první dva díly, aby měla jasno, že v původním vysílacím čase se neosvědčily. A obdobně si nyní počíná s pátečním večerem, odkud po čtyřech týdnech stahuje nový seriál Aféry a improvizační show Partička. Aféry odsouvá na nedělní večer jako druhý pořad v prime time (místo Šéfky), Partičce dává přestávku a o jejím novém vysílacím dni a čase nechává diváky hlasovat na svém webu.

Ještě že Cesty domů nejdou proti Ordinaci

Navíc se ukazuje, že ani soutěž Máš minutu!, kterou v neděli od 20 hodin moderují Michal SuchánekRichardem Genzerem, není pro Primu výhrou, protože ji sleduje jen něco přes půl milionu diváků. To věru není na nejsilnější večer v týdnu mnoho. Ukazuje se, že Prima měla příliš velké oči, když se rozhodla zaútočit jarními novinkami ve dnech a časech, které jsou tradiční doménou konkurence: ať Novy, nebo programu ČT 1. A mohlo být ještě hůř: když loni na podzim startoval nový nekonečný seriál Primy Cesty domů, chtěla ho televize původně nastavit v úterý a ve čtvrtek přímo proti podobně zaměřené Ordinaci v růžové zahradě 2 na Nově. Tím by ho úplně zabila.

Nakonec se Prima rozhodla s Cestami domů couvnout a dává je v pondělní a ve středu, kdy jimi oslovuje v průměru milion diváků. U letošních jarních novinek ale šla do přímé konfrontace s konkurencí a pohořela. Neúspěch u jednotlivých formátů však nemá společného jmenovatele. Například u Čápů s mákem, kterým se loni v srpnu na Primě dařilo, televize vsadila na mnohem bulvárnější pojetí, na které diváci Primy nejsou zvyklí. Provedla také špatný výběr celebrit. Obdobné to bylo i u Šéfky, která navíc staví na Noře Mojsejové, populární na Slovensku, ale u nás téměř neznámé či dokonce odmítané.

Mr. GS po primácku zatím nefunguje

Šéfka je typickým příkladem zajímavého a kvalitního formátu, který Prima s Joj dokonale zfušovaly. Nejde jen o Noru Mojsejovou, která mohla vedení Primy varovat už svým loňským extempore v Čápech s mákem, ale i špatný výběr soutěžících. Navíc je to hodně negativně pojatá soutěž, na rozdíl od seznamovací reality show Farmář hledá ženu, jíž se na Primě daří (jako jediné jarní novince). Opět se ukazuje, že ačkoli se spolupráce s televizí Joj na společném vývoji a výrobě pořadů ekonomicky vyplácí, rozdílné publikum obou televizí hraje v neprospěch Primy, která je přeci jenom mnohem méně bulvární než Joj. A Šéfka vznikala právě pod taktovkou Jojky.

A pak přišel ten nešťastný pátek, kterému už léta vévodí ČT 1, a dosud s tím nenadělala nic ani mnohem silnější Nova. Prima se rozhodla pro mohutnou ofenzívu a zvolila zbraň, která je dost diskutabilní: bavičské duo Michala Suchánka s Richardem Genzerem. Tedy opět bývalé tváře Novy, které se Primě už mnohokrát vymstily. Suchánek s Genzerem jsou dobří jako bavičská dvojice, ale jakmile vystupují s dalšími herci, je to horší. Určitým varováním pro Primu mohlo být jejich hostování ve slovenské Partičce na Markíze, které je mnoha divákům proti srsti. A jak se zatím ukazuje, mistrům GS se příliš nedaří ani s nedělní soutěží Máš minutu!

KL22 hlasovani

Nechtělo by to už programového ředitele?

Prima přesto vytáhla další exnováckou tvář Petra Novotného a dala mu prostor pro estrádu Trampoty, podobnou někdejším Novotám na Nově. Pořad režíruje někdejší dvorní autor Novy Jiří Adamec, jehož pracovní postupy jsou v branži brané už za přežité. Zatím to nevypadá na díru do světa, nemluvě o tom, že Trampoty jdou přímo proti Ordinaci v růžové zahradě 2 na Nově, a tudíž nemají příliš velkou šanci na úspěch. Prima sice dobře zvolila jiný žánr než Nova, takže nabízí alternativu divákům, kterým se nelíbí Ordinace, ale co se věkové skupiny diváků týká, oslovuje takřka stejné publikum. A v tom je problém. Mladé diváky Novotný neosloví.

Nedá se říct, že by všechny neúspěšné nové pořady Primy z letošního jara byly opravdu špatné. Jen byly špatně nasazené, často i špatně propagované. Prima si příliš věřila, když je nasadila do přímé konkurence s léty prověřenými pořady na Nově a ČT 1. Příště by to možná chtělo nějaký nový formát nasadit do času, který není tak exponovaný, a jakmile se mu začne dařit, posunout ho do prime time proti úspěšným pořadům konkurence. Chodit s brokovnicí na slona se prostě nedá a vystřílet několik draze vyrobených formátů jen tak nazdařbůh musí být i pro tak velkou televizi, jakou je Prima, dost neefektivní. Ale hlavně: už by to chtělo vybrat nového programového ředitele.

V čem je největší potíž Primy s jarními novinkami?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.