Hlavní navigace

Propagátor kosmonautiky Antonín Vítek (1940 - 2012) napsal desítky článků na českou Wikipedii

28. 2. 2012
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Dnes zesnulý propagátor kosmonautiky Antonín Vítek byl také aktivním wikipedistou. Informuje o tom dnes v tiskové zprávě Wikimedia Česká republika: Na Wikipedii napsal pod přezdívkou Avitek desítky článků a provedl na 4000 editací. Zapojil se do spolupráce na její tvorbě už v září 2004, jen dva roky po jejím vzniku, a zůstal wikipedistou až do své smrti. Zabýval se opět zejména kosmonautikou, v počátcích Wikipedie napsal základní články z oboru jako Družice, Umělé kosmické těleso a další,…

Dnes zesnulý propagátor kosmonautiky Antonín Vítek byl také aktivním wikipedistou. Informuje o tom dnes v tiskové zprávě Wikimedia Česká republika:

Na Wikipedii napsal pod přezdívkou Avitek desítky článků a provedl na 4000 editací. Zapojil se do spolupráce na její tvorbě už v září 2004, jen dva roky po jejím vzniku, a zůstal wikipedistou až do své smrti. Zabýval se opět zejména kosmonautikou, v počátcích Wikipedie napsal základní články z oboru jako Družice, Umělé kosmické těleso a další, věnoval se i konkrétním projektům jako sondě Galileo, misi New Horizons. Vytvořil řadu hesel z oblasti kosmické mechaniky, vložil na Wikipedii seznam planetek a udržoval ho aktuální. Pro potřeby Wikipedie uvolnil podstatnou část obsahu encyklopedie družic a kosmických sond SPACE 40, kterou před tím vytvořil. Družice, Umělé kosmické těleso a další, věnoval se i konkrétním projektům jako sondě Galileo, misi New Horizons. Vytvořil řadu hesel z oblasti kosmické mechaniky, vložil na Wikipedii seznam planetek a udržoval ho aktuální. Pro potřeby Wikipedie uvolnil podstatnou část obsahu encyklopedie družic a kosmických sond SPACE 40, kterou před tím vytvořil.

Méně patrné, ale neméně důležité byly stovky drobných editací v jiných již existujících článcích. Psal také články z oboru chemie, věnoval se i botanickým tématům. I když v posledních letech svou činnost na Wikipedii mírně omezil, čas od času se na ni vracel a naposledy jí pomohl v lednu tohoto roku drobnými úpravami v článku o svém ruském kolegovi Alexandru Železňakovovi, v posledním článku, který před více než dvěma lety sám na Wikipedii založil.

Když se konala v Praze v roce 2009 první česká Wikikonference, zúčastnil se jí jako host a apeloval na to, aby tvůrci Wikipedie pracovali pečlivěji se zdroji. Sám jednou o své práci na Wikipedii napsal: „Snažím se o sehnání co nejvíce relevantních údajů a to znamená konfrontovat spoustu materiálu. V podstatě projdu tak asi dvacetkrát více textu, než je pak samotná délka hesla na Wikipedii.“ 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).