Hlavní navigace

Radek John: Řediteli Novy vadilo, když jsme točili o Ivanu Langerovi

4. 12. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

4. 12. 2009

Politickým tlakům podléhá současné vedení televize Nova daleko více než v době, kdy nejsledovanější českou televizi vedl Vladimír Železný. Na čtvrteční besedě Křeslo pro hosta v pražské kavárně Symbiosa to prohlásil někdejší šéfredaktor redakce publicistiky Novy a pořadu Na vlastní oči Radek John, který v současné době vede neparlamentní politickou stranu Věci veřejné.

K TÉMATU: Ikona novácké investigativní publicistiky Radek John odchází

Generálnímu řediteli televize Nova Petru Dvořákovi například podle Johna vadilo, když tým pořadu Na vlastní oči loni natáčel reportáž, která se týkala tehdejšího ministra vnitra za ODS Ivana Langera. V osm hodin jsme začali natáčet, a v deset už nám volal ředitel, co to točíme o Langerovi. To se za Železného nestávalo, protože moc dobře věděl, že bychom okamžitě svolali tiskovku a všechno oznámili veřejnosti, řekl John.

ČTĚTE TAKÉ: Proč se Nově rozpadla investigativní publicistika? John mluví o tlaku vedení

Komerční televize potřebují mít podle Johna dobré vztahy s politiky, aby neměly problém se získáváním vysílacích licencí a úpravami mediálních zákonů. John dokonce kritizoval stát za to, že kdysi Nově přidělil nejlukrativnější vysílací frekvence zcela zdarma. Měl se vypsat tendr a prodat to za 30 miliard korun. Jenže se všichni báli dát frekvence zahraniční firmě, a tak se to dalo zadarmo Čechům a nakonec jsme na to všichni doplatili deseti miliardami prohranými v arbitráži, posteskl si John.

NAPSALI JSME: Radek John potvrdil vstup do politiky

Cloud 22 temata

Politické tlaky skrze vedení Novy pociťoval John od září 2008. Z redakce pořadu Na vlastní oči postupně odešlo devět redaktorů. Ale já se tomu nedivím, žádná komerční televize nechce mít pořad, který jí dělá jenom problémy. Chce vysílat zábavu a vydělávat peníze, míní John. Vedení Novy se s někdejším šéfem publicistiky, a posléze už jen pořadu Na vlastní oči, rozešlo letos v únoru (tisková zpráva). Jedním z důvodů měl být střet zájmů, protože Johnova firma na zakázku připravovala klientský časopis pro jednu zdravotní pojišťovnu.

Investigativní novinařině se obecně v televizích nedaří, v tisku to je zatím o trošku lepší, konstatoval John na čtvrteční debatě. Veřejnoprávní média na tom podle něj nejsou z pohledu nezávislosti o moc lépe, protože malé mediální rady přímo ovládají politici. John se také vyslovil pro zrušení koncesionářských poplatků a přímé financování veřejnoprávních médií ze státního rozpočtu. Odpadlo by martyrium se složenkami a poplatky České poště, které dělají ročně na 300 milionů korun, upozornil.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.