Hlavní navigace

Prodej MySpace, konec Free Basics i Picasa a jak zablokovat iPhone

14. 2. 2016
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

 Autor: Apple
Selfie zabíjejí, konec Flashe v reklamě, neuvěřitelná chyba v iOSu, pozor na Torrents time a RIP Independent. Co přinesl právě končící #TYDEN.

Nejčastější důvod úmrtí při pořizování selfies? Pád z výšky, následovaný utopením a sražením vlakem. Viz The Tragic Data Behind Selfie Fatalities a raději to ani moc nekomentovat.

MySpace, pramáti všech sociálních sítí, má nového majitele. Službu koupil Time Inc – viz Time Inc. now owns MySpace, the social network of your awkward adolescence, kde zjistíte, že koupili firmu Viant, která shodou okolností vlastní síť, o kterou už dnes nikdo nestojí. A o tom to také je, protože MySpace jaksi koupili jako součást celku. Pokud si to nepamatujete, MySpace vznikla v roce 2003 a velmi rychle odsunula do zapomnění tehdy populární Friendster. Na výsluní vydržela zhruba do roku 2006, tehdy ji koupila News Corporation (580 milionů dolarů), o šest let později byla prodána Specific Media (35 milionů dolarů). V roce 2013 se pokusili o vzkříšení, ale marně.

Pokud si myslíte, že nenávistné hoaxy máme jenom v Česku, mýlíte se. Pokud si projdete This Hashtag Is Filled With Suggestions Of How To Kill Gay People, jistíte, že to je všechno podle stejného modelu. A vždy to stejně zafunguje. Na základě výmyslu začnou lidé jak šílení sdílet a vyvolávat paniku.

TELEgraficky

Skyrim a Pornhub ■ Jedna kouzelná reklama ■ RIP Evernote Market ■ Jet.com a ujetá reklama na Super Bowl ■ A o moc lepší Audi R8 Big Game ■ IBM koupila ecx.io ■ Pozor na chybu v Adobe CC ■ uTorrent bez reklam za 5 USD ročně ■ Life360 koupili Couple ■ Youtube koupila BandPage ■ 2GB extra pro váš Google Disk ■ Usborne coding books for a new generation 

WEBDESIGN, INTERNET

Nejčastěji měněné stránky na Wikipedii? Pokud byste se pokoušeli hádat třeba ty loňské, tak je dost jisté, že tohle byste nedali. Ale přehled od roku 2001 do 2015 (vždy tři nejvíce měněné v každém roce) hledejte ve The Most-Edited Wikipedia Pages Over The Last 15 Years. A ano, je to sakra zajímavé.

Indický regulátor zablokoval Free Basics od Facebooku. Viz India blocks Facebook Free Basics internet scheme, a pokud vám to uniklo, tak o Indii už Facebook delší dobu vede velký boj. Důvod je prostý, Free Basics je zásadní cestou, jak na omezeném a cenzurovaném „internetu“ vydělat velké peníze. Indie je totiž jedním z nejlukrativnějších trhů, kde by bylo prostě k nezaplacení získat monopol. Facebook nakonec Free Basics v Indii ukončil, den poté co byl zakázán tamním regulátorem. Vrátit se ale může za dva roky, kdy regulátor bude ochoten zákaz přehodnotit. Viz Facebook withdraws Free Basics project in India.

Google v reklamě zakáže Flash v roce 2017, ale už od června nepůjde vložit nový flashový inzerát. Konečně. Viz Agónie pokračuje. Google letos končí s flashovými bannery nebo Google display ads go 100% HTML5.

Je duplicitní obsah na LinkedIn a na Medium problém pro SEO? Já osobně bych se spíš ptal, proč dávat obsah LinkedIn, kde nemá žádný smysl, ale budiž. Otázka je to docela zajímavá, tedy ta na SEO. Viz Is Duplicate Content on Medium and LinkedIn Bad for SEO?, kde se dočtete to podstatné. Duplicitní obsah vadí pouze, pokud je to 100% kopie. Takže se konečně můžete přestat dohadovat.

