Hlavní navigace

První notebook od Microsoftu, nejlépe placené stáže v IT a nejvlivnější české IoT firmy

Autor: Microsoft
Jan Sedlák

Mírně haprující čísla Applu. Microsoft nekončí s mobily. Cisco kupuje dvě firmy. Zprávy z velkého IT, každý pátek na Lupě.

Doba čtení: 3 minuty

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Microsoft představil svůj první tradiční notebook Surface Laptop. Nabídne několik konfigurací a barev, základní verze startuje na 999 dolarech. Surface Laptop zároveň standardně obsahuje systém Windows 10 S, což je verze, v rámci níž je možné instalovat pouze aplikace z Windows Store. Za příplatek je možný upgrade. Microsoft cílí na školy a studenty, Laptop má nicméně potenciál konkurovat třeba MacBooku Air.

Ambice Microsoftu v hardwaru už dříve ukazovaly hybridní stroje Surface a Surface Book a počítač Surface Studio. Poslední finanční výsledky ukazují, že se prodeje Surface propadly o 26 procent na tržby 285 milionů dolarů. Hardwaroví partneři Microsoftu začali nabízet vlastní a levnější alternativy. Acer a HP už také oznámili první modely s Windows 10 S.

Po nedávném seznamu nejlépe platících IT firem ve Státech se na serveru Glassdoor objevil také seznam technologických firem s nejlepšími odměnami pro stážisty. Z technologických firem vede Facebook (i osm tisíc dolarů měsíčně) následovaný Microsoftem a Salesforce.com.

Michal Vydržel z Y Softu sestavil svůj přehled nejvlivnějších českých firem v internetu věcí a průmyslu 4.0. V seznamu jsou i jména, která je dobré v budoucnu sledovat.

Applu ve druhém kvartálu meziročně rostly příjmy i zisk o zhruba pět procent. Meziročně ale prodal o něco méně iPhonů (50,76 milionu oproti 51,19 milionu) a iPhone tak dlouhodobě spíše stagnuje. Uvidíme, co s tím udělá iPhone 8. Výrazně nadále padají iPady, tentokrát o 13 procent. To reflektuje situaci na trhu s tablety. Největším problémem je ovšem o 14 procent padající Čína. Tam se daří domácím firmám jako Oppo, Vivo, Huawei a spol.

Výsledky Microsoftu za třetí kvartál ukazují, že je firma na dobré cestě. Divize, do které spadá i cloudový Office 365, si připsala meziroční růst o 22 procent na osm miliard dolarů. Sekce Intelligent Cloud (Azure, Windows Server) si připsala 11 procent na 6,8 miliardy dolarů. Azure sám o sobě rostl o 93 procent. Windows spadly o 7 procent, i díky téměř nulovým prodejům Windows Mobile.

I díky tomu je zajímavé, že šéf Microsoftu Satya Nadella v podcastu Make Me Smart uvedl, že firma s mobily nekončí. „Jsem si jistý, že budeme dělat další telefony, ale nebudou vypadat jako ty, které jsou zde dnes.“

Tržby AMD za poslední kvartál narostly o 18 procent na 984 milionů dolarů. Firma je stále ve ztrátě, tentokrát 73 milionů dolarů. Čísla hnala nahoru poptávka po nových grafických čipech Ryzen. Akcie přesto spadly o 20 procent, investory nepotěšila nesplněná očekávání v serverových prodejích. A to i přesto, že sekce o pět procent rostla.

Cisco za 610 milionů dolarů kupuje společnost Viptela. Ta na investicích nabrala 108 milionů dolarů a původně byla oceněna na 900 milionů. I přes slibná čísla se objevily interní problémy, čehož Cisco využilo. Viptela se zabývá síťovou virtualizací v rámci WAN sítí (SD-WAN). Cisco také od firmy Saggezza kupuje inženýry a technologie.

Microsoft prostřednictvím Microsoft Ventures investoval do dvou startupů zaměřených na umělou inteligenci. Konkrétně do Agolo (3,5 milionu dolarů) a Bonsai (7,6 milionu). AI je něco, co Redmond aktivně tlačí, v případě Bonsai je nicméně zajímavé, že firma své technologie staví na konkurenčním TensorFlow od Googlu.

Diane Bryant, dlouholetá šéfka datacenter a serverů v Intelu, kvůli rodinným záležitostem odchází na až osm měsíců z funkce. Zastoupí ji šéf počítačové sekce Navin Shenoy.

Atlassian, který stojí třeba za HipChatem a který nedávno za 425 milionů dolarů koupil Trello, začíná svůj cloud rozšiřovat do Evropy. Začíná v Irsku a vybral si Amazon Web Services. Atlassian před časem vstoupil na burzu a z Evropy generuje 40 procent tržeb.

Rozpoznávač hudby Shazam se zase stěhuje do Google Cloudu. Shazam využívá AI, a i proto doposud využíval vlastní infrastrukturu postavenou na kartách Nvidia. Google (jako další cloudy) nyní Nvidii do svého cloudu začlenil.

KL2018 Tip nominace

Novým generálním ředitelem Dockeru se stal Steve Singh. Ten byl v minulosti šéfem firmy Concur, kterou koupil SAP a která v Praze zaměstnává více než tři stovky vývojářů.

GFI Software kupuje společnost Exinda, která umí monitorovat aplikace a provoz v síti. GFI už dříve koupilo plzeňské Kerio a chystá oznámení novinek.

Našli jste v článku chybu?