Hlavní navigace

Qwest se domluvil s KPN - a co na to EUnet?

26. 11. 1998
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Letos na jaře odkoupila americká společnost Qwest jednoho z největších evropských poskytovatelů připojení, EUnet International, který vlastní i český EUnet Czechia. Nyní se Qwest domluvil s KPN na vzniku společného podniku, který vybuduje a bude spravovat evropskou IP síť.

Tato síť, do níž hodlají oba partneři investovat zhruba 700 milionů dolarů (2,1 miliardy korun), bude zprovozněna již v lednu 1999, což je „za pár“. Již v roce 1999 se přitom odhadují tržby na 400 milionů a každým rokem by měly stoupat o 40 procent.

Podnik, který budou společně vlastnit firmy KPN a Qwest, bude mít název KPNQwest, s aktivitami začne v lednu 1999 a bude zpočátku zaměstnávat 700 lidí. Nová infrastruktura vznikne propojením celoevropské optic-ké páteřní sítě EuroRings, kterou vlastní KPN, s vysokokapacitní sítí Qwestu, která bude v délce téměř 30 000 km záhy dokončena v Severní Americe, a dostatečně průchodnou transatlantickou linkou. Součástí tohoto podniku bude i doposud samostatný EUnet International.

Zajímavé je, kdo se vlastně skrývá pod zkratkou KPN. Je to totiž nizozemský telefonní operátor, jinak řečeno PTT Nederlands. A jak můžete sami najít na jeho stránkách, vlastní mimo jiné 51% podíl v TelSource – Czech Republic, což znamená, že ovládá strategického partnera SPT TELECOM. KPN tak dnes u nás zčásti vlastní EUnet International a zároveň má rozhodující vliv na SPT TELECOM. Je otázkou, zda toto spojení není v rozporu se smlouvou, kterou TelSource před několika lety uzavřelo s českým státem o strategickém partnerství.

Odhlédneme-li od této české speciality, v celoevropském měřítku zřejmě toto spojenectví povede k výraznému zvýšení kapacity páteřních sítí. Jestliže už na Invexu zástupci EUnetu hovořili o tom, že na přelomu letošního a příštího roku budou mít možná do světa konektivitu v řádu 60 Mb/s, v souvislosti s oznámením nového podniku se ukazuje, že to může být velmi reálná představa.

Marek Antoš

KL22_nominace


Starší, související články:

* Kapacity linek rostou do nebe
* Dvě krátké novinky: EUnet a CZCOM posilují
* EUnet/Internet CZ do zahraničí třikrát rychleji
* S kým peeruje EUnet?
* EUnet a peering už nejsou antošonyma!

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.