Hlavní navigace

Rádia Hellax, Kiss Hády a Kiss Publikum se přihlásila k digitalizaci

20. 12. 2011
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
20. 12. 2011

K přechodu na digitální vysílání po roce 2020 se zavázala regionální rádia Hellax, Kiss Hády a Kiss Publikum. Od Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) za to získala tzv. transformační licenci, která je opravňuje vysílat analogově na stávajících frekvencích v FM pásmu až do 10. října 2025. Radní o tom rozhodli na svém zasedání minulý týden. Podobnou licenci již získala všechna celoplošná a značná část regionálních komerčních rádií v Česku.

K TÉMATU: Hitrádio Orion se přihlásilo k digitalizaci, získalo transformační licenci

Součástí udělených licencí jsou i soupisy kmitočtů pro analogové vysílání. Možnost získat transformační licenci vyplývá z novely vysílacího zákona, kterou si prosadili sami provozovatelé rádií. Ti se obávali situace, která by nastala po uplynutí platnosti již jednou prodloužených licencí pro analogové vysílání. Dřívější zákon totiž umožňoval licenci pro rozhlasové vysílání automaticky prodloužit jen jednou a po uplynutí platnosti prodloužené licence měla Rada na frekvence vypsat veřejné licenční řízení.

Mobile Internet Forum 2022

ČTĚTE TAKÉ: Rádio Impuls se přihlásilo k digitalizaci, dostalo transformační licenci

Novela rádiím umožnila prodloužit již jednou prodloužené analogové licence, a to rovnou až do roku 2025 (dosavadní licence přitom platily vždy jen na osm let). Za to se ale rádia musela zavázat, že přistoupí na budoucí plán digitalizace rozhlasového vysílání a nejpozději v roce 2025 přejdou na nový způsob šíření signálu. Zároveň to ale znamená, že se rozhlasový trh do roku 2025 téměř zcela zakonzervoval.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.