Hlavní navigace

Seriál Průvodce digitálním vysíláním

Seriál článků o digitalizaci pro čtenáře s minimální nebo žádnou znalostí problematiky digitálního vysílání. Texty vznikají pro programový magazín Týdeník Televize.

Průvodce digitálním vysíláním (47.): Kde se dozvědět víc o digitalizaci?

Články cyklu Průvodce digitálním vysíláním vycházejí v Týdeníku Televize (a převzatě i na DigiZone.cz) už více než rok. Pokud patříte mezi jejich pravidelné čtenáře, měli byste mít o digitalizaci televizního vysílání slušné základní povědomí. Možná vás proto napadla otázka, kde byste se mohli o tématu dozvědět další informace.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (46.): Identifikace sítí zemské digitální televize

Řádné digitální televizní vysílání zemskou cestou funguje v České republice od října 2005. Teprve k 1. květnu letošního roku se ale česká digitalizace dočkala dokumentu, který má za úkol udělat v něm pořádek. Jmenuje se Síťový plán identifikačních označení sítí, datových toků a služeb zemského digitálního televizního vysílání.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (45.): Digitalizace a vztahy mezi televizemi

Přechod na digitální vysílání dostal televize do schizofrenní situace. Stále jim zůstává vzájemný souboj o přízeň nás diváků. Nově ale musí začít spolupracovat na tom, aby se k nám na obrazovku dostaly. Zatímco v končící analogové éře si "jela" každá televize po svém, v novém digitálním období cestují za diváky společně ve zhruba čtyřčlenných skupinkách.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (44.): Televizi přes kabel nebo přes pevnou linku?

V minulém díle jsme srovnávali digitální televizi šířenou zemskou a satelitní cestou. Druhou konkurenční dvojici ze čtyřky základních způsobů televizní distribuce představuje kabelová digitální televize (DVB-C) a vysílání šířené prostřednictvím internetového protokolu (IPTV). Jaké plusy a mínusy má jedna z možností proti druhé?

Doba čtení: 4 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (43.): Zemský, nebo satelitní digitální příjem?

Vysílání digitální televize si k vám dnes může najít cestu čtyřmi základními způsoby. Který z nich je pro vás nejvýhodnější a jaké plusy i mínusy má jeden proti jinému? V tomto díle pro vás porovnáme zemskou a satelitní digitální televizi, v příštím se můžete těšit na srovnání IPTV a digitální televize přes kabel.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (42.): Technický plán přechodu

Kdy se k vám dostane zemské digitální vysílání (DVB-T)? A jak dlouho budete ještě moci sledovat stávající analogovou televizi? To jsou otázky, na které odpovídá Technický plán přechodu zemského analogového na zemské digitální televizní vysílání (TPP) Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ).

Doba čtení: 4 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (41.): Organizace české digitalizace

Přechod na zemské digitální televizní vysílání v České republice vypadá jako chaotický proces, ve kterém není nic dopředu jasné a v němž se věci rychle mění. Přesto existuje hned několik organizací, které se plánování a sledování průběhu digitalizace v Česku věnují.

Doba čtení: 4 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (40.): Budoucností domácího videa je Blu-ray

Do domácích videoték přibyl v loňském roce českým divákům rekordní počet DVD. Velkou zásluhu si na tom připsala novinová distribuce, díky které jsou filmové kotouče za pár desítek korun dostupné v každé trafice. Do domácnosti v Česku se ale už chystá nástupce DVD, který nabízí kvalitnější obraz, lepší zvuk a více možností. Nyní už je jasné, že jím bude formát Blu-ray, který zvítězil nad konkurenčním HD DVD.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (39.): Vysoké rozlišení České televize

Máte doma nový televizor s velkou obrazovkou a k tomu možnost přijímat programy ve vysokém rozlišení (HDTV)? Pak byste jistě ocenili HD vysílání také od veřejnoprávní České televize (ČT). Letošní olympiádu z Pekingu ještě ČT ve vysokém rozlišení neodvysílá, ale za dva roky u Her ve Vancouveru bude situace jiná. Jak se televize na HD připravuje?

