Hlavní navigace

Rada odvolala ředitele Polské televize, vadil politikům

27. 2. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
27. 2. 2007

Veřejnoprávní Polská televize (TVP) je od pondělní noci bez řádného generálního ředitele. Bronislava Wildsteina, který TVP vedl od loňského května, na mimořádném zasedání hodinu před půlnocí odvolala Dozorčí rada TVP. Řízením televize obratem pověřila radního Andrzeje Urbanského, bývalého šéfa prezidentské kanceláře a poradce polského prezidenta Lecha Kaczynského.

Urbanský se přitom teprve v pondělí odpoledne stal čerstvým členem televizní rady, když obsadil místo uvolněné po předsedovi rady Slawomiru Skrzypkovi, jenž byl jmenován guvernérem polské národní banky. Radní chtěli ředitele Wildsteina odvolat už dříve, protože však nebyli kvůli neúplnému složení usnášeníschopní, museli počkat až na jmenování Skrzypkova nástupce. Urbanský se stal členem rady v pondělí okolo 16:00 hod., ihned poté radní svolali mimořádné zasedání kvůli odvolání šéfa TVP.

Pro odchod ředitele hlasovalo sedm z osmi přítomných, jeden radní se na jednání nedostavil. Důvod odvolání mi rada nesdělila, řekl poté novinářům Bronislav Wildstein. Polská mutace amerického zpravodajského týdeníku Newsweek ale v pondělí ráno napsala, že odchod ředitele TVP požadují prezident Lech a premiér Jaroslaw Kaczynští, kterým se nelíbí, jakým způsobem veřejnoprávní televize informovala o zprávě věnované rušení vojenské rozvědky. Televize otevřela téma verbování agentů rozvědky mezi novináři.

Urbanský je blízkým spolupracovníkem obou bratrů Kaczynských. Podílel se na kampani Lecha Kaczynského při jeho kandidatuře na primátora Varšavy a poté byl jeho náměstkem pro kulturu, informatiku a dopravu. Když Kaczynský zvítězil v prezidentských volbách, stal se šéfem jeho kanceláře. Funkci ale musel opustit kvůli korupčnímu skandálu.

CIF23

Vedením TVP je Urbanský pověřen do doby, než Dozorčí rada televize vybere nového generálního ředitele. Výběrové řízení rada oficiálně vypsala dnes, zájemci se mohou hlásit do 3. dubna. Jméno Wildsteinova zástupce by mělo být známé v květnu nebo červnu. Polská média předpokládají, že s přehledem zvítězí právě Urbanský. Polský premiér Jaroslav Kaczynski se už nechal slyšet, že by to byl dobrý ředitel.

Televizní rada na pondělním mimořádném jednání také zvolila nového předsedu. Kontrolní orgán TVP nyní vede Janina Goss, podle polských médií blízká spolupracovnice bratrů Kaczynských. Na protest proti odvolání Wildsteina už veřejnoprávní televizi opustil populární redaktor zpravodajského pořadu Wiadomosci Jacek Karnowski.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).