Hlavní navigace

Rada ČT čelí žalobě kvůli výběrovému řízení na generálního ředitele

27. 10. 2011
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
27. 10. 2011

Žalobu na Radu České televize kvůli netransparentnímu průběhu výběrového řízení na generálního ředitele podal Jaroslav Novák, podle svých slov „řádný koncesionář“. Podle zpravodajského serveru Aktuálně.cz tak učinil již 20. září, tedy den předtím, než radní na veřejném zasedání zvolili novým šéfem ČT bývalého ředitele Novy Petra Dvořáka. Novák však radu nežaluje kvůli Dvořákovi, nýbrž za výběr Radomíra Šimka mezi pětici finalistů konkurzu.

K TÉMATU: Fero Fenič přijal omluvu radní ČT Dany Eklové, soudit se s ní nebude

Žalobce se opírá o článek týdeníku Respekt, který zjišťoval, od koho Šimek dostal osm hlasů pro postup do finále volby generálního ředitele ČT. Ze 14 oslovených radních se k volbě Šimka nepřiznal žádný, Rada ČT má přitom 15 členů. Šimek byl objektivně nejslabším finalistou konkurzu, do poslední chvíle se také odmítal o své kandidatuře bavit s médii. Při veřejném slyšení před Radou ČT zcela pohořel.

ČTĚTE TAKÉ: Šimek jako jediný kandidát na ředitele ČT odmítá rozhovory s médii

Mluvčí Městského soudu v Praze Martina Lhotáková serveru Aktuálně.cz řekla, že žaloba obsahuje i další důvody, například údajný politický tlak na radní před výběrem ředitele nebo otázku uznatelnosti vysokoškolského titulu dalšího z pěti finalistů řízení, bývalého marketingového ředitele televize Prima a pražského dopravního podniku Jana Svobody. Ten má titul MBA, který české vysoké školy neuznávají. Rada ČT ale v zadávací dokumentaci ke konkurzu na generálního ředitele podmínku uznatelnosti titulu českými vysokými školami nezmínila a tak Svobodu nemohla z konkurzu vyřadit.

NAPSALI JSME: Vyvolený Petr Dvořák aneb jak se dělá favorit na ředitele České televize

MMF24

Žaloba rovněž zmiňuje pomluvu místopředsedkyně Rady ČT Dany Eklové, která před výběrem finalistů konkurzu v médiích nařknula jednoho z kandidátů, režiséra a dokumentaristu Fera Feniče, že za dobu spolupráce jeho studia Febio s ČT inkasoval od Kavčích hor 150 milionů korun. Fenič poté nepostoupil do konečné volby ředitele a chtěl Eklovou žalovat, nakonec se ale spokojil s její veřejnou omluvou na úvod zasedání, na němž Rada ČT zvolila generálním ředitelem Petra Dvořáka.

K samotné Radě ČT se žaloba Jaroslava Nováka dostala až začátkem října. Čekáme, až nám od soudu přijdou nějaké podklady, zatím se k tomu nemůžeme vyjadřovat, řekla serveru Aktuálně.cz právě Eklová. Radní se podle ní budou žalobou zabývat na svém dalším zasedání příští středu 2. listopadu.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).