Hlavní navigace

Pure One Mini: digitální rozhlasový přijímač „do kapsy“ i na doma

20. 9. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 115393
V souvislosti se zahájením řádného zemského rozhlasového vysílání v systému T-DAB+ v Praze i déle ohlašovaným rozvojem digitálních rozhlasových sítí v sousedním Německu jsem delší čas čelil touze pořídit si přístroj umožňující přijímat DABovské vysílání v obou frekvenčních pásmech i obou verzích zdrojového kódování. Proč moje volba padla právě na Pure one mini, jaké jsou moje zkušenosti s tímto přijímačem i jím zprostředkovaného příjmu českého a německého vysílání budiž náplní této recenze.

Relativně levné rádio pro digitál i analog

Hlavním rysem nového přijímače měla být možnost užívat přístroj za pohybu a nosit jej s sebou na různá místa a tam provozovat bez nutnosti mít k dispozici elektrickou síť. S ohledem na spíše experimentální využití přístroje hrála při volbě typu přijímače nezanedbatelnou roli i jeho cena. Protože nejsem zběhlý v nákupech na zahraničních e-shopech, uvítal jsem možnost provést nákup v českém internetovém obchodu http://purera­dio.cz, který zahájil provoz teprve nedávno a patří společnosti Teleko, která zatím jako jediná v České republice provozuje digitální rozhlasové vysílání ve standardech T-DAB/DAB+. Moje nároky nejlépe splnil přijímač Pure One Mini doplněný o akumulátor ChargePak B1. Cena kompletu byla cca 2700 Kč.

Přijímač má rozměry 13×13,5×6 cm, není to tedy žádný drobeček, ale oproti rádiím, které jsem měl možnost testovat dříve, jsou jeho rozměry snesitelné i pro delší nošení v jedné ruce. Nad poměrně velikým reproduktorem zaujme dvouřádkový displej poskytující v každém řádku prostor pro 16 znaků. Nad těmito řádky jsou symboly nesoucí informaci o zvoleném režimu přijímače, o stavu baterie, úrovni signálu, nastavené hlasitosti a aktuálním čase. Na vrchní straně přijímače najdeme kromě tlačítka pro vypnutí a zapnutí přístroje pět drobnějších tlačítek. Slouží k přepínání přijímače mezi příjmem digitálního vysílání DAB a analogového FM, k přepínání zobrazení doplňkových informací (radiotextu a data), automatickému ladění, výběru a ukládání do předvoleb a přepínání stanic.

Pure One Mini - zepředu

Digitální rozhlasový přijímač Pure One Mini (Foto: autor)

Na pravém boku je umístěn otočný krokový ovladač s funkcí potvrzování stiskem – typický právě pro DABové přijímače. Je primárně určen k nastavení hlasitosti a dále k přepínání stanic a předvoleb a k rolování radiotextu. Na pravé straně přijímače jsou umístěny dvě zdířky pro konektor jack 3,5 mm, jedna je výstupem pro sluchátka, druhá umožňuje do přijímače přivést audio signál z externího zdroje. Pro případnou aktualizaci firmware je k dispozici USB mini A konektor. Přijímač používá teleskopickou anténu, která dosahuje při maximálním vysunutí délky cca 43 cm. Na zadní stěně přijímače je pod krytem ukryta Li-ion baterie o kapacitě 4200 mAh a konektor pro napájení /dobíjení z externího síťového adaptéru pro 5,5 Voltů.

Ladění programů

Ladění přijímače v režimu příjmu digitálního vysílání DAB je možné pouze pomocí funkce automatického ladění „Autotune“. Při spuštění této funkce jsou dříve nalezené/uložené stanice nenávratně ztraceny, a to i v případě, že nové hledání skončí neúspěchem – nejsou nalezeny žádné stanice. Uložené stanice se volí stiskem tlačítka „Stations“ a následným otáčením (vyhledáním požadované stanice) a stiskem otočného ovladače. K předvolbám se přistupuje obdobně jen s tím rozdílem, že volba začíná stiskem tlačítka „Presets“. U uložených stanic není možné přímo určit, do kterého DAB multiplexu patří, na jaké frekvenci je tento multiplex přenášen a o jaké zdrojové kódování a bitovou rychlost se u té které stanice jedná.

