Hlavní navigace

Prof. Říčný dnes seznámil s novými standardy digitální televize

11. 2. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
11. 2. 2009

Kolem čtvrt na deset dopoledne začal v Hotelu Diplomat v Praze druhý den konference s prostým názvem Digitalizace. Jako první vystoupil Prof. Ing. Václav Říčný, CSc, profesor z Fakulty elektrotechniky a komunikačních technologií, VUT v Brně. Ten promluvil o distribučních platformách digitální televize druhé generace. Hovořil o současném stavu a rozvoji platforem a evropských standardech DVB-T, DVB-S a DVB-CMHP. Co se týká kabelové digitální televize, nepřináší podle něj žádnou novou kvalitu.

Např. kabelový kanál je podle něj nejkvalitnější, a proto se nemůže výhoda digitalizace zde výrazně projevit. Co se týká DVB-H, jde podle něj o standard pro osmnácti až dvacetileté. Pro tuto generaci má tento standard rozhodně smysl, konstatoval Říčný. Proč začít s druhou generací platforem? Důvodem je především rozvoj komunikačních technologií a příchod televize ve vysokém rozlišení, která klade větší důraz na datový tok. Přechod na HDTV vyžaduje také změnu hardwaru, konstatoval Václav Říčný.

Důvodem byla skutečnost zvýšit o 30 % aplikaci algoritmu MPEG-4/AVC, příp. dalších. Snahou bylo zachovat ale stejné kódování pro všechny tři normy. Jedním z požadavků na inovované standardy také byla možnost přímé transpozice signálů DVB-S2 a T2 na DVB-C2. Posledním požadavkem byla snaha zachovat evoluční vývoj. Co se týká historie, vývoj standardu DVB-S2 byl ustaven v roce 2003 a jako norma ustaven v březnu 2005. Vývoj standardů DVB-C2 a DVB-T2 začal později, v roce 2005, ale ani jeden zatím není standardizován a očekává se podle Říčného v dubnu.

BRANDstorming tip2

Základní změnou u DVB-T2 je, že oproti DVB-T se počítá již s kompresí MPEG-4/AVC. Je zde tzv. aplikace časové segmentace. Jde o režim, který šetří napájení přijímače. Pracuje se většinou s malými terminály. Přijímače se přepíná do pevného režimu pouze v době, kdy je vysílán pouze ten multiplex, který je sledován. Díky DVB-T2 je možné pracovat do vzdálenosti 135 km na stejném kmitočtu. Něco takového se ale v České republice asi používat nebude, konstatoval Říčný. Šlo by o mód 32k.

Co se týká pohledu do budoucna, očekává Říčný aplikaci DVB-T2 nejdříve za 5 let a s velkými problémy. Bude totiž nutné si pořídit mnohem dražší hardware. Cenu odhaduje Václav Říčný přibližně třikrát dražší oproti klasickému set-top-boxu. V současné době je to nereálné např. i díky tomu, že prodejci mají na skladech v současné době přijímače s DVB-T. Jak to bude dál, to by bylo věštěním z křišťálové koule, řekl Říčný.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).