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (38.): Veřejnoprávní multiplex

Česká televize (ČT) se letos v zemském digitálním vysílání (DVB-T) osamostatní. Veřejnoprávní televize opustí společně s Českým rozhlasem síť sdílenou s televizí Nova a přejde do veřejnoprávního multiplexu. Vlastní digitální síť umožní ČT rychlé spouštění DVB-T v celé České republice bez ohledu na vůli komerčních stanic. Diváci se od veřejnoprávní televize dočkají postupně také řady nových doplňkových služeb.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (37.): Širokoúhlé televizní vysílání

Televize v České republice prochází výraznou změnou. Klasický poměr šířky proti výšce obrazu 4:3 nahrazuje širokoúhlý formát 16:9. Širokoúhlá je dnes už většina televizorů v obchodech a běžně jsou takto vydávané filmy na DVD. Vstříc formátu 16:9 začínají vycházet stále víc i samotné televizní stanice.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (36.): Volný příjem digitální kabelové televize

Zhruba čtvrt milionu zákazníků kabelové televize od společnosti UPC přišlo od Nového roku o analogový příjem hudební stanice Óčko. Největší provozovatel kabelového vysílání v České republice se kvůli změně mediální legislativy rozhodl šířit Óčko už jen digitálně. Stejný osud čeká na kabelu i všechny další stanice, které začnou vysílat v zemských digitálních sítích. Pokud o tyto televize nechcete přijít, musíte si buď pronajmout set-top-box od UPC, nebo si pořídit vlastní digitální kabelový přijímač.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (35.): Nová pravidla pro zemské sítě digitální televize

Už žádné tajnosti. Tak bychom mohli shrnout nová pravidla pro dohody televizních stanic s operátory sítí zemského digitálního vysílání. Stanovila je tzv. digitální novela, která začala účinkovat od 1. ledna letošního roku. Při uzavírání nových smluv mezi televizemi a sítěmi, které je šíří, musí být veřejně dostupné nejen detailní technické parametry vysílání, ale i ceny za distribuci signálu a přepokládané termíny rozšiřování digitální televize do dalších míst ČR.

Doba čtení: 4 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (34.): Skryté titulky i v přímém přenosu

Televizní pořady nabízejí ze své podstaty spojení obrazu a zvuku. Neslyšící nebo sluchově postižení diváci jsou ale o zvukový vjem připraveni, a tak, aby i oni měli z vysílání požitek, existují skryté titulky. Zatímco do konce roku 2007 jimi byly ze živě vysílaných pořadů doplňované nanejvýš zprávy, od ledna je Česká televize přidává i do přímých přenosů.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (33.): Televizní poplatek a reklama

Od Nového roku je koncesionářský poplatek za televizor 135 korun měsíčně. Česká televize jako jeho příjemce může dál vysílat reklamu, její výnosy mají ale zákonem dané určení a stojí stranou rozpočtu veřejnoprávního média. Pro komerční televize se s rokem 2008 nezměnilo nic, limity pro vysílání reklamy jim zůstaly stejné.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (32.): Digitální přijímač pod stromeček

Štědrý den je za dveřmi a většina dárků jistě už čeká doma. Pokud se ale ještě nad některými rozmýšlíte, připravili jsme pro vás několik tipů z oblasti přijímačů zemského digitálního vysílání. Stačí vám základní set-top-box do dvou tisíc? Nebo si raději vyberete výrobek, který umí i nahrávat?

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (31.): Nova Cinema přináší starší filmy a seriály z USA

Výběr jen ze čtyř televizních programů se i v České republice stává minulostí. Přechod na zemské digitální vysílání a větší zájem diváků o alternativní platformy televizního příjmu vede k rozpadu masového publika. Lidé si začínají víc vybírat programy a pořady, na které se budou dívat. A začíná se tomu přizpůsobovat i nejsledovanější televize v Česku - Nova.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (30.): Televizní stanice a pořady na internetu

"Pohyblivé obrázky" dnes nejsou k vidění už jen na filmovém plátně nebo na televizní obrazovce. Ve stále rostoucí míře se prostřednictvím internetu dostávají také na monitory počítačů a na displeje další multimediální techniky. Video na síti sítí se těší velké popularitě a podle všeho mu patří světlá budoucnost. Jak si můžete přes internet pustit televizi?

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (29.): Povinné programy na kabelu

Platíte si za televizní vysílání přes kabel nebo přes internetový protokol? Pak byste měli vědět, že operátoři se při sestavování programových nabídek musí držet zásady "must carry". Určuje je jim, jaké stanice mají povinně zařadit do nejlevnější nabídky. Zatím jsou to pouze programy České televize, Nova a Prima. Příští rok se jejich počet ale minimálně zdvojnásobí.

Doba čtení: 3 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (28.): Televizní změny od roku 2008

Od Nového roku začne platit tzv. digitální novela. Zákon výrazně mění české televizní prostředí a připravuje Česko na přepnutí do éry digitální televize. Změny se netýkají jen televizních stanic a distributorů jejich signálu, novinky dříve nebo později poznají také samotní diváci. Co všechno s sebou digitální novela přináší?

