Hlavní navigace

Pumpička v sedle

7. 3. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Mnozí z nás si ještě pamatují na za časů státního socialismu oblíbenou značku jízdního kola Eska, a její produkt zvaný „skládačka“. Toto kolo mělo ukryté velikonoční vajíčko. A nejen ono.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Oním velikonočním vajíčkem byla hustilka na plnění pneumatik, mazaně ukrytá v trubce, na níž drželo sedlo kola. Bylo to velice užitečné místo, protože pumpička byla chráněná před nepřízní počasí i dalšími vlivy, nezabírala prostor na povrchu rámu, nebylo možné ji ztratit ani (snadno) odcizit a přitom byla neustále, tzn. po povolení šroubu, na kterém sedlo drželo, a vytažení trubky, k dispozici.

Bohužel, toto řešení mělo i vadu. Takřka nikdo o něm nevěděl. Tisíce majitelů skládačky Eska proklínaly výrobce, který nezajistil držadlo pumpičky, nemaje potuchy, že na jedné sedí. Často se stávalo, že teprve konečná demontáž kola na konci jeho životní dráhy objevila netušené příslušenství. Sám si pamatuji, jak jsem byl ve svých deseti letech zaskočen nikdy nepoužitou, ale díky tomu, že trubka nějak protékala, již silně zrezlou pumpičkou, která byla objevena v útrobách mého kola při jeho generální rekonstrukci na tryskáč.

CIF23

Určitě si řeknete, proč to zde píši. Důvodem je, že jsem nedávno na jednu takovou pumpičku narazil a nebyla ukryta v sedadle letité skládačky Eska. Byla v úplně novém notebooku. Jednalo se o předinstalovanou miniaturní distribuci Linuxu umístěnou natvrdo v přístroji a spouštěnou klávesovou zkratkou při jeho startu. Praktická věc s rychlým startem, webovým prohlížečem, klientem Skype a elektronickou poštou. Bohužel noční můra a temná pomsta majitele notebooku poté, co se z neznámého důvodu začala spouštět jako standardní operační systém. Z pohledu majitele: notebook zcela změnil umístění ikon, zmizely dokumenty, programy, změnilo se ovládání, vzhled a všechno se to začalo chovat divně.

Možná si pamatujete na zprávy o takových distribucích, které měly být umisťovány do flash pamětí základních desek a měly zajistit majitelům počítačů rychlou a efektivní práci se základními funkcemi jejich miláčků. A zcela jistě se mnou budete souhlasit, že zmíněné distribuce nikdo nepoužíval a nepoužívá. Ale ony tam jsou. Právě jako ta pumpička v sedle kola čekají na svou příležitost, která může, ale nemusí přijít. Situace, při níž se našla ta naše, nebyla moc příjemná, neboť notebook, kterého se týkala, je důležitým pracovním nástrojem svého majitele. A tak mne napadá, nebylo by lepší se této pumpičky raději zbavit dříve, než začne dělat paseku ve větším měřítku? Nebo ideálně, nebylo by nejlepší hledat pro ni nějaké reálné využití?

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).