Ladění přijímače v režimu analogového příjmu FM probíhá jednak volbou kmitočtu po jednotlivých ladících krocích o velikosti 50 kHz – stiskem tlačítka „Station“ a následným otáčením (výběrem frekvence) a stiskem otočného ovladače. Druhá možnost je automatické ladění, které se vyvolá stiskem tlačítka „Autotune“. Otočným ovladačem se následně udá směr pro vyhledání k aktuálně navolené frekvenci kmitočtově nejbližší stanice s dobrou úrovní signálu. Opakovaným otáčením ovladače je možné prohledat celé VKV-FM pásmo, aniž by bylo nutné postupovat po krocích. Stejně jako u digitálních stanic je potřeba předvolby obsadit manuálně – dlouhými stisky tlačítka „Presets“ a výběru čísla předvolby otočným ovladačem. Podobně jako u digitálního vysílání je zobrazen název stanice a radiotext, pokud jej daná stanice přenáší prostřednictvím RDS.

Pure One Mini - analogový příjem Radia 1, Praha

Příjem analogového signálu pražského Radia 1 (Foto: autor)

V zapnutém stavu a při připojení na externí napájení přijímač zobrazuje aktuální čas. Tento čas se do přijímače nijak nenastavuje, přijímač si jej zjevně čte z RDS dat, resp. z dat přenášených systémem DAB.

Záporné vlastnosti přijímače

Ovládání přijímače, zejména ladění a výběr stanic, pomocí otočného ovladače ztěžuje fakt, že základní funkce otočného ovladače je úprava hlasitosti přijímače. Pro ladění, výběr stanic a využití předvoleb je nutné stisknout některé s horních tlačítek. Otočný ovladač se pak na omezený čas změní v ladící knoflík opět s potvrzovací funkcí při stlačení. U One Mini mne mrzí, že nedisponuje funkcí uspání přijímače po zvolené době, případně možností nastavení budíku. U přijímače, který má rozměry a charakter právě takový, aby stál na nočním stolku, je to velká škoda.

Záznam na USB disk nebo paměťovou kartu, případně optický výstup jsem samozřejmě u této cenové kategorie přijímače neočekával.

Pure One Mini - zezadu

Pohled na Pure One Mini zezadu (Foto: autor)

Kladné vlastnosti přijímače

Přijímač mne velmi příjemně překvapil svou citlivostí na radiový signál, obzvláště v T-DAB L-pásmu aktuálně použitém pro vysílání v České republice. Oproti dříve testovaným digitálním rádiím je na tom výrazně lépe, zvláště drtivě v porovnání s kapesním přijímačem B20. Velmi „mravně“, včetně rychlé detekce RDS signálu, se chová též v pásmu VKV-FM.

Speciální akumulátor, nesoucí přímo na sobě řídící elektroniku, poskytuje přijímači energii na přibližně dvacet hodin provozu, což je v porovnání s jeho předchůdci opět úcty hodný výkon. Nabíjení akumulátoru nepracuje v žádném dnes obvyklém turbo režimu, na plné nabití je potřeba počkat přes noc, což je určitě dobrá zpráva pro životnost Li-ion článku.

Pure One Mini - z boku

Pohled na Pure One Mini z boku (Foto: autor)

Způsoby použití Pure One Mini

Na serveru Digizone.cz jsem se v posledním čase netajil stesky, že pro systém T-DAB(+) jsou na trhu k dispozici převážně přenosné (kuchyňské) přijímače. V rámci testování jsem se zaměřil na to, jak si Pure One Mini může vést v jiných kategoriích příjmu než v té své „kuchyňské“. Při připojení na obývákovou audiosestavu přinesl One Mini příjemný, a spektrálně vyvážený zvuk. Popravdě řečeno při poslechu jsem nezaznamenal slyšitelný rozdíl mezi poslechem digitálního a analogového vysílání z tohoto přístroje.

One Mini mi taktéž dělal spolujezdce na cestách automobilem. Pokud má vaše autorádio audio vstup, zbývá najít pro přijímač vhodné místo (viz foto). Je samozřejmě nutné počítat s tím, že příjem bude horší než v případě autorádia připojeného na externí anténu. Nejvíce času jsem však s Pure One Mini strávil v módu kapesního příjmu v tramvaji, vlaku i autobusu. Prohlubeň se zdířkou určenou pro napájení přístroje je jako ušitá pro vložení malíčku vaší levé ruky, aby vám přijímač jen tak nevypadl z ruky. S výraznějšími sluchátky budete rázem v „terénu“ působit poněkud „old schoolově“ a jen tak neujdete pozornosti svých spolupasažérů.

Pure One Mini - příjem v autě

Při příjmu digitálního vysílání v autě (Foto: autor)

V dobrých příjmových podmínkách je možné mít teleskopickou vestavěnou anténu zcela zataženou a sklopenou. V mírně zhoršených podmínkách stačí anténu zvednout do svislé polohy. Až na špatných podmínkách je potřeba vytáhnout anténu na maximální délku. V tomto případě pozor na oči okolo stojících! Místem jako by speciálně uzpůsobeným pro pohodlné odložení rádia v případě, že si nesednete, se jeví označovač jízdenek. Přijímač na něj prostřednictvím svých černých gumových nožiček krásně dosedne.

