Hlavní navigace

Prodej Opery do Číny se zadrhl. Asijští kupci se ale nevzdávají

19. 7. 2016
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Obchod neprošel přes regulátora. A to už se obě strany těšily – jedna na 1,2 miliardy dolarů a druhá na vlastnictví jednoho z velkých hráčů na trhu prohlížečů.

Zaseklo se to na úřadech v Americe. Obchod totiž potřeboval zelenou od čínských a amerických regulátorů. Samotný šéf Opery Sverre Munck v telekonferenci pro Reuters uvedl, že souhlas regulátora nepřišel. Odmítl však ale blíže specifikovat, zda šlo o problém na čínské nebo americké straně. 

Jedna z firem v rámci čínského konsorcia tvrdí, že některé služby Opery by si vyžádaly bližší prozkoumání z pohledu amerického práva na soukromí. To by mohlo uzavření obchodu protáhnout až o rok. Tvrdí agentura Reuters„Nebylo to uzavřeno,“ dodal Munck.

Na řadu tak přichází plán B. Opera a čínská skupina celý obchod zmenší a do Asie by měly odejít jen některé služby. Ty, které by měly regulací projít bez problémů. 1,2miliardový obchod se ale rázem zcvrkne na polovinu. 

Konsorcium Kunqi, ve kterém figuruje čínský distributor mobilních her Beijing Kunlun Tech Co a vyhledávač Qihoo 360 Technology, tak teď chtějí části byznysu pro koncové zákazníky. 

To znamená především desktopový a mobilní prohlížeč, divizi zabezpečení aplikací a licence. K tomu mají Číňané políčeno i na podíl Opery v čínském projektu nHorizon. V norských rukách zůstane televizní byznys a reklamní aktivity firmy. 

Content tip EARLY

Opera by měla pomoci uhájit konsorciu pozice na domácím trhu, kde dominují projekty jako Alibaba nebo Tencent. Nákup opery by mohl pomoci i v další expanzi. 

Opera, která přinesla internetovému světu použitelné záložky v prohlížeči a umožnila už chytrým telefonům se Symbianem rychlé a úsporné surfování pomocí komprese, dnes sází hlavně na rozvojové trhy. Na těch se Opera, která se chlubí až 90% kompresí webových stránek, uchytila především ve spojení s levnými modely Nokií. „Naše největší komunity, které používají Opera Mini, jsou v Indii (50 milionů uživatelů), Indonésii, Nigérii, Rusku nebo Jižní Africe,“ tvrdil Lupě na podzim viceprezident pro nový byznys Jan Standal

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).