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (27.): Problém společných antén

Obyvatelé sídlišť a činžovních domů, ale i lidé z rodinných domků s více televizory, ti všichni by měli zpozornět. Přechod na zemské digitální vysílání jim totiž přináší komplikaci v podobě rozvodů společné televizní antény (STA). Většina STA není na digitalizaci připravená, a nájemníci si k nim tak nemohou připojit své set-top-boxy. Řešením problému je rekonstrukce.

Doba čtení: 4 minuty

Průvodce digitálním vysíláním (26.): Vysoké rozlišení a MPEG-4

Televize Nova spustila 14. října společně s novými zprávami vysílání ve vysokém rozlišení (HDTV). Česká televize šíří jako HDTV svůj první program už od letošních prázdnin. V obou případech probíhá vysílání digitálně a ve formátu MPEG-4. Jak si můžete naladit jednotlivé experimenty u sebe doma? Obyčejný set-top-box vám na ně stačit nebude.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (25.): Digitálně na Ústecku

Severočeši se dočkali zemského digitálního vysílání jako pátí v pořadí. Digitalizace vysílače Buková hora u Ústí nad Labem byla přesto v několika ohledech výjimečná. Média sledovala spektakulární výměnu anténních systémů, které na vysílač dopravil vrtulník. Digitální vysílání z Bukové hory pokrylo dosud největší počet diváků - rovné dva miliony. A signál je tu šířený výkonem 100 kW, což je desetkrát víc než v předchozích oblastech.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (24.): Digitálně na Domažlicku

Město Domažlice a jeho přilehlé okolí bylo čtvrtým místem, kde v České republice začalo zemské digitální vysílání. Funguje tu od 1. listopadu 2006. Domažlicko je zároveň první lokalitou, kde skončilo tradiční, analogové vysílání. K vypnutí analogového signálu programů České televize a Novy tu došlo na konci letošních prázdnin.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (23.): Digitálně v Ostravě

Třetím regionem se zahájeným zemským digitálním vysíláním v České republice bylo Ostravsko. Start televizní digitalizace ve slezské metropoli a jejím okolí proběhl 9. února 2006, den před rozehráním zimní olympiády v Turíně. Ve Slezsku funguje také místní digitální vysílání a diváci si tu mohou naladit i digitální programy ze sousedního Polska.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (22.): Digitálně v Brně

Zemské digitální vysílání mohou už přes rok a půl sledovat diváci z Brna a okolí. Moravská metropole dostala digitální televizi jako dárek na Vánoce 2005 nejdříve na vyzkoušenou, aby tu DVB-T přešlo v únoru následujícího roku do řádné podoby.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (21.): Digitálně v Praze

Bydlíte v české metropoli nebo přilehlém Středočeském kraji? Pak se můžete na digitální televizi dívat už dnes. Praha byla prvním regionem, kde v České republice začalo řádné zemské digitální vysílání - 21. října bude mít start už dvouleté výročí. Diváci v Praze a okolí jsou na tom nejlépe v republice, protože zatím jako jediní mohou kromě programů České televize a Novy naladit digitálně na anténu i televizi Prima.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (20.): První spuštění set-top-boxu

Televizní diváci jsou v ovládání moderních technologií různě šikovní. Zatímco jedni si sami nainstalují operační systém na svůj počítač, druzí jsou rádi za úspěšně odeslanou esemesku z mobilního telefonu. Technologickým výdobytkem je také přijímač digitálního vysílání. Jeho instalace a nastavení může přijít první kategorii diváků jako hračka, druhá divácká skupina ale bude se stejným problémem nejspíš zápolit.

Doba čtení: 6 minut

Průvodce digitálním vysíláním (19.): Zapojujeme digitální přijímač

Set-top-box je nezbytným doplňkem většiny televizorů pro zajištění příjmu digitálního vysílání. Krabičku za tisíc a víc korun si dokáže koupit každý a počet prodejních míst stále roste. Ne všichni noví majitelé set-top-boxů si ale pravděpodobně zvládnou výrobek doma také sami zapojit. Instalace není přitom o nic složitější než třeba u nového DVD přehrávače.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce digitálním vysíláním (18.): Set-top-boxy pro náročné

Ceny digitálních přijímačů začínají dnes už na tisícikoruně a kvalitní výrobky se základní výbavou stojí zhruba 1500 až 2000 korun. Zájemci si mohou ale také připlatit a pořídit si set-top-boxy s nadstandardními službami. Mezi ně patří příjem dvou různých programů ve stejný čas, rozhraní pro rozšiřující moduly nebo pevný disk na záznam pořadů. Kdo chce, může za digitální přijímač utratit i přes deset tisíc.

Doba čtení: 5 minut