Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (39.): Vysoké rozlišení České televize

5. 3. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

HDTV Autor: 115393
Máte doma nový televizor s velkou obrazovkou a k tomu možnost přijímat programy ve vysokém rozlišení (HDTV)? Pak byste jistě ocenili HD vysílání také od veřejnoprávní České televize (ČT). Letošní olympiádu z Pekingu ještě ČT ve vysokém rozlišení neodvysílá, ale za dva roky u Her ve Vancouveru bude situace jiná. Jak se televize na HD připravuje?

Sportovní nákupní horečka

Zimní olympijské hry (ZOH) pořádané v roce 2010 v kanadském Vancouveru budou pro televizi veřejné služby dalším technologickým milníkem. Před dvěma lety spustila ČT u příležitosti turínských ZOH vysílání svého čtvrtého programu, stanice ČT 4 Sport. Kampaň „2× více sportu“ doprovázená rozšířením zemského digitálního vysílání do Brna a Ostravy vyvolala dosud největší vlnu zájmuset-top-boxy. Za dva roky přijde možná podobná nákupní horečka, tentokrát u přijímačů satelitního HD vysílání ČT.

Právě formou satelitní distribuce (viz DIGI slovník) chce veřejnoprávní televize šířit svůj program ve vysokém rozlišení nejdříve. V zemském digitálním vysílání její HD program v roce 2010 ještě nebude. Možná namítnete, že vysílání ČT ve vysokém rozlišení probíhá už od minulých prázdnin. Tehdy se totiž v zemské a IP síti společnosti Telefónica O2 skutečně objevil program názvu ČT 1 HD. V jeho případě ale o skutečné vysoké rozlišení nejde, jedná se pouze o konverzi klasického ČT 1 na zvýšený počet řádků a bodů na řádek.

Zatím je spolupráce Telefoniky O2 a ČT podepsaná do poloviny letošního roku. Pokud ji obě strany prodlouží, dočkají se diváci opravdových HD pořadů veřejnoprávní televize už touto cestou. ČT musí ale nejdřív zprovoznit nové odbavovací pracoviště, což je v plánu na letošní duben. Na podzim roku 2008 by měl do služeb ČT dorazit také první HD přenosový vůz. Televize ho chce použít pro přímé přenosy z velkých sportovních a kulturních akcí i pro výrobu studiových pořadů.

DIGI slovník: Satelitní vysílání České televize

Ilustrační slovník pojmů

ČT vysílá satelitní cestou od roku 1997. V současnosti si její programy můžete naladit ze tří satelitních pozic. Z pozice 19,2 stupně východně vám je přinese platforma UPC Direct, na pozici 1,0 stupně západně objevíte ČT ve vysílání Digi TV a konečně z pozice 23,5 stupně východně můžete přijímat veřejnoprávní televizi v platformě CS Link. Ve všech případech se můžete volně podívat pouze na zpravodajský kanál ČT 24, pro ČT 1, ČT 2 a ČT 4 Sport musíte použít dekódovací kartu příslušné platformy.

HD program ČT se objeví na podzim 2009 nejspíše pouze v platformě CS Link, tedy na pozici 23,5 stupně východně. Veřejnoprávní televize má už dnes zajištěnou možnost dokoupit si tu dodatečný datový tok. Pro stanici vysílající ve vysokém rozlišení zatím ale předpřipravených 6 megabitů za sekundu nestačí a ČT tak musí jednat ještě o dalším navýšení. Důležitým upozorněním je fakt, že zatímco stávající satelitní vysílání ČT používá formát MPEG-2, program v HD bude využívat modernější kompresi MPEG-4.

Přístupové karty pro platformu CS Link poskytují společnosti Trade and Technology a Gital. Více o CS Linku se dočtete na webových stránkách http://www.cslin­k.cz a http://satelit­.digizone.cz/cs-link.

ČT 1 HD, nebo „Best of“ ČT HD?

Odhlédněme od spolupráce ČT s Telefonikou O2 a zaměřme se na perspektivu satelitního HD vysílání veřejnoprávní televize. Svůj program ve vysokém rozlišení chce ČT spustit nejspíš už na podzim roku 2009. S jistotou ví televize jenom to, že chce nejdřív zahájit vysílání pouze jednoho HD programu. Jeho programová skladba je však ještě v jednání.

