Hlavní navigace

První stránka Seznamu se stala také jeho poslední

7. 9. 2011
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

Seznam představil svou “Poslední chybějící službu”. Po několika dnech dohadů, o co půjde, se Seznam vrátil ke kořenům. Ke stránkám Járy Cimrmana.

Seznam se pokusil zavtipkovat jak se svými uživateli, tak s novináři a připravil v létě něco jako gerilovou kampaň “Poslední chybějící služba”, o níž jsme na Lupě již referovali. Archaicky vypadající serverovna evokující úřadovny C und K mocnářství, zaprášené regály na “uniklých” fotografiích, schematické malůvky.

Z propagace poslední chybějící služby…

Svou “poslední službu” Seznam představil nakonec na tiskové konferenci, ačkoliv ji ještě nespustil. Světlo světa spatří 10.10.2011 společný projekt s Divadlem Járy Cimrmana nazvaný Jarmara.at a obsahující archiválie související s prvními třemi hrami Divadla Járy Cimrmana a plněný dalším a dalším obsahem. Název Jarmara vymyslel vnuk L. Smoljaka, má znamenat Almaru Járy Cimrmana, původní návrh Seznamu zněl, aby se služba jmenovala Cimrpedie. Každý měsíc se má Jarmara plnit dávkou zábavy a historických artefaktů z dalších her pocházejících z pera slovutného mistra.

Jarmara je bludiště, kde, jak říká Zdeněk Svěrák, „můžete jenom dopředu“. Bludištěm se vydáte do známých i neznámých zákoutí života a díla Járy Cimrmana. A že byl Jára mistr slepých uliček, odboček v bludišti? Jak na tiskové konferenci Svěrák zdůraznil, “byl, ale byl jím nerad”.

Zdeněk Svěrák hovoří o spolupráci se Seznamem: "Pobídla nás i částka, kterou Seznam hodlá vložit do našich dobročinných aktivit." Na fotografii zleva: Z. Svěrák, I. Zatloukalová (mluvčí Seznamu) a Pavel Zima (CEO Seznamu).
Autor: Seznam.cz

Zdeněk Svěrák hovoří o spolupráci se Seznamem: „Pobídla nás i částka, kterou Seznam hodlá vložit do našich dobročinných aktivit.“ Na fotografii zleva: Z. Svěrák, I. Zatloukalová (mluvčí Seznamu) a Pavel Zima (CEO Seznamu).

Pokud ale nyní chcete nadšeně navštívit rakouskouherskou doménu, máme špatnou zprávu: nic na ní není, ani obligátní odpočet, jen stránka Active24 s informací o registraci. Nu, třeba jde o nějaký marketingový benefit pro partnera.

Hledá se správce odkazu

Seznam také hledá novým videoklipem správce mistrova odkazu na plný úvazek. Má jít o skladníka intelektuála, někoho, kdo zná dílo Járy Cimrmana a kdo rozváží, co zveřejnit národu a co nechat v zaprášených regálech. Zájemci budou muset projít čtyřkolovým výběrovým řízením, které bude dostupný na webu a které prověří jejich znalosti v oboru cimrmanologie. Pověřený cimrmanologický správce bude administrovat web Jarmara a bude za to dostávat po dobu jednoho roku plat, pak se uvidí.

Kdysi to nebylo tak idylické

Ne každý si už dnes pamatuje, že cimrmanovská stránka byla jednou z prvních stránek na českém internetu a jejím autorem byl právě Ivo Lukačovič. Vyhledávač Seznam založil (praví firemní legenda) až v momentě, kdy mu bylo líto, že cimrmanovskou stránku nebylo snadné najít.

V prosinci 1995 na tiskové konferenci Video On Line, tehdy začínající poskytovatele internetu, presentovali pánové Svěrák se Smoljakem myšlenku, že to byl Cimrman, kdo vynalezl internet, a byli posléze velmi překvapeni, že velikán už na internetu svou domovskou stránku má. Ivo Lukačovič na ni posléze musel umístit informaci, že si autorská dvojice její existenci nepřeje a z nedostatku další intelektuální zábavy se musel věnovat dalšímu rozvoji Seznamu. Což způsobilo, že se na rozdíl od dua Svěrák a Smoljak stal miliardářem. Cesty Páně jsou zkrátka nevyzpytatelné a kdo ví, jak by se situace vyvinula, kdyby proti neoficiální stránce neprotestovali.

Poslední stránka Seznamu

Tohle je ovšem dnes už pozapomenutá historie. Tehdejší nesoulad pomohl zahladit štědrý příspěvek na dobročinné aktivity zastřešované Zdeňkem Svěrákem a společná práce na zvelebování autorského díla. Jak ale Zdeněk Svěrák na tiskové konferenci neopomněl připomenout, Cimrman stále zůstává jeho dílo a ani hledaný správce nemá vytvářet další autorské odvozeniny, pouze dokumentovat, třídit a publikovat multimédia ze sbírky Divadla Járy Cimrmana.

Tisková zpráva Seznamu naznačuje, že tím se po patnácti letech kruh uzavřel, když se osud Cimrmana a Seznamu znovu spojil. Zda je první webová stránka Seznamu také symbolicky tou jeho poslední, už tisková zpráva neuvádí.

Nepochopený vtip

Zajímavé bylo sledovat, jak byl vtip Seznamu na téma “poslední chybějící služby” přijímán. Novináři i veřejnost spíše očekávali, že půjde o rozsáhlejší dělostřeleckou přípravu před uvedením služby, kterou Seznam bude považovat za zlomovou, na tiskové konferenci byl i štáb České televize. Spíše se čekalo, že půjde o velkohubost než o vtip – že půjde o nabídku sdíleného místa na disku nebo novou verzi vyhledávání.

Už v průběhu tiskové konference, kdy začalo být zřejmé, že opravdu jde o vtip, tuhly novinářům rysy. Po pravdě se nebylo čemu divit, parabola s patnáct let starou stránkou je téma jen pro pár pamětníků. I když byly materiály připravené tak, že souvislost mohla lidem dojít, všichni spíše doufali, že půjde o něco přelomového, o něco, čím Seznam ukáže, že dlouho pracoval na zajímavé službě.

UXD

Co říkáte na "poslední chybějící službu"?

Bylo by škoda Jarmaru zatratit jako vtípek. Ve skutečnosti je Cimrman zajímavou částí českého kulturního dědictví, dnes už poněkud zaprášenou. A je možné, že partnerství se Seznamem ve formě Jarmary mu dodá nový lesk, multimedialitu třetího tisicíletí a nové příznivce. Co ale postrádá, je nový impuls, kterému se Zdeněk Svěrák brání stejně před patnácti lety, jako dnes. To potěší pamětníky, ale nové publikum přitáhne stěží.

Čímž se oklikou dostáváme k tomu, že ono spojení a vtípek jsou možná přece jen více než symbolické.

Autor článku

Autor byl v letech 2008 – 2012 šéfredaktorem serveru Lupa.cz. Stál u zrodu řady projektů. Je spoluzakladatelem Energomonitoru, v CZ.NIC vedl projekt Turris. Je předsedou místní organizace Pirátské strany v Brandýse – Staré Boleslav.