Hlavní navigace

Průzkum: Placená mobilní televize DVB-H má namále, nikdo ji nechce

15. 10. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

15. 10. 2008

Mobilní operátoři v Evropě i na celém světě budou muset přehodnotit svoje plány s placenou mobilní digitální televizí ve formátu DVB-H. Podle nejnovějších studií společností Juniper Reserach a StrategyEye se očekávání uživatelů mobilních telefonů změnilo, především pak v souvislosti se zaváděním mobilních telefonů, které dokáží přijímat digitální televizi ve formátu DVB-T zdarma.

Podle Juniper Research, kterou cituje server Digimedia.sk, bude sice do roku 2013 televizi přes mobilní telefon sledovat na 330 milionů diváků, ale pouze 14 procent z nich bude ochtono za tuto službu platit. Juniper také výrazně zredukoval předpověď ohledně objemu trhu s placenou mobilní televizí DVB-H. Za pět let by měl celosvětový trh dosáhnout objemu 2,7 miliardy dolarů ročně. V oblasti placených služeb zůstane prostor spíše na video na vyžádání než placenou streamovanou televizi.

MIF22_Early

StrategyEye ve svém prognóze tvrdí, že se mobilní televize nestane běžnou součástí vybavení mobilních telefonů, a to nejméně v následujících pěti letech. Podle společnosti je sice patrný určitý nárůst zájmu o tento typ příjmu televize v Evropě i Asii, další rozvoj ale zpomalí nejednotnost vysílacích standardů. Zatímco v Evropě se prosazuje DVB-H a DVB-T, v Asii zvítězil formát DMB.

Další nevýhodou je výrazný nedostatek mobilních telefonů s možností příjmu digitální televize a malý výběr typů těchto přijímačů.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.