Pro ČT by bylo nejjednodušší začít ve vysokém rozlišení vysílat jeden ze svých čtyř programů bez zásahu do jeho náplně. Pravděpodobně by šlo o nejsledovanější stanici z veřejnoprávní dílny, tedy ČT 1. Pořady ve skutečném HD by se tu objevovaly ze začátku pouze ve hlavním vysílacím čase, zbytek dne by šlo přepočítávané vysílání.

cif 24 - early cena - média

Satelitní HD přijímač Topfield

Technický ředitel ČT Rudolf Pop spolu s ředitelem vysílací techniky veřejnoprávní televize Karlem Trpákem preferují ale jinou možnost programové náplně prvního HD programu ČT. Chtěli by z něj udělat výkladní skříň všech čtyř současných stanic ČT a zajistit, aby se tu ve vysokém rozlišení objevily filmy, seriály a kulturní i sportovní akce. Některé by byly vysílané v přímém přenosu, jiné ze záznamu. Na tomto programu, jakémsi „Best of“ ČT HD, by tak mohly HD pořady veřejnoprávní televize zaplnit větší část dne. Sympatický nápad zatím ale naráží na problémy s vysílacími právy k pořadů. Jak to nakonec s HD programem ČT dopadne, to posoudíme až příští podzim. A především pak u vancouverské olympiády v roce 2010.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 4. března 2008 (číslo 11/2008).

Rudolf Pop, Karel Trpák: Zpravodajství ČT přejde na formát 16:9 letos v září

TV ČT loga všech programů 2007

Jaké problémy musí veřejnoprávní Česká televize (ČT) vyřešit při přechodu na širokoúhlé zpravodajství? Co za kroky ČT podniká při přípravě na výrobu a vysílání pořadů ve vysokém rozlišení (HDTV)? Jak využije opci pro datový tak na satelitní platformě CS Link? Na co se diváci mohou těšit při vysílání Olympijských her z Pekingu? A co přinese digitalizace televizního archivu? Na otázky serveru DigiZone.cz odpovídal ředitel techniky ČT Rudolf Pop a vedoucí vysílací techniky Karel Trpák.

DIGI dotazovna České televize

Subjekt Česká televize Digitál logo

Beneš, Plzeň: Občas se píše, že by se letos konečně mělo pokračovat v rozšiřování digitálního vysílání. Dočkáme se digitální televize v Plzni?

Česká televize kontinuálně usiluje o urychlení postupu digitalizace zemského televizního vysílání. Tuto snahu dosud brzdily zejména legislativní podmínky. Proto se napjatě očekávalo přijetí takzvané „diginovely“. Ta v závěru roku 2007 mimo jiné lépe specifikovala postavení České televize při vysílání multiplexu veřejné služby a umožnila vypsat výběrové řízení na poskytovatele vysílacích služeb podle obchodního zákoníku. Do té doby bylo prakticky nemožné vypsat v tomto ohledu veřejnou, otevřenou a nediskriminační soutěž v prostředí v podstatě monopolního prostředí zemského televizního vysílání v České republice.

První vysílač multiplexu veřejné služby, tedy vysílací sítě pro programy ČT 1, ČT 2, ČT 24, ČT 4 Sport a sedm stanic Českého rozhlasu, měl být spuštěn v závěru loňského roku. Schvalování „diginovely“ opět provázely průtahy, legislativní proces skončil 22. listopadu 2007 podpisem příslušného zákona prezidentem republiky. ČT reagovala okamžitě a rozeběhla výběr operátora multiplexu 1 (MUX 1) – multiplexu veřejné služby, který bude ČT realizovat nezávisle na krocích komerčních vysílatelů. Přesto je již nyní jasné, že ani v březnu 2008 nezačne MUX 1 psát svou historii. Dle navrhovaného Technického plánu přechodu (TPP), „jízdního řádu“ digitalizace, je nutné uskutečnit v dotčeném regionu minimálně tříměsíční informační kampaň a Český telekomunikační úřad (ČTÚ) avizuje vydání TPP nejdříve k 1. dubnu 2008. Termín pro zahájení zemského digitálního vysílání v rámci MUX 1 pro Plzeňsko se posouvá podle nyní projednávané verze TPP přinejmenším na květen/červen 2008.

Systematický postup při pokrývání ČR signálem digitálního zemského vysílání (DVB-T) předpokládá, že se primárně zahájí vysílání multiplexu veřejné služby na Plzeňsku a v jižních Čechách. V květnu až červnu letošního roku by se tak měli dočkat digitálního příjmu diváci v dosahu vysílačů Plzeň – Krašov (34. kanál) a České Budějovice – Kleť (49. kanál). Další na řadě bude vysílač Sušice – Svatobor (49. kanál). V závěru roku 2008 se pak očekává v Praze a v Ústeckém kraji přechod České televize ze současného multiplexu A (v němž vysílá společně s TV Nova) do vlastního multiplexu veřejné služby.

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).