Dosah příjmu digitálního vysílání v Praze a okolí

Jako dlouholetý člen Československého DX klubu nemohu opomenout pro mne nejzajímavější rozměr testování tohoto přijímače – zkoumání dosahu digitálního rozhlasového vysílání. Při dřívějších testech s méně citlivými přijímači ve mě velmi optimistická mapa pokrytí Prahy a okolí multiplexem firmy Teleko vzbuzovala určité emoce. S přijímačem jsem se tedy vydal hledat nikoli místa, kde bude příjem možný, ale naopak jsem tipoval, kde bych nalezl místa bez možnosti příjmu. Pro strahovské vysílače (odtud vysílá i rozhlasový multiplex firmy Teleko) bývá kritickou oblastí okolí ulice Újezd pod Petřínem a městské čtvrti ve východní části Prahy – např. Strašnice, Hostivař a Malešice. Prubířským kamenem je pak pro všechny pražské vysílače Prokopské údolí na Praze 5.

Při pohybu prostředky MHD v těchto místech skutečně docházelo k výpadkům příjmu, ale jednalo se pouze o krátkodobé výpadky, mimo tyto oblasti byl příjem většinou bezproblémový. Pouze v Prokopském údolí, v tomto případě při pěší túře, jsem objevil několik set metrů cesty, kde příjem nebyl vůbec možný. Při cestě vlakem směrem na Kolín skončila oblast pokrytí v Klánovickém lese, podobně jako při cestě směrem na Kralupy nad Vltavou pokrytí zasahovalo mírně za Roztoky nad Vltavou. Oba směry se tedy v podstatě shodovaly s demonstrovanou mapou pokrytí. Naproti tomu v mapě pokrytí chybí pražský Radotín, kde jsem ověřil, že příjem možný s jistými omezeními byl. Pro přijímač One Mini tedy inzerovaná mapa skutečně platí, tedy máme-li na mysli příjem vně budov nebo v podmínkách silného vnějšího signálu i s jistými omezeními uvnitř méně členitých domů. Zkoumání a statistické zpracování šíření signálu T-DAB v L-pásmu do budov může být tématem na další článek.

DAB - pokrytí Prahy 1.4.2011

Teoretická mapa pokrytí digitálního rozhlasového vysílání společnosti Teleko v Praze a okolí

Signál dokonce až na Klínovci!

Pražský multiplex jsem byl schopen zachytit i na některých výše položených místech Krušných hor, včetně nejvyšší hory Klínovec. Klínovec se pro mne nakonec stal nejzajímavější českou lokalitou pro příjem T-DAB vysílání. Opakovaně se mi zde podařilo přijímačem vyhledat a přehrát 76 stanic (z toho devět bylo českých z Prahy). Jednalo se o stanice ze Saských, Bavorských, Durynských, Sasko Anhaltských a dalších rozhlasových multiplexů. Některé stanice se vyskytovaly ve více multiplexech – jsou tedy započítány vícekrát. Protože přijímač Pure One mini nezobrazuje názvy multiplexů ani jejich radiové kanály, přiřazení stanic do multiplexů a tím i jejich identifikace je možná jen s pomocí seznamů německých multiplexů například na stránce http://www.pro-dab.de/.

Pure One Mini - maximum naladěných stanic, Klínovec

Klínovec v Krušných horách: Pure One Mini naladil 76 digitálních rádií, z toho devět českých! (Foto: autor)

Bavorský multiplex Bayern1 na kanále 12D je možné poslouchat i na výše položených místech severočeských měst položených na úpatí Krušných hor. V Praze se mi zase podařilo zachytit Saský multiplex na kanále 5C.

MM socky3

Slovo „pure“ znamená v překladu z angličtiny něco jako „čistý“. Tento přívlastek se u přístroje Pure One Mini ozývá hned dvakrát. Přijímač je čistou prací – přijímač opravdu dobře přijímá, což by mělo být i u jiných přijímačů samozřejmé, ale často je tomu jinak. Pure One Mini umí čistě přijímat. Nic dalšího od něj nečekejte. Pokud máte rádi elektronické mazlíčky, toužíte po poslechu nových digitálních stanic, neradi nosíte síťový adaptér a nebojíte se trochy výstřednosti, je tento přijímač určen právě pro vás.

Autor spolupracuje s Katedrou radioelektroniky ČVUT-FEL v Praze

Koupili byste si za takovou cenu digitální rozhlasový přijímač?

Autor článku

Autor je členem Československého DX klubu. Působí na Katedře radioelektroniky ČVUT-FEL v Praze v Laboratoři radiových vysílačů a přijímačů. Specializuje se na systémy pro digitální rozhlasové a televizní vysílání.