Deset nejlepších sociálně mediálních blogů podle Social Media Examiner nejsou špatná volba. Některé z nich mám v RSS zdrojích a vyplatí se je sledovat. Viz Top 10 Social Media Blogs: The 2016 Winners!

A když už jsme u těch blogů. Padesát novinářských blogů, hodících se, jak jinak, pro novináře. Hledejte v 50 blogs by journalists, for journalists 2016. Ale asi je vhodné připomenout, že novináře je nejlepší sledovat na Twitteru. Zahraniční i české. Trochu vám v tom mohou pomoci dva seznamy (občas udržované): NEWS-cz a NEWS-foreign. Ale prosím, jsou opravdu občas udržované, takže nepředstavují nic kompletního a nemají žádná kritéria výběru (natož řazení, to si dělá Twitter).

AdAge stáhlo tvrzení, že AMP stránky bude Google zvýhodňovat ve výsledcích. Viz AD AGE RETRACTS CLAIM THAT GOOGLE WILL FAVOR AMP PAGES IN SEARCH RESULTS.

Podpora SPDY v Chromu končí 15. května. SPDY byl experiment, náhrada v podobě HTTP/2 je standard a oproti původnímu HTTP/1.1 nabízí vylepšení hlavně s ohledem na výkon. A také je poměrně dobře a široce podporovaný servery i prohlížeči. Viz Transitioning from SPDY to HTTP/2.

SOFTWARE

Sublime text ožil a pokračuje, což je určitě dobrá zpráva. Update pro Sublime Text 3 řeší chyby i zrychluje. Nově je v Open Source i řada součástí, Viz Sublime Text is being developed again after a year dormant, a pokud třeba hledáte, jaké HTML/WYSIWYG editory vybrat, tak @365tipů tohle řeší v Potřebují psát texty pro web, jaký HTML/WYSIWYG editor vybrat?

Pokud nastavíte na 64bit iOS datum na 1. ledna 1970, změní se vaše zařízení v nepoužitelnou „cihličku“. Pokud to chcete zkoušet, tak jen na vlastní nebezpečí – rozhodně to nedoporučuju. Při troše štěstí pomůže nechat kompletně vybít baterii, ale podle řady zdrojů budete muset nakonec jít do servisu. Dost zásadní chyba od Applu, která je navíc vyvolatelná podvržením tohoto data přes NTP. A to už moc legrace není. Viz třeba People are deliberately bricking their iPhones by going back in time.

Picasa (aplikace) končí k 15. březnu 2016. Což znamená, že přestane být udržována, byť používat ji bude možné. Končí i některé z Picasa API. Podle Moving on from Picasa to ale vypadá, že se bude něco dít i s Picasa web alby, ale moc se mi nedaří pochopit, co to vlastně chtějí dělat. Byť bych řekl, že to asi znamená definitivní konec.

Pull požadavky v open source softwaru jsou prý častěji přijaty, pokud pocházejí od žen. Tvrdí se to v Gender Bias in Open Source: Pull Request Acceptance of Women Versus Men a je okolo toho nebývale veselo. Třeba takové BEFORE YOU GET TOO EXCITED ABOUT THAT GITHUB STUDY… se tomu věnuje velmi podrobně a tradičně nechápe, že média tuhle „studii“ zcela nekriticky převzala. A co navíc, vyrobila z toho zábavné závěry, jako je třeba Women Are Better At Coding Than Men.

Už jste viděli novou hru jménem Firewatch? Ve With Firewatch, Olly Moss Brings His Subversive Touch to Video Games ji mírně recenzují. A k nalezení je na www.firewatchgame.com.

