Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (25.): Digitálně na Ústecku

31. 10. 2007
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Severočeši se dočkali zemského digitálního vysílání jako pátí v pořadí. Digitalizace vysílače Buková hora u Ústí nad Labem byla přesto v několika ohledech výjimečná. Média sledovala spektakulární výměnu anténních systémů, které na vysílač dopravil vrtulník. Digitální vysílání z Bukové hory pokrylo dosud největší počet diváků - rovné dva miliony. A signál je tu šířený výkonem 100 kW, což je desetkrát víc než v předchozích oblastech.

Jako pilotní projekt

Přechod na zemské digitální vysílání (DVB-T) má v České republice, podobně jako i jinde ve světě, několik fází. Domažlicko, o kterém byla řeč v minulém dílu našeho seriálu, bylo digitálním experimentem. Stát, televizní stanice, provozovatel sítě a koneckonců i diváci si tu v relativně malém měřítku několika desítek tisíc lidí vyzkoušeli, co všechno přechod na DVB-T obnáší.

Ústí nad Labem a jeho široké okolí jsou v harmonogramu digitalizace pilotním projektem. Tentokrát už nepůjde při vypínání stávajícího, analogového televizního vysílání o desítky tisíc lidí, ale o statisíce, možná milion diváků. A proč právě tady, v severních Čechách? Podobně jako na Domažlicku, i zde musí Česká republika uvolnit 12. televizní kanál pro digitální rozhlas vysílající z Německa. Zatímco v chodské metropoli vysílal na jeho frekvenci menšinový program ČT 2, na Ústecku na 12. kanále vysílá nejsledovanější česká televize – Nova.

Zemská digitální nabídka

První fázi přechodu na DVB-T má Ústí nad Labem už za sebou, ačkoli jen částečně. Digitální vysílání z Bukové hory tu začalo 1. července letošního roku. Síť A provozovaná společností Radiokomunikace je zde ale stále neúplná. Obsahuje sice čtyři programy České televize a sedm stanic Českého rozhlasu, Nova však chybí. Komerční televize a operátor sítě se stále nedomluvili na ceně, za kterou se bude digitální vysílání Novy pro zhruba dva miliony lidí šířit. Situaci také nepřispívá fakt, že na Ústecku dosud není stanovený termín vypnutí analogového vysílání.

Multiplex A šířený z Bukové hory na 58. kanále je jedinou českou sítí, která na Ústecku vysílá. Kromě ní mohou diváci ve stejné oblasti naladit ještě až tři další multiplexy, které vysílají z německého příhraničí (viz DIGI slovník). Nabízejí programy Das Erste, Phoenix (parlamentní kanál), Arte (francouzsko-německý kulturní kanál) a EinsFestival, a to v sítí veřejnoprávní televize ARD. Multiplex druhého veřejnoprávního okruhu, ZDF, obsahuje stanice ZDF, 3sat, Kika (dětský program) a ZDF doku (dokumentární kanál). A třetí, regionální síť nabízí programy MDR, RBB, WDR a BR.

Ke sledování programů DVB-T potřebujete set-top-box nebo televizor se zabudovaným digitálním ladicím obvodem. Příjem stanic je kromě pořizovacích nákladů za techniku už bezplatný.

DIGI slovník: Vysílače DVB-T pro Ústecko

Ilustrační slovník pojmů

Programy digitální sítě A jsou pro diváky z Ústí nad Labem a širokého okolí dostupné na kanále 58. Signál multiplexu nabízí vysílač Buková hora. Dva miliony teoreticky pokrytých obyvatel samozřejmě nežijí jen v samotném Ústí. Síť A z Bukové hory přesahuje na severu do Německa a na východě je dostupná v Mladé Boleslavi nebo v Poděbradech. Směrem na jih signál pokrývá Prahu a naladit by si ho mohli i lidé v Jesenicích, na západě se na vysílání mohou dívat lidé v Mostě, Chomutově nebo v Kadani.

Mapa pokrytí - síť A - Ústí n./L. - základní

Zdroj: Radiokomunikace

Podrobnější mapa pokrytí (rozlišení 1200×1043, 732 kB)
Nejpodrobnější mapa pokrytí (rozlišení 2300×2000, 2549 kB)

Zdroj: Radiokomunikace

Ačkoli podle popisu i mapy vypadá pokrytí ústeckého digitálního vysílání jako velkorysé, není tomu tak všude. Důvodem je členitost terénu českého příhraničí. Například diváci ve Šluknovském výběžku si proto zatím DVB-T nenaladí. Situaci vyřeší až síť opakovačů, které budou signál z Bukové hory rozšiřovat do dalších, dosud nepokrytých míst. Pro jejich spuštění ale dosud není známý žádný termín. Všechny údaje o pokrytí vycházejí z teoretických map, a mohou se tedy lišit od skutečnosti.

