Hlavní navigace

Průvodce digitálním vysíláním (40.): Budoucností domácího videa je Blu-ray

12. 3. 2008
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Do domácích videoték přibyl v loňském roce českým divákům rekordní počet DVD. Velkou zásluhu si na tom připsala novinová distribuce, díky které jsou filmové kotouče za pár desítek korun dostupné v každé trafice. Do domácnosti v Česku se ale už chystá nástupce DVD, který nabízí kvalitnější obraz, lepší zvuk a více možností. Nyní už je jasné, že jím bude formát Blu-ray, který zvítězil nad konkurenčním HD DVD.

Zpětná kompatibilita

Pokud jste si doma pořídili už slušnou knihovnu filmů na DVD, mohli byste se příchodu nové technologie začít obávat. Něco takového je ale zbytečné. Novinka jménem Blu-ray (viz DIGI slovník) vás k ničemu nezavazuje. Pokud budete chtít zůstat pouze u DVD, vystačíte jen se svým stávajícím přehrávačem. Když se rozhodnete přejít na Blu-ray, budete sice potřebovat přehrávač nový, na něm si ale budete moci přehrát všechna svá stávající „dývýdýčka“ i CD.

Nejlevnější přehrávače Blu-ray můžete už dnes pořídit za necelých 10 tisíc korun, luxusní výrobky stejného druhu se prodávají ale i za 45 tisíc. Cena základního Blu-ray přehrávače tedy zatím odpovídá sumě za slušně vybavený DVD rekordér. Dražší jsou i filmové tituly, které se na internetu prodávají za 789 korun na kus. Nabídka filmů na discích Blu-ray čítá v ČR jen několik desítek kusů, každý měsíc se ale rozšiřuje. Filmy nového formátu se začínají dostávat i do nabídky půjčoven.

DIGI slovník: Blu-ray a HD DVD

Ilustrační slovník pojmů

Blu-ray a HD DVD jsou nástupnickými technologiemi po DVD. Obě umožňují na discích rozměrů klasického CD/DVD uchovávat násobně větší množství digitálně zaznamenaných informací. Média Blu-ray nebo HD DVD mohou proto obsahovat filmy ve vysoké obrazové kvalitě a s ještě prostorovějším zvukem, než jaký nabízí DVD.

Základem obou technologií je modrý laserový paprsek, který má kratší vlnovou délku než červený laser u DVD a umožňuje tak hustší záznam dat. Kapacita jednovrstvého disku Blu-ray je 25 GB, což je pětkrát víc než u DVD stejného typu. Dvouvrstvý disk Blu-ray pojme až 50 GB dat. Na jeden jednovrstvý disk HD DVD se vejde maximálně 17 GB dat, což je zhruba 3,5krát více než na obyčejný disk DVD. Jednovrstvé médium ale využívá jen 15 GB a nabízí tak jen tři pětiny toho, co konkurenční Blu-ray disk stejných proporcí.

Technologii Blu-ray vyvinula stejnojmenná asociace, která sdružuje výrobce spotřební elektroniky, počítačového hardwaru a filmová studia. Nejvýraznější společností stojící za formátem Blu-ray je japonská společnost Sony. Disky Blu-ray umí mj. přehrávat konzole Sony PlayStation 3. Kamery nahrávající na disky Blu-ray používá od podzimu roku 2007 i televize Nova. Autorem technologie HD DVD je DVD Forum a disky umí přehrávat mj. herní konzole Xbox 360 od společnosti Microsoft.

Výhody nové technologie

Násobně vyšší kapacita média Blu-ray oproti DVD umožnila tvůrcům dopřát divákům hlavně vyššího rozlišení a lepšího zvuku. Zatímco na DVD sledujete film s rozlišením 720×576 obrazových bodů, Blu-ray nabízí plné vysoké rozlišení (HDTV), tedy rozlišení 1920×1080. To znamená, že novinka má obraz 5× detailnější. Ostrého diváckého zážitku se proto dočkají i majitelé moderních televizorů s úhlopříčkou od 80 centimetrů výš. Zvukový doprovod může být na discích Blu-ray bohatší o další kanály, standardem je tu 7.1 místo 5.1 kanálů běžných na DVD. Blu-ray nabízí u filmů také více možností pro diváckou interakci a větší prostor pro doplňkové materiály.

Blu-ray přehrávač

Válka formátů

Ještě na Vánoce loňského roku nebylo jasné, jestli z boje o budoucí formát domácího videa vyjde jako vítěz právě Blu-ray, nebo konkurenční HD DVD. Ale události ze začátku roku letošního znamenaly zásadní obrat. Nejprve se v lednu 2008 na stranu Blu-ray přiklonila filmová společnost Warner Bros., která předtím preferovala HD DVD. Proto si může dnes Blu-ray inzerovat podporu 90 procent filmových studií, což je pro jeho budoucnost zásadní.

Ke druhé události došlo letos na konci února. Firma Toshiba, jeden z hlavních zastánců HD DVD, se rozhodla ukončit výrobu přístrojů, které tento formát podporují. Prakticky se tak vzdala společnosti Sony a dalším firmám, které stojí za formátem Blu-ray. Slabým bodem byl marketing. Hodně jsme se poučili, řekla Toshiba k fiasku z vývoje HD DVD světovým agenturám. Společnosti nepomohlo ani to, že její formát podporoval softwarový gigant Microsoft se svojí herní konzolí Xbox 360.

Zřejmě poslední ránu Toshibě a formátu HD DVD zasadil americký řetězec Wal-Mart Stores. Ten v polovině února uvedl, že postupně zastaví prodej přístrojů i disků s technologií HD DVD a zaměří se pouze na technologii Blu-ray. Totéž už dříve naznačil další vlivný řetězec Best Buy. Navíc i Microsoft v letos v lednu oznámil, že u své konzole zváží podporu formátu Blu-ray.

KL22 hlasovani

Nynější válka formátů připomíná soupeřením ze začátku 80. let minulého století – tehdy šlo technologii záznamu na pásku. Nad mírně dokonalejší technologií Betamax společnosti Sony zvítězila technologie VHS. Právě Sony a Blu-ray nyní triumfují.

Text byl napsaný pro časopis Týdeník Televize, kde vychází v úterý 18. března 2008 (číslo 13/2008).

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.