A když už jsme u her. Amazon vypustil do světa Lumberyard, herní engine, tedy 3D herní engine schopnou vytvářet velmi kvalitní hry pro PC, Xbox One a PlayStation 4. Jádrem je CryTek CryEngine (Crysis, Far Cry, Evolve, atd). Někde v pozadí obchodního modelu je to, že abyste tohle mohli vše využít pro budování her, tak budete využívat AWS Cloud. A samozřejmě Twitch.

HARDWARE

Americké tajné služby říkají: internet věcí můžeme využít na šmírování. Tedy alespoň podle US intelligence chief: we might use the internet of things to spy on you, byť na tom rozhodně nečekaného není vůbec nic. Pokud to budou moci dělat, tak proč by to nedělali.

MARKETING A KOMUNIKACE

LastPass změnil logo, což se dozvíte vnuceně otevřenou záložkou a pak také tím, že nebudete chápat, co jsou ty červené tečky v liště prohlížeče. Budiž, když to prostě bylo tak strašně nutné měnit na něco tak nevýrazného. Ale proč tři tečky, když to nemá s LastPass nic společného? A dokonce ani s číslem verze, která je 4.0?

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Facebook může být ve Francii žalován za zásah proti obrazu nahotinky z 19. století. Pařížský odvolací soud dal učiteli z Paříže možnost žalovat firmu za to, že zveřejnění předmětného uměleckého díla vedlo k zrušení jeho účtu. Facebook odmítá účet reaktivovat a tvrdí, že se soudní spor může odehrávat pouze u soudu v Kalifornii. A také to, že se ho francouzské spotřebitelské zákony netýkají. A jaký že je to obraz? Podívejte se třeba do L'Origine du monde, snadno pochopíte, že z něčeho takového museli cenzoři na Facebooku dostat horečku. Z WikiPedie je i ilustrační fotografie, na té je předmětný obraz uprostřed. S ohledem na cenzurní mánii Googlu i dalších omluvte, že byl poněkud zasažen rozmazáním.

L'Origine du monde z Wikipedie po odpovídající nutné internetové cenzuře aby Lupa.cz nemusel vše smazat.

L'Origine du monde z Wikipedie po odpovídající nutné internetové cenzuře, aby Lupa.cz nemusel vše smazat.

Výzkumnice nasdílela vědecké materiály nelegálně a teď po ní jde Elsevier a žádá, aby web byl zlikvidován. Viz Researcher illegally shares millions of science papers free online to spread knowledge a web, o který jde, najdete na sci-hub.io. Proč se něco takového děje? Protože vědecké práce se prodávají za značné peníze. Jednotlivě tedy ne (32 USD za práci), ale typicky výzkumník potřebuje prostudovat desítky až stovky prací.

Apple prý ukradl patent na 3D Touch a Force Touch. Firmu z toho viní Immersion a podobnými věcmi se zabývá už roky proti řadě dalších firem (Sony Google, Microsoft či HTC). V některých případech i vítězně (Sony, Google a Microsoft). Viz též A company says Apple stole its patents for 3D Touch and Force Touch.

Torrents-time je zásadním ohrožením soukromí i bezpečnosti. Než si něco takového pustíte do prohlížeče, tak se opravdu vážně zamyslete. Řeč je o Torrents-time pluginu pro Firefox, IE a Chrome sloužící k přehrávání filmů z Pirate Bay přímo, bez nutnosti stahovat přes torrent nebo jinak řešit. Něco tak děravého se ale hned tak nevidí. Viz Torrents-time Security Issues; What is Torrents-time.

