Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (8.): Zvukové možnosti digitálního vysílání

30. 5. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 29
Televize bez zvuku je jako tanec bez hudby – obojí působí neúplně. Digitalizace dává nové možnosti nejen televiznímu obrazu, ale i zvuku. Komfort několika jazykových doprovodů a prostorových efektů je běžný na DVD. Divákům je ale potenciálně dostupný i v digitálním vysílání. V České republice ho však televizní stanice zatím nevyužívají.

Jak si dnes užíváte zvuku na vaší televizi? Pokud máte monofonní televizor, asi nanejvýš ztlumíte nebo zesílíte hlasitost. Majitelé televizorů se stereo reprodukcí se mohou těšit z výhod dvoukanálového zvuku. Ten je pro levý a pravý reproduktor mírně odlišný a tím i přirozenější. Uši máme také dvě a každé z nich slyší vždy něco trochu jiného.

Stereo zvuk přináší další výhodu, kterou jsou dva jazykové doprovody. U některých zahraničních seriálů si můžete kromě českého dabingu poslechnout i původní znění. Stačí, když na svém televizoru navolíte přehrávání buď pouze jedné, nebo naopak jen druhé zvukové stopy. Běda, když by se najednou přehrávalo obojí. Pak byste slyšeli seriálové postavy mluvit dvojjazyčně, každou řeč jinak nahlas a nejlépe o chvilku posunutou. Po několika minutách byste byli zralí na prášky proti bolení hlavy.

Digitální zvuk po česku

Bolehlav ze zahraničních telenovel možná okusili už někteří majitelé přijímačů digitálního vysílání. Digitalizace umožňuje chovat se ke zvukové složce stejně jako dosud. Stereo zvuk je tu samozřejmostí. Stanice tu proto nadále vysílají zahraniční seriály s různými jazyky v rámci jednoho stereo doprovodu. Některé set-top-boxy dostupné na českém trhu ale něco takového nečekají a obě stopy nabízejí divákům dohromady. Tzv. duální zvuk automaticky rozpoznají jen některé digitální přijímače, ostatním musíte pomoci dálkovým ovladačem. Přístroje tak přepnete ze stereo režimu na samostatnou stopu s jediným jazykem.

Digitální vysílání má pro zvukový doprovod nové možnosti. Stanice mohou ve stereo podobě (tedy dvou samostatných kanálech) vysílat hned v několika jazycích. Limitem je pouze velikost datového toku multiplexu. Každý jazykový doprovod něco zabere, a pokud by jich bylo u jednoho televizního programu moc, nezbylo by ve vysílací síti už dost místa na další stanice.

DIGI slovník: S/P-DIF

ABC

S/P-DIF je zkratkou pro Sony/Philips Digital Interface Format. Společnosti Sony a Philips stály u zrodu rozhraní pro přenos digitálního zvuku. S/P-DIF se používá pro propojení domácí zábavní techniky, především DVD přehrávače s aparaturou domácího kina. Výhodou tohoto řešení je skutečnost, že na přenesení zvuku 5.1 stačí jediný kabel.

Konektory S/P-DIF existují ve dvou variantách. Optická verze je hranatá a většinou chráněná černým víčkem. Koaxiální varianta je kulatá a žádnou ochranu na sobě nemá. Obě ale slouží přenosu digitálního zvuku stejně dobře. Kromě DVD přehrávačů je naleznete i na mnohých set-top-boxech. Jen některé digitální přijímače ale nabízejí obě varianty. Majitelé domácího kina by se proto měli před nákupem set-top-boxu ujistit, jakou verzi konektoru mohou ve své výbavě použít.

Propojením kabelů ale majitelům digitálních přijímačů práce se zvukem nekončí. Součástí menu patřičně vybavených set-top-boxů je záložka Dolby Digital, která slouží na zapnutí nebo na vypnutí podpory digitálního zvuku. Bez jejího správného nastavení byste na svém domácím kinu také nemuseli nic slyšet.

Možnosti pro postižené

Více zvukových doprovodů nemá smysl jen kvůli tomu, aby jeden mohl být v češtině a další třeba ve španělštině. Tato výhoda dovoluje vysílat i několik různých stereo zvuků v českém jazyce. Objevuje se tak šance pro lepší požitek z televizního vysílání u postižených diváků.

