Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (23.): Digitálně v Ostravě

17. 10. 2007
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Třetím regionem se zahájeným zemským digitálním vysíláním v České republice bylo Ostravsko. Start televizní digitalizace ve slezské metropoli a jejím okolí proběhl 9. února 2006, den před rozehráním zimní olympiády v Turíně. Ve Slezsku funguje také místní digitální vysílání a diváci si tu mohou naladit i digitální programy ze sousedního Polska.

Zemská digitální nabídka

Na Ostravsku šíří svůj signál zemská digitální síť A, místní multiplex společnosti Local TV Klimkovice a digitální televize z Polska. Pro příjem programů potřebují diváci set-top-box nebo televizor se zabudovaným ladicím obvodem pro DVB-T. Za sledování stanic pak už neplatí žádné poplatky.

V multiplexu A je pět televizních stanic – čtveřici programů veřejnoprávní České televize tu doplňuje komerční Nova. Pro posluchače rozhlasu stejná síť nabízí sedm rádií Českého rozhlasu. Na výběr mají Radiožurnál, Prahu, Vltavu, Rádio Wave, D-dur, Leonardo a Rádio Česko. Multiplex A společnosti Radiokomunikace je provozovaný jako řádné vysílání a skladba jeho programů ani jejich parametry by se tak neměly měnit bez dřívějšího upozornění.

Televizní vysílání si od svých počátků nedělá hlavu z respektování politických hranic. Proto si diváci na Ostravsku mohou naladit programy ze sousedního Polska, a to i digitálně. Za dobu provozu multiplexu A se jim to ale daří hůř než před jeho startem. Polské vysílání je totiž v Ostravě už slabé, a přebije ho tak česká digitální síť vysílající na sousedním kanále.

Na Ostravsku funguje řádné digitální vysílání déle než v Praze a Brně. Už od 9. května 2005 tu totiž vysílá společnost Local TV Klimkovice a její místní multiplex. Diváci si ho mohou naladit ale maximálně ve dvacetikilometrové vzdálenosti od klimkovického vysílače. Vysílací čas je omezený na tři hodiny denně – od 7 do 8, od 17 do 18 a od 22 do 23 hodin. Zbylý čas vyplňuje přebíraný program slovenské zpravodajské stanice TA 3.

Největší digitální absencí pro diváky v Ostravě a okolí je televize Prima. Multiplex B provozovaný firmou Czech Digital Group, jehož je Prima součástí, totiž na Ostravsku zatím nevysílá. Ve Slezsku není dostupná, na rozdíl od Prahy a Brna, ani digitální síť C společnosti Telefónica O2prvním programem České televize přepočítaným do vysokého rozlišení.

Vypnutí analogové televize v Ostravě a okolí zatím nemá svůj pevný termín. Ten stanoví až nově vydaný Technický plán přechodu Českého telekomunikačního úřadu. Podle novely mediálních zákonů schválené na konci září Poslaneckou sněmovnou skončí analog v Česku k 10. říjnu 2010. Pokud ovšem přírodní nebo odůvodněné technické překážky nedonutí vládu změnit názor.

DIGI slovník: Slezské vysílače DVB-T

ABC

Digitální síť A si naladíte z vysílače Slezská Ostrava na 39. kanále. Pokrytí digitálním signálem se neomezuje jen na třetí největší město Česka. Na sever překračuje polské hranice. Směrem na východ mohou multiplex A sledovat obyvatelé Karviné a Havířova. Na jihu signál dosahuje až do Příboru a Kopřivnice, ale například Frýdku-Místku nebo Novému Jičínu se vyhýbá. A na západě si vysílání mohou naladit diváci v Bílovci či v Horním Benešově.

Mapa pokrytí - síť A - Ostrava - základní

Zdroj: Radiokomunikace

Podrobnější mapa pokrytí (rozlišení 1200×883, 397 kB)
Nejpodrobnější mapa pokrytí (rozlišení 3211×2363, 1244 kB)

Zdroj: Radiokomunikace

Polský digitální experiment probíhá z vysílače ve Skrzycném na kanále 38. Před 9. únorem 2006 a startem multiplexu A bylo ladění stanic z Polska relativně bezproblémové. Silný signál na sousedním 39. kanále ale zahraniční síť na Ostravsku přehlušil.