SourceForge zrušili DevShare Program, což zní jako dobrá zpráva. Pokud netušíte proč, tak tohle bylo zodpovědné za absolutní ztrátu důvěry v SourceForge, přebírání cizích projektů pod plnou kontrolu a obalování crapware, adware a čert ví ještě čím. Nejásejme ale předčasně, bude potřeba ještě hodně času, než bude možné SourceForge důvěřovat. Viz SourceForge Acquisition and Future Plans.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

30 až 40 lidí, tolik bude mít sociální tým LG pro Super Bowl. Postarají se o Facebook, Twitter a YouTube množstvím dopředu připraveného obsahu i vytvářeného na místě. Viz LG Is Staffing a Social Media War Room With 30 to 40 People for the Super Bowl, kde se ale také dočtete o „dnech, kdy by organický, v reálném čase tvořený obsah, mohl dosáhnout na špičku.“ Inu, jak to Facebook zařídil, takové to bude mít.

Twitter (a mimochodem i Uber v Česku) má nové Podmínky užívání a Pravidla ochrany soukromí. Upozorňuje na to v Revisions to the Terms of Service and Privacy Policy a nic zásadního tam nejspíš není. Tedy až na pár věcí týkajících se synchronizace vašich kontaktů s Twitterem (velmi zvažujte, zda chcete Twitteru předat všechny své kontakty a jejich údaje) . Pryč je i EU Safe Harbor Framework.

Šéf Twitteru ještě o víkendu tvrdil, že nová timeline nebude. Ve středu ji nasadili. To jenom k tomu, jak dalece můžete věřit tomu, co šéfové těchto firem pouští do světa. Viz Nové řazení tweetů je tady. Twitter vám bude ukazovat, co jste zmeškali.

Facebook změnil zobrazování přátel na vašem profilu. Nově je řadí podle počtu (nových) příspěvků (ale nebude to platit 100%), pár posledních měsíců to bylo podle toho, koho jste přidali naposledy, ještě předtím to několik let odpovídalo OpenGraph vztahu, bylo tam dost dobře možné vidět, s kým máte nejvyšší společné skóre. Když ale přehled přátel zobrazíte, tak je k dispozici ještě jiné zobrazení. Osobně, tedy alespoň při pohledu na můj výpis, bych řekl, že má dost společného opět s OpenGraph skóre.

GNU Social? Federated Social Web? K nalezení na gnu.io/social/try, a pokud máte potíže si to zařadit, tak je to něco jako sociální vrstva, umožňující sociální funkčnost v podobě skupin a zpráv, tedy základu pro sociální sítě a komunikaci, ať už otevřené nebo privátní. V minulosti známé i jako StatusNet. Jak to funguje, je možné vidět například na gnusocial.no.

MOBILNÍ APLIKACE

Apple Music má 11 milionů předplatitelů, což by znamenalo jeden milion nových během jednoho měsíce. Spotify má nicméně okolo 25 milionů předplatitelů. Viz Apple Music adds another 1 million subscribers in 1 month.

Quartz experimentuje se zpravodajskou aplikací, která funguje a vypadá jako chat. Viz With an interface that looks like a chat platform, Quartz wants to text you the news in its new app, ale moc bych na to nesázel. Vypadá to jako úlet a je to úlet. A také viz It’s here: Quartz’s first news app for iPhone.

STARTUPY A EKONOMIKA

Filmový kritik Kamil Fila po odchodu z Respektu spustil vlastní filmový web, www.jestevetsikritik.cz. Je částečně zpoplatněný (50 Kč měsíčně, 480 Kč ročně) a trochu legrační je to, že zaplatit musíte i za možnost dočíst osobní profil Kamila Fily.

Independent přestane vycházet v papírové podobě, a to včetně nedělního vydání. Bude pouze podoba digitální. Mimo to bude mít nového vlastníka, Johnston Press. Viz Independent to cease as print edition.

GameTrailers končí, po třinácti letech. Viz After 13 years, GameTrailers is closing down today.

INFOGRAFIKA

Search Engine Journal přichází s novou verzí infografiky věnující se růstu sociálních médií. Je povedená, třeba i tím, že na počátku má zajímavý graf. Ale také tím, jak velmi obsáhlá je. Viz The Growth of Social Media v 3.0 [Infographic]

KL22_nominace

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. 

Vzniká průběžně celý týden.

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.