Zvuk pro nevidomé je doplněný komentářem pasáží, ve kterých žádná z postav nemluví. Výdobytek digitalizace používají například v Británii, která je v zavádění digitálního vysílání z celé Evropy asi nejdále. Nevidomí si tu mohou naladit svůj rozšířený doprovod i na vlastní sluchátka. Zbytek členů domácnosti, kteří vidí dobře, pak nemusí poznámky navíc poslouchat.

Zapojení techniky

Konektory set-top-boxu

Zvuk digitálního vysílání nepřehrává jen televizor. Set-top-boxy mají na zadním panelu často několik audio výstupů, kterými je propojíte s aparaturou domácího kina nebo s věží. Může to být jak dvojice zdířek pro analogové stereo, tak i optická nebo koaxiální přípojka digitálního zvuku S/P-DIF (viz DIGI slovník). Digitální vysílání podporuje prostorový zvuk Dolby Digital, který si plně vychutnáte až s domácím kinem. Pořadů se zvukem Dolby Digital je ale na českých stanicích zatím minimum.

cif-tip-téma-foto

Propojení zvuku set-top-boxu s domácím kinem nebo věží má také další výhodu. Protože společně s televizními programy cestují v digitálním vysílání i rozhlasové stanice, můžete si je pak přehrávat bez zapnutí televizoru. Jestli to plánujete, pořiďte si set-top-box s displejem, ať vždy hned víte, co právě posloucháte.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 29. května 2007 (číslo 23/2007).

DIGI dotazovna České televize

Digitál ČT perex

P. Vytiska, Ostrava: Můžete mi poradit, zda na příjem digitálního signálu bude stačit pokojová anténa se zesilovačem? V našem domě nemáme společný rozvod a v současnosti naše rodina přijímá signál na běžnou pokojovou anténu. Musí být pro příjem digitální televize zvláštní anténa a existuje také v pokojovém provedení?

Pokud je Vaše bydliště v místě, kde je dostatečná intenzita elektromagnetického pole digitálního vysílání, pak lze skutečně pro příjem použít pokojovou anténu. V současné době je na trhu dostatečný výběr těchto antén, které svými parametry vyhovují zpracování digitálního signálu. Před pořízením antény doporučuji zjistit pomocí náhradní antény (stačí cca 30 cm drátu zapojeného do anténního vstupu), zda v předpokládaném místě je k dispozici signál.
Pokud by signál nebyl, pak ani nejsilnější zesilovač příjem nezajistí. Protože anténa je doplněna zesilovačem, musí být připojena na zdroj elektrického napájení. Pro snazší zapojení se vyplatí zvolit set-top-box, který umožňuje přes anténní kabel napájet tuto anténu (opačně i anténa musí podporovat tento provoz).
Je ovšem nutné konstatovat, že žádná vnitřní pokojová anténa nenahradí plně kvalitní vnější anténu a příjem signálu je pak mnohem zranitelnější. Výpadky se mohou projevovat následkem pohybu osob v místnosti, častým zdrojem poruch je i provoz mobilního telefonu. Proto bych použití náhradní antény nedoporučoval pro připojení k záznamovému přístroji, pokud předpokládáme, že zaznamenaný materiál budeme archivovat. Prosím o radu ohledně digitálního vysílání.

Rydlová, Plzeň: Mám video, DVD a TV vybavenou funkcí PIP (obraz v obraze). Signál chytám na svou anténu a potřebuji poradit, jaký druh set-top-boxu musím mít, abych mohla nahrávat na video program, který zrovna nesleduji, a aby mi na TV fungoval již zmíněný PIP.

Některé set-top-boxy mají dva tunery a mohou být vybaveny i funkcí PiP (obraz v obraze), ale přístroj se třemi tunery neznáme. Aparát, který by splnil všechny Vaše požadavky, zřejmě neexistuje. Vyplatilo by se uvažovat o přechodu z videa na DVD rekordér osazený harddiskem i tunerem DVB-T a funkci PiP prozatím oželet, respektive používat jako druhý zdroj signálu pro PiP právě rekordér.
S konkrétním návrhem takového systému by vám měli poradit v odborné prodejně. Bude k tomu potřeba znát konkrétní typy přístrojů, které používáte.

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.