Hlavní navigace

První robotická taxislužba už vyjela do ulic. A kupodivu to není Uber

Autor: nuTomony
David Slížek

Nástup samořídicích aut by mohl být rychlejší, než se čekalo. V souboji o to, kdo bude jako první vozit pasažéry, vyhrála firma vzešlá z MIT.

Je to samozřejmě pořád jen test – ale už se skutečnými zákazníky. Americký startup nuTonomy spustil robotickou taxislužbu v Singapuru. O týdny nebo možná jen dny tak předběhl Uber, který podobný záměr oznámil nedávno, jen v americkém Pittsburghu.

Vybraní zákazníci si v singapurské obchodní čtvrti budou moci objednat jízdu jedním z vozů, upravených pro autonomní cestování (Renault Zoe nebo Mitsubishi i-MiEV). To znamená, že jsou auta vybavena patřičnými senzory a kamerami, které sledují okolí, a softwarem, který pak vůz řídí.

O zařazení do testu lidé musí požádat ve speciální žádosti na webu firmy. Její součástí je mimochodem i formulář, ve kterém firmu zprošťují jakékoli odpovědnosti za případnou újmu, zranění nebo smrt. Inu – jízda jen na vlastní nebezpečí.

Marcom

Podobně jako u plánového testu Uberu, i ve vozech nuTonomy nebude pasažér cestovat sám. Za volantem bude pro jistotu sedět zaměstnanec firmy, který jednak bude sledovat, jak jízda probíhá, a bude také připraven se v případě problému chytit volantu. 


Autor: nuTonomy

Pokud test proběhne bez problémů, chce nuTonomy spustit robotické taxíky v Singapuru už v roce 2018. Startup, který je spin-offem ze známé americké technické školy MIT, už své vozy testuje (zatím neveřejně) také v americkém Michiganu a ve Velké Británii. Letos v květnu získal na svůj provoz a rozvoj od investorů 16 milionů dolarů.

Našli jste v článku chybu?
25. 8. 2016 21:23
dt (neregistrovaný)

Až islamisti objeví kouzlo autonomních vozů, ušetří spoustu živé síly.

Jinak už se těším, až si tam natáhnu matraci a místo vysilujícího řízení si zdřimnu:-).

26. 8. 2016 21:29
taxikar (neregistrovaný)

fakt super, to zas budu muset zacit programovat, no to je mi na zvraceni.