Krátce po startu digitálního vysílání na Ústecku, 23. července, spustilo DVB-T také německé Sasko. Do provozu přišlo hned pět silných vysílačů ve městech Drážďany (29., 36 a 39. kanál), Löbau (27., 36. a 39 kanál), Chemnitz (22., 25. a 32. kanál) a Schöneck (22., 25. a 32. kanál). Německá digitalizace způsobila problémy českým divákům závislým na analogovém televizním přijmu. Nejhůře na tom byli lidé na Karlovarsku, kteří neměli alternativu českého DVB-T. Český telekomunikační úřad ale situaci operativně vyřešil změnou kmitočtů pro postižené televizní stanice.

Další způsoby digitálního příjmu

Digitální příjem na anténu není jedinou cestou, jak si můžete přivést vysílání do svého domu nebo bytu. Další možnost představuje digitální vysílání přes satelit. Pro něj potřebujete satelitní set-top-box, parabolu a dekódovací kartu některé z trojice nabídek: CS Link, Digi TV nebo UPC Direct. Všechno o satelitní televizi najdete na serveru DigiZone.cz na adrese http://satelit­.digizone.cz.

Další možností, jak sledovat digitální vysílání, je kabelová televize. Na severu Čech ji nabízí společnost UPC. Výhodou tohoto řešení je možnost většího počtu programů, lepší obrazová kvalita a doplňkové služby jako elektronický programový průvodce (EPG). Diváci mohou programy sledovat také v širokoúhlém formátu 16:9.

Poslední digitální cestou televize k vám domů je vysílání přes internetový protokol (IPTV). Uvedené řešení nabízí v severních Čechách společnost Telefónica O2 jako svoji O2 TV. Přímo v Ústí nad Labem si můžete zvolit také řešení v podobě konkurenční Volný TV od firmy Telekom Austria Czech Republic.

Cloud23

Také alternativní digitální platformy vyžadují, abyste měli k televizoru připojený set-top-box pro ten který druh vysílání. S výjimkou satelitní služby CS Link jsou všechny další nabídky zatížené měsíčními poplatky různé výše. U CS Linku si můžete vysílání předplatit na delší časové období nebo si zaplatit za neomezený příjem programů České televize.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 30. října 2007 (číslo 45/2007).

DIGI dotazovna České televize

Subjekt Česká televize Digitál logo

A. Nosek: Zajímalo by mě, jestli na Domažlicku nezůstalo hodně lidí po vypnutí analogu bez televize. Je k tomu nějaký výzkum?

V pátek 31. srpna 2007, přesně o půlnoci, se Domažlicko stalo prvním regionem v České republice, kde bylo ukončeno analogové pozemní vysílání. Vysílač na Vraním vrchu tak šíří už jen digitální zemské vysílání (DVB-T), které bylo zahájeno 1. listopadu 2006. Od té doby Česká televize věnovala značné úsilí i finance informační kampani v regionu. Obyvatelům se snažila zodpovídat základní i složitější otázky spojené s přechodem z analogového na digitální vysílání, a to prostřednictvím veškerých dostupných komunikačních kanálů. Využit byl samozřejmě prostor ve vysílání ČT ať už formou speciálního symbolu (piktogramu), či regionálně odpojovaných i celoplošně vysílaných spotů, aktuální informace byly zařazovány do zpravodajství, tématu se věnovaly také úzce zaměřené magazíny i široké spektrum dalších pořadů.

Veřejnoprávní médium dále navázalo spolupráci s regionálním tiskem a s dalšími lokálními i celostátními médii. Nezapomnělo se ani na přímý kontakt, ČT uspořádala tři speciální akce přímo v Domažlicích. U příležitosti zahájení digitálního zemského vysílání z Vraního vrchu se nejprve odborníci České televize setkali s občany při veřejné rozpravě. Následoval seminář pro prodejce spotřební elektroniky a zástupce servisních organizací, který poskytl nedocenitelnou zpětnou vazbu přímo od specialistů denně řešících požadavky svých zákazníků-diváků.

Krátce před ukončením analogového pozemního vysílání se na Městském úřadu Domažlice uskutečnila diskuse se zastupiteli města a starosty okolních obcí, kde Česká televize získala aktuální poznatky o tom, jak digitalizaci vnímá místní samospráva.

Informační kampaň České televize se podstatnou měrou zasadila o úspěšný přechod z analogového na digitální vysílání na Domažlicku. Agentury STEM a STEM/MARK uskutečnily na toto téma pro ČT exkluzivní bleskový průzkum, a to ve dnech 3. až 4. září 2007. Z jeho výsledků vyplývá, že 92 % domácností na Domažlicku získalo dostatek informací o vypnutí analogového pozemního vysílání.

Pokračování odpovědi najdete v čísle 46.

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).