Hlavní navigace

Proč nikdo nepřenášel fotbalový zápas Žiliny se Slavií?

3. 8. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

3. 8. 2007

Veřejnoprávní Slovenská televize (STV) po několika dnech mlčení vysvětlila, proč nezajistila přenos fotbalového zápasu předkola Ligy mistrů mezi ŠK Žilina a pražskou Slavií. Fotbalový stadion v Žilině prošel během letní přestávky rekonstrukcí, což změnilo podmínky pro výrobu televizního signálu, tvrdí STV. Nedostatky s přenosem signálu se prý projevily už při vysílání druhého kola slovenské fotbalové ligy mezi MŠK Žilina a FC Artmedia Petržalka, dva týdny před zápasem se Slavií.

Přenos neměl odpovídající kvalitu právě kvůli špatným technickým podmínkám na stadionu, stěžuje si podle serveru Mediálne.sk STV. Žilinský fotbalový klub se ale hájí, že splnil všechny podmínky ze směrnice UEFA. Kvůli tomu, že STV odmítla vyrábět přímý přenos, nemohla zápas odvysílat ani Česká televize, která byla podle mluvčího Martina Krafla připravena zakoupit vysílací práva.

Klub dostal písemné dobrozdání potvrzující splnění příslušných směrnic od licenčního komisaře Slovenského fotbalového svazu Ing. Arch. Juraje Krásnohorského. Ve vztahu k technickým podmínkám vysílání televizního signálu je medializovaným tzv. kritickým místem plošina pro umístění kamer, kterou jsme v průběhu dvou týdnů dvakrát upravovali a přizpůsobovali na základě připomínek a požadavků STV, sdělil v tiskovém prohlášení ředitel fotbalového klubu Žilina Pavol Holeščák.

K 1. srpnu (kdy se odehrál zápas Žiliny se Slavií, pozn. red.) jsme nebyli schopni zabezpečit instalaci zdvižného zařízení pro přesun kamer na plošinu. Důvodem je nutnost nových statických propočtů a dodací lhůty zdvižného zařízení. Je to speciální požadavek STV, který nevyplývá z licenčních podmínek UEFA. Kameru je ale možné dopravit na plošinu i nyní po vybudovaných komunikačních trasách, hájí se Holeščák. Televize prý navíc chtěla za zápas zaplatit méně, než si klub představoval.

Telefonická nabídka ze strany Športprogressu (agentury, která zajišťuje prodej vysílacích práv pro přenosy fotbalových zápasů na území Slovenska) ztroskotala na nesplnitelných technických požadavcích STV. Navíc MŠK Žilina nepovažuje nabízenou sumu 400 tisíc slovenských korun plus 50 procent reklamních práv za adekvátní ve vztahu k vynaloženým investicím a ceně vstupenek na daný zápas. Klub financoval modernizaci stadionu výlučně z vlastních zdrojů, bez využití veřejných financí a zdrojů ze Slovenského fotbalového svazu, dodal Pavol Holeščák.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.