Hlavní navigace

Protipirátský zákon ve Francii se vrací v nové podobě

16. 9. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
16. 9. 2009

Dolní komora francouzského parlamentu přijala přepracovanou vládní verzi zákona, který umožňuje odpojit od internetu ty uživatele, kteří nelegálně stahují filmy nebo hudbu. Zákonodárci museli zařadit do textu, že trestat pachatele může jen soud, a ne speciálně k tomu vytvořený úřad. Změnu si vymohla v červnu ústavní rada. Pro přijetí zákona hlasovalo 285 poslanců vládní pravice, zatímco 225 zástupců opozice bylo proti. Francouzští socialisté již upozornili, že předloží i tuto druhou verzi k posouzení, zda je v souladu s ústavou, upozornila agentura ČTK.

BRANDstorming tip2

DOPORUČUJEME: Francouzští poslanci schválili tvrdé tresty pro piráty

Zákon je i nadále hodně kontroverzní a dostává své dřívější pověsti. Jediné zmírnění je v tom, že o odpojení uživatele, který porušuje autorská práva bude nyní rozhodovat sout a nikoliv nově zřízený úřad. Působnost zákona se však rozšiřuje i na mobilní telefony a zodpovědnost za tok dat je na uživateli, který internetové připojení platí, ačkoli za nelegální stahování může být odpovědný někdo jiný. Také má zůstat v platnosti trest, že i po odpojení budou muset postižení dál platit poplatky operátorovi za sjednané internetové služby a kromě samotného odpojení mohou dodatečně zaplatit pokutu až 1500 eur (38 000 Kč), dodala ČTK.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).