Hlavní navigace

Radim Pařízek by se měl k problémům stavit čelem a ne před nimi utíkat

7. 10. 2012
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Neschovávat pomyslnou hlavu do písku a postavit se čelem k problému, který nastal. To je lekce, kterou by si měl Radim Pařízek odnést z odchodu bývalého šéfa Novy z jeho projektů.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Server Česká média přinesl v pátek odpoledne nečekanou zprávu, která musela upoutat každého čtenáře, jenž se alespoň trochu zajímá o dění v oblasti digitální televize. Její titulek zněl jasně: „Vladimír Železný odchází z projektu TV Pohoda a MUX 4“. Dokázal bych si tedy osobně představit atraktivnější, jde-li o takovouto exkluzivní zprávu, každopádně redaktor Honza Bohdal se s ní vypořádal po svém. Pokud se náhodou dostanete k takto atraktivní informaci, nebývá vždy jednoduché s ní pracovat. Česká média se s ní vypořádala vcelku dobře, i když zdrojování, tedy práce se zdroji, mohlo být věru lepší a v tomto případě dost pokulhávalo.

Na tomto místě bych si s dovolením trošku přihřál „polívčičku“, respektive připomněl úspěch serveru DigiZone.cz. U nedělní glosy a tedy i oddychového čtení to, doufám, nebude působit neprofesionálně. Právě náš web byl první, který před více než půl rokem o návratu bývalého šéfa Novy Vladimíra Železného do televizního businessu informoval. Šlo o text: „Vladimír Železný se vrací do hry. Koupil podíly v TV Pohoda a multiplexu 4“. Rozdíl mezi zprávou Českých médií a tou naší je poměrně zásadní v tom, že nám spolumajitel Digital Broadcasting Radim Pařízek tuto skutečnost potvrdil, kdežto zpráva týkající se odchodu bývalého šéfa Novy je stále „tak trochu na vodě“.

Sice nejsem žádný mediální matador a slova expert bych se ještě ve svém případě také bál použít, ale asi bych se ke zprávě nepostavil tak, jak to udělala česká média, tedy rozumějte nikoliv stejnojmenný server, ale například přímo zpravodajské servery. Zprávu jako první zmonitorovala agentura ČTK bez toho, aniž by informaci měla ověřenou. V podstatě se jednalo o pouhý přepis z Českých médií. Pamatuji si ještě dnes velice dobře na to, jak nám jeden z přednášejících na Vyšší odborné škole publicistiky říkal, jak jeden nejmenovaný redaktor takto na několik minut v agenturní zprávě pohřbil prezidenta Václava Havla. Ten už je sice nyní skutečně na věčnosti boží, ovšem tehdy, nemýlím-li se, se psal rok 1997…

Nyní už můžeme téměř se stoprocentní jistotou říci, že informace bude pravdivá. Pokud by tomu tak nebylo, některá ze zainteresovaných stran by se určitě ozvala. Musím nám tedy stačit pouze vyjádření Radima Pařízka pro Česká média, ve kterém uvedl: Nemám k tomu co říct. Mimochodem, ještě jedna poznámka, která mě v souvislosti s odchodem Vladimíra Železného z multiplexu 4 pobavila: Server Mediář.cz tuto zprávu nepřinesl jako textovou, ale pouze jako odkaz na hlavní straně, který vedl na server Česká média. Odkazovat v podstatě na stránku konkurence hned tím prvním, co vidí čtenář, to chce hodně velkou odvahu… A proč vlastně tuto informaci nepřinesl server DigiZone.cz? Jednoduše proto, že jsme ji neměli ověřenou a chtěli jsme se vyhnout případným problémům.

O tom, proč Vladimír Železný z projektů multiplexu 4 a digitální televize Pohoda odešel, můžeme pouze spekulovat. Vůbec bych se ale nedivil, kdyby za to mohl i článek „Nenaladíte multiplex 4? Může za to i špatná koncepce této sítě“, který vyšel díky našemu externímu spolupracovníkovi Jakubu Melínovi na DigiZone.cz přibližně před třemi týdny a který by si rozhodně žádná firma za rámeček nedala. I když se mu v pátečním textu věnovanému multiplexu 4 jeho provozovatel bránil, my stále trváme na tom, že síť byla budována v první fázi skutečně velice amatérsky. Není pochyb o tom, že článek, jehož autorem byl Jakub Melín, si určitě přečetl i Vladimír Železný. Číst mediální weby a vědět, co se o vás píše, je zkrátka věc naprosto přirozená. Osobně jsem toho názoru, že Vladimír Železný nechtěl být spojován s neúspěchem.

„Vovka“, jak někteří diskutující na fórech zpravodajských webů Vladimíra Železného s oblibou nazývali, je mužem, který nerad prohrává, a když pochopil, že by mohlo být zle, raději s obou projektů vycouval. Malá vsuvka – tento týden vrátil téměř bez naprostého povšimnutí licenci projekt arabsko-české satelitní televize HE TV, s jejímž rozjezdem svého času bývalý šéf Novy také pomáhal.  Radim Pařízek se stejně jako Železný ukázal jako člověk, který nemá rád neúspěchy. Jakmile se napsalo o „jeho“ multiplexu v souvislosti s amatérismem, přestal se serverem DigiZone.cz komunikovat.

BRAND

Nekomunikace ze strany Radima Pařízka se projevuje v podstatě zcela jednoduše. Podnikatel přestal naší redakci zvedat telefon. Na jeho obranu je však nutné uvést, že vždy poslal SMS zprávu s odůvodněním. Jednou jsme se dočkali odpovědi ve smyslu, že se staví vysílače, a proto není čas, podruhé – Jsme na licenčním slyšení Rady pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Dostanete tiskovou zprávu. – aniž by tušil, proč mu vlastně voláme. Když jsem pak osobně reagoval, že s ním potřebuji probrat některé záležitosti, odpovědi už jsem se nedočkal. Rozhodl jsem se tedy celou komunikaci vzít z jiné strany, Radima Pařízka obejít a místo toho kontaktovat Martina Roztočila, který má na starosti vnější vztahy (je jejich ředitelem), tedy v podstatě jednání s médii.

Když však vyšel páteční článek o tom, že se z multiplexu 4 stává konečně profesionální síť, která umí vybudovat anténní systémy na úrovni, od Martina Roztočila jsem se dozvěděl, že bude přece jen lepší komunikovat s panem Pařízkem (který ovšem s námi nekomunikuje). A jsme opět na začátku… Radim Pařízek by si měl především uvědomit, že válku s médii nemůže vyhrát. Místo toho by měl začít komunikovat, vydávat tiskové zprávy na odpovídající grafické úrovni a případně si sjednat nějakého mluvčího, nebo mluvčí, která bude na všetečné otázky médií bez váhání odpovídat a bude tak „splachovací“, jak jsme u této profese zvyklí. Odchod Vladimíra Železného z obou projektů sice může být pro Radima Pařízka velmi nepříjemnou záležitostí, ale podnikatel z celé záležitosti mohl vybruslit ve svůj prospěch a ne místo toho schovávat hlavu do písku…

Umí podle vašeho názoru Radim Pařízek komunikovat s médii?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).