Místní vysílání z Klimkovic probíhá na 28. kanále a směřuje od města především na západ. Naladit si ho tam mohou i někteří diváci v Ostravě, zatímco lidé v bližším Bílovci mají smůlu. Signál klimkovického multiplexu částečně zasahuje také na území Frýdku-Místku.

Všechny údaje o pokrytí vycházejí z teoretických map, a mohou se tedy lišit od skutečnosti. Příjem vysílání na pokojovou anténu připadá v úvahu pouze v malé vzdálenosti od vysílače, naopak při vzdálenosti desítek kilometrů musíte mít kvalitní směrovou anténu namířenou na vysílač.

Další způsoby digitálního příjmu

Stále větší popularitu si mezi českými televizními diváky získává satelitní digitální příjem. Představuje zajímavou alternativu DVB-T všude tam, kde není zemské digitální vysílání dostupné nebo jeho nabídka není dostačující. Pořizovací náklady na příjem vysílání ze satelitu jsou vyšší než u televize přijímané přes anténu. Potřebujete satelitní set-top-box, parabolu a dekódovací kartu některého ze trojice tuzemských operátorů. Na výběr je CS Link, Digi TV nebo UPC Direct. Podrobnosti o nabídkách satelitní televize naleznete na serveru DigiZone.cz na adrese http://satelit­.digizone.cz.

Cloud23

Další možností, jak sledovat digitální vysílání, je kabelová televize. Na Ostravsku ji nabízí společnost UPC. Digitální televize může na Ostravsku k divákům přicestovat také skrz internetový protokol (IPTV). Největší pokrytí má společnost Telefónica O2 a její O2 TV. Pro obyvatele Frýdku-Místku, Frýdlantu nad Ostravicí a Frenštátu pod Radhoštěm se nabízí jako alternativa také firma Mattes AD a její služba 802.tv.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 16. října 2007 (číslo 43/2007).

DIGI dotazovna České televize

Digitál ČT perex

Pokračování odpovědi na první níže uvedený dotaz z Týdeníku Televize č. 41.

Jakmile 1. září skončilo na Domažlicku analogové vysílání, přijímala naše redakce mnoho dotazů ohledně kvality vysílání. Nejčastější z nich zněl: Obraz se mi často ‚rozjede‘ do čtverečků, co mám dělat? Jelikož ani my (redakce Týdeníku Televize) jsme neznali odpověď, požádali jsme o vyjádření Českou televizi.

Sami obyvatelé dotčených lokalit mohou výrazně přispět ke zdárnému vývoji tím, že svou připomínku k nízké intenzitě nebo kvalitě signálu na konkrétním místě adresují Českému telekomunikačnímu úřadu, a zejména akciové společnosti Radiokomunikace coby provozovateli vysílače na Vraním vrchu. Důležité je zaslat kopii též České televizi, aby mohla sledovat, jak odpovědná místa situaci řeší, a koordinovat další kroky. Mezitím lze obyvatelům inkriminovaných oblastí doporučit dvě řešení:

a) Někteří diváci se mohou nacházet v lokalitě, kde zatím postačí natočit svou anténu na jiný, stále fungující analogový vysílač (například Plzeň-Krašov). Překlenou tak období, než bude vyřešeno dokrytí digitálním zemským vysíláním v místě jejich bydliště. Samozřejmě se jedná o dočasné řešení, postupem času budou v České republice vypnuty všechny analogové pozemní televizní vysílače.

b) Nevyhovuje-li někomu dočasné východisko, může situaci vyřešit definitivně a pořídit si komplet pro příjem satelitního digitálního vysílání – nejlépe na platformě CS Link (z družice Astra 3A). Sestavu čítající satelitní přijímač DVB-S s integrovaným modulem CryptoWorks, dekódovací kartu (většina českých programů je kvůli autorským právům kódovaná) a parabolickou anténu lze pořídit již od 2990 Kč pro příjem všech čtyř kanálů České televize a za méně než 5000 Kč pro příjem ČT i soukromých českých tv. stanic. Alternativu platformy CS Link představují dva komerční poskytovatelé digitálního satelitního příjmu.

Podrobnosti o přechodu z analogového na digitální vysílání diváci naleznou na internetových stránkách www.digict.cz, základní informace jsou dostupné také na teletextu ČT1 – strana 650, obracet se mohou i na telefonní infolinku 844 900 001 (provozuje akciová společnost Radiokomunikace).

DIGI dotazovnu připravuje na základě diváckých otázek Česká televize. V tištěné podobě vychází DIGI dotazovna v Týdeníku Televize.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).