Hlavní navigace

Proč radě trvalo sepsání licencí celý měsíc?

17. 5. 2006
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
17. 5. 2006

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) udělila po více než ročním licenčním řízení na nové digitální programy 4. dubna oprávnění šesti televizím. Písemnou podobu licencí dostali vysilatelé ale až na přelomu tohoto a minulého týdne, tedy po měsíci čekání. Důsledkem prodlevy je především prázdný multiplex C, kterému sice skončila krátkodobá licence, ale počínaje 6. květnem už mohl obsahovat řádné vysílání hudební televize Óčko. Start programu se však zdržel – mj. právě kvůli chybějícímu dokumentu od mediální rady. DigiZone.cz se proto RRTV zeptal, proč museli noví majitelé čekat na písemnou podobu licencí tak dlouho. Následuje odpověď Petra Bartoše, vedoucího Úřadu RRTV:

MM socky3

Řízení o udělení licence k provozování televizního vysílání šířeného prostřednictvím vysílačů je komplexně upraveno v části třetí, hlavě první (§ 12 – § 24a) zákona č. 231/2001 Sb., o provozování rozhlasového a televizního vysílání a o změně dalších zákonů. Mimo jiné obsahuje i vlastní lhůty (např. lhůtu pro nařízení veřejného slyšení atd.). Tato komplexní úprava představuje zvláštní právní úpravu, jenž má přednost vůči obecné úpravě lhůt pro vydání rozhodnutí ve správním řádu a ten se proto v zákonem daném rozsahu neuplatní.

Obě licenční řízení (pro síť B a C) byla vedena s několika desítkami účastníků, RRTV v nich udělila dohromady šest licencí a problematika jako celek je mimořádně složitá. Výsledkem těchto řízení jsou dvě správní rozhodnutí, s odůvodněním o několika desítkách stran. Zhruba měsíční lhůtu pro vypracování písemných vyhotovení takto obsažných správních rozhodnutí považujeme za přiměřenou. Od okamžiku doručení dokumentu začíná vysilatelům běžet lhůta na podání žaloby.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.