Hlavní navigace

Průzkum ATO: Analogovou televizi využívá jen 16 procent domácností

3. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

3. 8. 2009

Asociace televizních organizací – ATO, která je zadavatelem elektronického průzkumu měření sledovanosti, dnes zveřejnila tiskovou zprávu týkající se kontinuálního průzkumu, který mapuje techniku příjmu televize v populaci. Z jeho dat plyne, že v období května až června 2009 přijímalo 29% domácností digitální pozemní vysílání (DVB-T) a zhruba 52% domácností přijímalo televizní signál prostřednictvím satelitních antén, kabelového připojení nebo IPTV.

cif-tip-téma-foto

Znamená to, že podíl analogové televize v českých domácnostech by v tuto chvíli měl být menší než 20 procent, podle průzkumu ATO je to dokonce jen 16 procent. Toto číslo ale může být zkreslené jelikož většina domácností kombinuje příjem více platforem na různých televizorech. Primární přijímač v obývací místnosti může být vybaven kabelovým, satelitním nebo jiným druhém příjmu, zatímco přijímač v kuchyni nebo jiných částech bytu může být vybaven jinak.

Průzkum ukázal, že počet televizních programů, které tyto domácnosti mají k dispozici, neustále roste. Podle posledních údajů je domácností, které si mohou vybírat pouze z klasických analogových televizních programů veřejnoprávní televize, TV Novy a Prima TV méně než 16%. Z pěti až devíti programů si může vybírat 19% domácností, z 10 až 25 programů 28% televizních domácností a více než 26 programů přijímá dokonce 38% domácností, uvádí ATO.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.