Hlavní navigace

Protesty proti dani z internetu v Maďarsku nekončí, do ulic vyšlo 100 tisíc lidí

29. 10. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: Isifa / EPA / Janos Marjai
Různé nápady své vlády snášejí Maďaři trpělivě už čtyři roky. Když ale teď chce zdanit data přenášená na internetu, vyšli masově do ulic.

Ne že by dřív opozice proti krokům vlády Viktora Orbána neprotestovala, současné demonstrace jsou ale jedny z největších od jeho nástupu k moci. 

Na úterní protest v Budapešti dorazilo podle odhadů agentury Reuters více než 100 tisíc Maďarů. Po nedělní demonstraci tak jde už o druhou masovou akci proti zamýšlenému zdanění internetu.

Podívejte se na fotky z nedělního protestu:

Orbán chce zavést novou daň, kterou má stát vybírat od poskytovatelů internetu. Za každý prodaný gigabajt dat mají zaplatit 150 forintů (cca 14 Kč). Zdanění by se samozřejmě promítlo do ceny pro koncové uživatele.

BRAND23 Workshop

Vláda na první protest v pondělí zareagovala návrhem, aby byla výše daně zastropována na částce 700 forintů (cca 63 Kč) měsíčně pro fyzické osoby a 5 000 forintů (cca 448 Kč) pro firmy. 

Odpůrcům změny, soustředěných kolem facebookové stránky Sto tisíc proti internetové dani (Százezren az internetadó ellen), to ale nestačilo. Na druhou demonstraci jich přišlo přibližně desetkrát víc než na tu nedělní. Další akci svolávají na 17. listopadu.

Autor článku

Šéfredaktor Lupa.cz a externí spolupracovník Českého rozhlasu Plus. Dříve editor IHNED.cz, předtím Aktuálně.cz a Českého rozhlasu. Najdete mě na Twitteru nebo na LinkedIn

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).